Звіт із ЄСВ у підприємця за 2019 рік

02 січня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці

Звіт із ЄСВ — це форма Д5, за 2019 рік її треба подати до 10 лютого 2020 року включно.

Підприємці незалежно від системи оподаткування раз на рік повинні відзвітувати про сплачені суми єдиного соцвнеску за себе. Можете віднести до податкової на папері або заповнити й надіслати до податкової онлайн.

Підприємці подають звіт із ЄСВЄдиний соціальний внесок до 9 лютого включно. Але цьогоріч ця дата випадає на вихідний, тому подати звіт можна до 10 лютого включно (п. 14 розд. II Порядку № 435).

Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

Хто не подає Д5

Подавати звіт із ЄСВ мають усі підприємці, але, як завжди, є винятки. Не платять ЄСВ і не подають Д5:

  • ФОПФізична особа — підприємець — пенсіонери за віком;
  • підприємці з інвалідністю, які отримують пенсію чи соцдопомогу;
  • мобілізовані й призвані на військову службу підприємці, але тільки якщо в них немає найманих працівників.

Що і як заповнити

Для всіх підприємців форма Д5 — це титульний аркуш і таблиця 1. Таблицю 2 заповнюють лише ті, хто має право на спецстаж. Заповнювати звіт потрібно українською мовою.

Якщо подаєте звіт на папері, заповнити треба два примірники. Пишіть кульковою ручкою із синім або чорним чорнилом, друкованими літерами, без помарок. Крапки, коми та інші знаки проставляйте в окремі клітинки. Якщо рядок не заповнюють, його прокреслюють. Суми вказують у гривнях із копійками.

Звіт з ЄСВ (Форма Д5. Таблиця 1)

Правильність записів треба підтвердити своїм підписом і поставити дату подання звіту.

У податковій просіть поставити на вашому екземплярі штамп «отримано», щоб підтвердити подання звіту, якщо раптом він загубиться в податковій.

Звіт вважається прийнятим, якщо є відмітки: штамп, дата реєстрації звіту й реєстраційний номер.

Якщо в звіті не заповнені обов'язкові реквізити або не представлені всі необхідні таблиці, він вважається неподаним.

З електронним звітом усе простіше: заповнюєте в спеціальному сервісі, підписуєте ключем ЕЦПЕлектронний цифровий підпис і надсилаєте в податкову. Коли щось не заповнили чи заповнили неправильно, звіт не буде відправлений. Якщо все зробили як треба, отримаєте дві квитанції: що звіт доставлений і що прийнятий.

Ключ ЕЦП: отримання, продовження, скасування

Як заповнити титульний аркуш

Тут усе просто, головне — не наробити прикрих помилок через неуважність.

Укажіть, що подаєте звіт за 2019 рік. І код податкової, куди подаєте, його можна уточнити в інспектора фіскальної служби, де ви перебуваєте на обліку.

Треба заповнити податковий номер — РНОКППРеєстраційний номер облікової картки платника податків, ПІБ, місце проживання, контактні дані й основний КВЕД.

У п. 6 заповніть період перебування на загальній або спрощеній системі. Якщо протягом року у вас був перехід з однієї системи на іншу, вкажіть періоди перебування на кожній.

У п. 7 «Тип форми» ставлять значок навпроти графи «Початкова».

У п. 8 поставте позначку, що подаєте таблицю 1.

Як заповнити таблицю 1 єдиннику

Графа 1. Указують місяці звітного періоду: січень — грудень. Якщо зареєструвалися підприємцем посеред року, пишіть із місяця реєстрації по грудень.

Якщо закрили ФОП, перелічуєте місяці 2019 року до припинення діяльності.

У графі 2 навпроти кожного місяця проставляєте код застрахованої особи «6», він позначає вашу приналежність до спрощеної системи.

Зазвичай єдинники сплачують мінімальний платіж із ЄСВ, який розраховують із мінімальної зарплати, тому в графах 3 і 4 вкажіть суму 4173,00 грн. Якщо в якихось місцях база нарахування була більше, зазначте це.

Минлого року податкові на місцях роздавали різні роз'яснення з приводу заповнення графи 3 й плутали підприємців: одні казали вказувати мінімалку, інші — не заповнювати взагалі. В інструкції щодо заповнення Д5 (Наказ № 435) відповіді на це питання немає, втім у офіційному роз'ясненні ДПС зауважила, що заповнювати треба. 

У графі 5 указують ставку ЄСВ — 22%.

Сума мінімального ЄСВ у 2019 році — 918,06 грн. Її вкажіть у графі 6.

