ПДВ-наслідки для ФОП, які перебували на ЄП 2%
30 серпня 2023
Законом №3219-IX від 30.06.2023 року була відмінена з 1 серпня пільгова податкова ставка в 2% для 3 групи. Внаслідок цього, підприємці, які працювали на 2%, відтепер повертаються на свої «рідні» ставки оподаткування.
Які ПДВПодаток на додану вартість -наслідки чекають ФОП, які перебували на ЄПЄдиний податок 2% та які норми нарахування податкових зобов’язань, розберемось далі.
ПДВ-наслідки для ФОП
З 1 серпня 2023 року ПДВ-реєстрація ФОП, яка була тимчасово призупинена на період перебування на пільговій ставці оподаткування, відновлюється.
Це передбачає два ПДВ-наслідки для підприємців, які займаються продажем товарів.
- ПДВ-обов’язки. Протягом 60 календарних днів (з 01.08 до 29.09) потрібно подати декларацію з ПДВ та сплатити податки, здійснити виписку податкових накладних та реєстрацію в ЄРПН.
- Компенсуюче ПДВ. Згідно п.9.5 підрозділу 8, розділу ХХ ПКУПодатковий кодекс України, операції, які здійснені підприємцем на ЄП 3 групи на 2%, не є об’єктом оподаткування ПДВ.
В той же час Законом №3219-IX внесені зміни до ПКУ щодо нарахування податкових зобов’язань на придбані товари та необоротні активи до 31 жовтня 2023 року.
Проте варто розуміти, що в даному випадку мова йде лише про ті товари та необоротні активи, які були придбані ФОП до переходу ним на пільгову ставку 2%.
До того ж, такі товари мають бути поставлені, реалізовані чи виконані в період діяльності ФОП на ставці 2%.
Компенсуюче податкове зобов’язання
Зобов’язання полягають в тому, що в сумі вхідного ПДВ підприємець має відмовитися від нього шляхом виписки компенсуючої податкової накладної не пізніше 31 жовтня 2023 року.
Варто зауважити, що з великою вірогідністю податківці будуть трактувати замортизовані основні засоби, в тому числі і малоцінні необоротні активи, як використані.
Якщо ж станом на 1 серпня на залишку в підприємця є придбані товари та невикористані необоротні активи, то обов’язку щодо компенсуючого ПДВ немає.
При цьому, якщо підприємець не скористався правом на податковий кредит, це не звільняє його від нарахування компенсуючого податкового зобов’язання.
Але при поданні податкової декларації ФОП може разом із компенсуючим податковим нарахуванням показати і відкладений податковий кредит.
При цьому варто розуміти, що якщо постачальником була податкова накладна виписана невірно чи він її не зареєстрував, то права на податковий кредит підприємець не має, відповідно, нараховувати компенсуюче ПДВ не повинен.
Проте якщо постачальник все ж зареєструє податкову накладну, то ФОП має в декларації показати право на податковий кредит і компенсуюче ПДВ.
ПДВ-зобов’язання з реалізації товарів не виникає, якщо «перша подія» була здійснена до 1 серпня 2023 року. В такому випадку, при поверненні на свою податкову ставку підприємець закриває операцію так, як вона була розпочата на ставці 2%.
Якщо ФОП придбав товари або необоротні активи в Україні чи імпортував з іншої країни, і податкові накладні були належним чином оформлені постачальником, то зобов'язання щодо компенсуючого ПДВ виникає лише у випадку, якщо активів чи товарів на 1 серпня 2023 року немає на залишку.
Коли ж товари придбані на ставці 2% ЄП, а використані на загальній системі оподаткування, зобов'язання щодо компенсуючого ПДВ не виникає.
Списання зіпсованих товарів за період діяльності ФОП на ЄП
Зіпсовані товари, які були придбані підприємцем в період перебування на 2% ЄП, вважаються такими, які використані у негосподарській діяльності.
Таке списання передбачає нарахування компенсуючого ПДВ.
Проте, якщо підприємець має документальне підтвердження, що товари зіпсовані внаслідок воєнних дій, то такого зобов’язання не виникає.
В такому випадку, щоб зафіксувати факт псування чи знищення товарів, варто здійснити наступні дії:
- провести інвентаризацію;
- звернутися до органів ДСНС щодо надання ними акту пошкодження майна;
- звернутись до органів місцевої влади щодо підтвердження факту знищення товарів;
- особисто здійснити фіксацію події (фото, відео).
Ставки компенсуючих податкових зобов’язань
Ставка компенсуючого податкового зобов’язання буде визначатися в розмірі, якою вона була на момент придбання товару.
Наприклад, до 1 липня 2023 року для пального податкова ставка була знижена з 20% до 7%, то, відповідно і розмір зобов’язання по компенсуючому ПДВ буде становити 7% від бази оподаткування.
Загалом, передбачені наступні ставки:
- 20% - загальна ставка;
- 14% - для деяких видів с/г товарів;
- 7% - для лікарських засобів та медтехніки;
- 0% - експортна ставка (при переході на пільгову ставку в 2% підстави для використання даної ставки втрачаються).
Підводячи підсумки, зазначимо, метою компенсуючого податкового зобов’язання є врівноваження права на податковий кредит внаслідок виписки компенсуючої податкової накладної у тому самому розмірі.
ПДВ-наслідки настають тільки у випадку придбання товару чи необоротних активів з ПДВ до переходу на ставку 2% ЄП і використання/реалізації їх на пільговій ставці.
При цьому, якщо товари з ПДВ є на залишку станом на 01.08.2023, то компенсуюче податкове зобов’язання не виникає. Як і у випадку придбання підприємцем товарів з ПДВ чи без ПДВ протягом діяльності на ставці 2%.