Правила нарахування вихідної допомоги: загальні та окремі випадки
21 березня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці
Потрібно пам'ятати, що в деяких випадках при звільненні співробітника йому необхідно виплачувати вихідну допомогу. Давайте розберемося в тонкощах. У даному матеріалі ви зможете знайти зручну шпаргалку щодо цього питання.
Загальні передумови
Вихідну допомогу слід виплачувати співробітнику під час проведення звільнення з певно окреслених підстав. Дані підстави, і навіть мінімальна величина даних виплат регулюється ст. 44 КЗпП. Ми постаралися зібрати всю цю інформацію та подати у вигляді зручної таблиці (табл.№1).
Важливо знати! Передбачено саме мінімальну величину вихідної допомоги. У той же час бізнес-сегменту (не бюджетним установам) не заборонено виплачувати цю допомогу у більшому еквіваленті.
Для цього конкретна сума має фігурувати у змісті колективного договору чи іншого внутрішнього становища у роботодавця.Чи можливе дистанційне розірвання трудової угоди?
Табл. №1
Слід звернути увагу на деяку особливу підставу для припинення трудових правовідносин із виплатою вихідної допомоги: при заклику чи вступі на військову службу, а також відправлення на альтернативну (невійськову) службу. У таблиці вона не фігурує. Однак у змісті ст.44 КЗпП воно позначено вже давно, проте вважається неконституційним. До того ж у сучасних реаліях звільнення подібних співробітників заборонено.
За ст.119 КЗпП на період військової служби за ними потрібно зберегти робоче місце та посаду. Таким чином, до цього випадку виплата вихідної допомоги не має відношення.
Спеціальні передумови
Крім загальних передумов, врегульованих нормами КЗпП для всіх категорій співробітників, також передбачені й спеціальні підстави. Вони значаться в окремих (профільних) законах виділених категорій співробітників. Можете ознайомитися з ними у змісті табл.
Табл.№2
Важливо, що вимога ст.44 КЗпП щодо виплати вихідної допомоги також стосується і сумісників (і внутрішніх і зовнішніх). Таким чином, при припиненні трудових правовідносин із сумісниками на підставах, наведених вище, йому потрібно виплатити вихідну допомогу на загальні підстави (п. 9 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» від 24.12.99 № 13).
Трудові правовідносини із сезонними/тимчасовими співробітниками врегульовані наступними двома документами - Указ № 310 і Указ № 311. Вони призначають свої (порівняно з КЗпП) величини вихідної допомоги.Як правильно оформити звільнення працівника, якщо немає роботи?
Важливо пам'ятати! З огляду на, «вік» даної нормативки слід розуміти, що вона дійсна лише у частині, яка вступає у протиріччя з Конституцією та іншої активної законодавчої бази. Так для даних категорій співробітників потрібно використовувати підстави для виплати вихідної допомоги, що фігурують у ст.44 КЗпП.
Висновок
- Вихідну допомогу слід виплачувати співробітнику при завершенні трудових відносин на певних підставах;
- Законодавець врегулював мінімальну величину вихідної допомоги, яка належить співробітнику.Однак представники бізнес-сегменту мають право виплачувати цю допомогу в більшій величині;
- Законодавець також встановлює спеціальні підстави для припинення трудових відносин, які врегульовані профільною нормативкою, наприклад, для держслужбовців чи чорнобильців.
- По відношенню до сумісників та сезонних/тимчасових співробітників діють загальні підстави для нарахування вихідної допомоги.