Потім підбийте підсумки за рік за графами 3, 4 і 6. Якщо були платником ЄП весь рік, у вас повинно вийти 11016,72 грн ЄСВ у 2019 році. Якщо заповнюєте електронний звіт, суми підрахуються автоматично, вам треба тільки перевірити їх.

Має вийти так:

Як заповнити таблицю ФОП-загальносистемнику

Графа 1 — перераховують місяці роботи на ЗС, у графі 2 — код застрахованої особи, «5» для загальносистемників.

База нарахування ЄСВ у ФОП на загальній системі — чистий дохід, зазначений у податковій декларації, розділений по місяцях (п. 3 розд. 3 Інструкції № 449).

Як розрахувати суму доходу: чистий дохід із графи 9 рядка «УСЬОГО» розділу I додатка Ф2 до Декларації про доходи за 2019 рік (позитивне значення) ділимо на кількість місяців звітного року — 12, якщо весь рік працювали на загальній системі.

У графі 3 треба вказати отриману місячну суму чистого доходу.

ЄСВ за місяць не може бути меншим, ніж мінімальний страховий внесок — 918,06 грн. Тому якщо після розрахунку отримаєте суму менше від мінзарплати, у графі 3 вказуєте 4173,00 грн.

База для нарахування ЄСВ у 2019 році не може бути більше 62595,00 грн. Якщо в результаті розрахунку отримали більшу суму, в графі 4 зазначаємо 62595,00 грн. Якщо ні — вказуємо фактично отриману.

У графі 5 вказуємо розмір ЄСВ — 22%. А в графі 6 — розраховану суму ЄСВ: графа 4 × 22%.

Підбиваємо підсумки за рік за графами 3, 4 і 6. Підсумок графи 3 має збігатися з підсумковим рядком графи 9 розділу I додатка Ф2 до Декларації про доходи за 2019 рік. 

Книга обліку доходів і витрат ФОП-загальносистемника

Як заповнювати Д5 загальносистемникам без доходу

Навіть якщо в 2019 році у вас не було підприємницького доходу, ви все одно мали сплачувати мінімальний платіж з ЄСВ — 918,06 грн у місяць або 2754,18 грн в квартал.

Як заповнювати графу 3 у звіті Д5, якщо не було доходу — проставляєте 0 навпроти кожного місяця, а в графі 4 мінімальну зарплату.

Як заповнювати звіт із ЄСВ, якщо переходили на ЄП чи ЗС

Якщо в 2019 році переходили із загальної системи на спрощену чи навпаки, це треба відобразити при заповненні таблиці 1.

Місяці роботи на єдиному податку заповнити за правилами спрощеної системи, тобто відобразити сплату ЄП від мінімальної зарплати.

А місяці роботи на загальній системі — за правилами ЗС: розрахувати чистий дохід, і якщо сума чистого доходу на місяць буде менше ніж 918,06 грн, на кожній із систем у графі 3 вказуєте 4173,00 грн.

Якщо в період роботи на загальній системі у вас не було доходу, в графі 3 навпроти місяців перебування на ЗС ставите — 0, а в графі 4 — мінімальну зарплату.

Наприклад, із січня по вересень ФОП працював на загальній системі й зафіксував у декларації чистий дохід за ці 9 місяців 36 тис. грн. У звіті в рядку 2 напроти цих місяців ставите код застрахованої особи «6».

Із жовтня по грудень працював на ЄП, код застрахованої особи — «5»

У графах 3 і 4:

— за 9 місяців проставить по 4 тис. грн (36 тис. грн : 9 міс.), а в графі 6 за цей період — по 880,00 грн;

— за останні 3 місяці — 4173,00 грн, а в графі 6 — 918,06 грн.

Як подати звіт із ЄСВ до податкової

  1. Заповнити й подати в електронному вигляді Д5 можна безкоштовно через кабінет платника податкової або через один із сервісів подання звітності. Для цього вам потрібен ключ ЕЦП. Подати звіт потрібно не пізніше закінчення останньої години останнього дня подання звіту. У відповідь надійде квитанція про отримання звіту.
  2. Паперовий звіт можна віднести до податкової, якщо у вас не більше п'яти найманих працівників або взагалі їх немає.
  3. Якщо найманих працівників більше п'яти, то паперовий бланк подають з електронною копією на флешці або диску.
  4. Надіслати звіт можна і поштою рекомендованим листом з описом вкладення. Лист потрібно надіслати не пізніше ніж за 10 днів до останнього дня подання Д5, тобто віднести лист на пошту треба встигнути до 1 лютого. День прийняття поштовим відділенням буде днем ​​подання звіту.

Штрафи за неподання

Якщо подасте звіт із ЄСВ пізніше 11 лютого, маєте сплатити штраф — 340 грн (п. 7 ч. 11 ст. 25 ЗУ «Про ЄСВ»).

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки