Працівника, який перебуває на навчальних військових зборах, не можна звільнити

11 грудня 2023 Стане у пригоді для: Підприємці

Працівника, який перебуває на навчальних військових зборах,  не можна звільнити

В ч. 1 ст. 29 Закону № 2232, військовозобов'язані призиваються на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори. Період перебування на зборах передбачає деякі особливості, щодо організації кадрової роботи. Ці заходи має забезпечити роботодавець з метою дотримання норм законодавства, забезпечення гарантій працівникові, який перебуватиме на навчальних військових зборах.

Резервісти проходять підготовку та збори відповідно до програм у порядку, встановленому положеннями про проходження громадянами України служби у військовому резерві. На громадян України, відповідно до ч. 10 ст. 11 Закону № 2232, під час навчальних зборів (стажування), передбачених програмами підготовки, поширюються права та обов'язки, встановлені актами законодавства для військовозобов'язаних.

Направлення працівників на збори відбувається з метою підготовки, відновлення раніше отриманих та закріплення нових знань, умінь та навичок, що необхідні в подальшій службі.Гнучкий режим робочого часу

Гарантії для працівників, направлених на збори

Захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов'язком громадян України. З лютого 2022 року в Україні діє воєнний стан, триває загальна мобілізація. Зважаючи на такі обставини, працівник може повідомити роботодавця про початок навчальних зборів на які потрібно прибути в обов’язковому порядку. Законодавство містить перелік поважних причин неприбуття чи несвоєчасного прибуття на збори, що пов’язані з перешкодами стихійного характеру, сімейні обставини та інші. Роботодавець не може заборонити працівникові не їхати на навчальні збори.

Про початок та закінчення зборів військовозобов'язаних та резервістів видається відповідний наказ командира військової частини.

Відповідно до ч. 3 ст. 119 КЗпП України, роботодавець, під час дії особливого періоду на строк до його закінчення або до дня фактичного звільнення працівника зберігає для нього місце роботи та посаду. Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України.

Діючим законодавством не заборонено роботодавцеві з власної ініціативи за наявності коштів зберігати та виплачувати особі середній заробіток. Така ініціатива може тривати як протягом всього строку зборів, так і на їх частину. Обов’язкове збереження середнього заробітку, як однієї з гарантій від роботодавця, скасовано на підставі Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо оптимізації трудових відносин» від  01.07.2022 р. № 2352-IX.

Якщо період проходження навчальних військових зборів співпав з періодом надання одного з видів відпочинку, то відпустку доведеться перенести на інший період. Таким чином працівник зможе використати дні відпочинку, коли повернеться до роботи. В ситуації, коли працівник вже перебував у відпустці, а через виклик на військові збори не має можливості скористатися всіма днями відпочинку, то невикористані дні потрібно надати після повернення особи.Як правильно оформити звільнення працівника, якщо немає роботи?

Роботодавець може отримати повідомлення про відкритий листок непрацездатності працівника, який вже перебуває на навчальних військових зборах. Документ необхідно оплачувати в загальному порядку: перші п’ять днів — за рахунок коштів роботодавця, а решта днів хвороби — ПФУ (з 1 січня 2023 р).

 Ст. 30 Закону № 2232 визначений перелік осіб, крім резервістів, які звільняються від проходження зборів.

Як діяти роботодавцеві?

Роботодавець не може звільнити працівника на період проходження навчальних військових зборів. Натомість необхідно забезпечити надання тих гарантій, що передбачені чинним законодавством. Протягом періоду перебування на зборах працівник не буде виконувати посадові обов’язки.

Працівника, який попередив роботодавця та надав відповідні документи (повістка, де вказується вид навчань, терміни проведення) про його подальше перебування на навчальних військових зборах, необхідно увільнити від роботи (посади). Таким чином працівник тимчасово припинить виконувати посадові обов’язки на період проходження зборів, але за ним зберігатимуться місце роботи та займана посада. В наказі (розпорядженні) про увільнення працівника необхідно зазначити передбачені ст. 119 КЗпП гарантії.

В табелі обліку використання робочого часу, форма якого затверджена наказом Державного комітету статистики України від 5 грудня 2008 року № 489, час відсутності працівника потрібно позначати за допомогою буквеного коду «ІН» ((інший невідпрацьований час, передбачений законодавством) або цифровий код «22». Наголошуємо, що типова форма № П-5 має рекомендаційний характер. Відповідно до примітки 2 до форми № П-5, документ містить мінімальну кількість показників, які потрібно використовувати в роботі. Отже, роботодавець за необхідності може самостійно доповнити її відповідними позначками, якщо це зробить ведення обліку трудової діяльності працівників більш зрозумілим та ефективним.Порушення законодавства про відпустки: розмір відповідальності в 2024 році

До електронної трудової книжки чи паперової записи про увільнення працівника вносити не потрібно. Навіть на вимогу працівника такий запис не вноситься до паперової трудової книжки, адже це не передбачено Інструкцією № 58.

Заміна тимчасово відсутнього працівника

Так як працівник буде відсутнім на робочому місці, то в роботодавця може виникнути необхідність в новому працівникові. Хто та як виконуватиме посадові обов’язки відсутнього працівника залежить від тривалості зборів, від роботи, яку виконував працівник. Пам’ятаємо, що не кожен зможе виконувати роботу для якої потрібні спеціальні знання, категорії тощо.Роботодавець може відмовити в наданні днів відпочинку

На період відсутності працівника, керівник має право прийняти на його місце іншу особу на умовах строкового трудового договору. Виконувати посадові обов’язки є можливість на умовах сумісництва чи суміщення. Який би спосіб не обрав роботодавець, він обов’язково має зберегти і місце роботи, і посаду основного працівника.

Наталія КИРІЧЕНКО,

експерт з питань трудового законодавства та кадрового обліку

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки