Проведення дистанційної оплати послуг та можливість звільнення від РРО/ПРРО

22 лютого 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Проведення дистанційної оплати послуг та можливість звільнення від РРО/ПРРО

Подальше пояснення від головних податківців щодо роботи з РРО/ПРРО, до якого ми сьогодні надамо свої коментарі, не має страху. Його зміст є адаптивним до платників податків, чому можна лише порадіти. Видається так, що ДПСУ також усвідомлюють, що крутити РРОшні гайки на постійній основі немає необхідності, іноді їх потрібно небагато і послаблювати.Застосування РРО/ПРРО при інтернет-продажах

На даний момент це стосується тих, хто опікується наданням послуг з віддаленою проплатою за їх отримання. Однак це правило було вже давно сформовано. Так, наприкінці 2020 року у п.14 ст.9 Закону про РРО окреслилася норма, покликана звільнити від РРО/ПРРО СГ, які надають послуги, проплата яких реалізується імперативно через банківські системи віддаленого обслуговування та/або сервісів переказу грошей.

А саме це стосується різних СГСуб’єкт господарювання, що використовують віддалену проплату за надані послуги. Перелік таких послуг законом не визначається. Однак через розвиток інформаційних послуг можна припустити, що їх список значно розширився. Від сфери обслуговування та навчання до професійних послуг. А РРО/ПРРО застосовувати при віддаленій проплаті не потрібно. Про що йтиметься далі.

Для цілей практичного використання цієї норми слід мати відповіді.

Які форми оплат підпадають під визволення?

Для надання відповіді ДПСУ залучила Нацбанк (див. лист від 13.01.2021 No 57-0010/2314), а також спробувала надати відповідь у БЗ 109.01 (до 01.12.2022), проте зрештою повністю переключилася на НБУ. Однак цей шлях був невірним та непрактичним.

Зрештою на сьогоднішній день є актуальне роз'яснення в БЗ 109.02, в якому фіскали рекомендують СГСуб’єкт господарювання для ранжування форм розрахунків, які останній використовує, у бік віддаленого обслуговування та/або сервісів переказу грошей відсилатися до НБУ.

На перший погляд, це здається глухим кутом. Оскільки навіть у разі надання НБУ повномірного списку подібних систем/сервісів, то в подальшому їх може з'явитися кілька десятків. І надавачі послуг знову зіткнуться з дилемою, чи звільнятиме їх застосування цих нових систем/сервісів від використання касових апаратів за п.14 ст.9 Закону про РРО чи ні.

Однак центральною фіскальною інстанцією було знайдено остаточний вихід із цього ускладнення.

Важливо знати! СГ, які не приймають проплату за надані послуги кешем та/або не застосовують прийом проплати у безготівковій формі, а саме за допомогою електронних платіжних коштів (платіжних карток), невелюються від імперативної роботи з РРО/ПРРО при прийомі проплати за послуги. Таким чином, фізичний контакт між реалізатором послуг та кінцевим споживачем відсутній.

Таким чином, приходимо до висновку, що замість надання пояснення щодо віднесення того чи іншого банківського/небанківського продукту «Ім'ярек» до систем віддаленого обслуговування та/або сервісів переказу грошей, фіскали пояснили, що це не має вирішальної передумови.

Важливо розуміти! Якщо надавач послуг не отримуватиме в оплату за них готівку або платіжні картки, то будь-який інший вид оплати підпадає під звільнення від РРО/ПРРО або за п.14 ст.9 Закону про РРО як віддалену оплату, або за п.2 ст.9 Закону про РРО як банківську операцію. З нашого боку цей висновок розуміється так.

Прийом проплати в безготівковій формі, а саме за допомогою платіжних карток, може бути застосований як дистанційно, так і за персонального контактування зі споживачем. Зрозуміло, що під це звільнення належить інтернет-еквайринг. Однак цей висновок у цьому поясненні так і не позначився, на жаль.Спрощена форма чеку для ФОП

Проте здійснення розрахунків за надані послуги за допомогою POS-терміналів або через додатки «Термінал», «ОщадPay» тощо, які можна вважати аналогом POS-терміналу, обумовлює імперативне користування РРО/ПРРО.

Що означає винятково?

Фіскали тривало спекулювали на тему того, що у п.14 ст.9 Закону про РРО згадується про імперативність проплат. При цьому останні безпідставно згадували, що використовувати послужне звільнення мають можливість лише ті СГ, які займаються лише наданням послуг. Якщо СГ займається продажем товарів, то РРО-звільнення послуг до нього не належить.

Ми вважаємо, що такий висновок не є законним. Оскільки в Законі про РРО послужне звільнення не протиставляється до проведення інших видів активності, а пов'язане лише з тим, щоб розрахунки за послуги оплачувались віддалено або у спосіб, який не вважається розрахунковою операцією з метою Закону про РРО.

І ось зрештою центральні податківці дійшли правильного висновку.

Важливо розуміти! При реалізації і товарів, і послуг одночасно, при прийомі проплати імперативно за послуги за допомогою банківських систем віддаленого обслуговування та/або сервісів переказу коштів, СГ мають право працювати без РРО/ПРРО. 

Тобто реалізація товарів у віддаленому режимі під звільнення не потраплятиме. Свій новий підхід вони обґрунтовують так: незважаючи на те, що послужне звільнення не здатне застосовуватися під час продажу товарів, воно не втрачається за умови торгівлі товарами. Центральне значення бачиться так, то для прийому оплати надання послуг проводиться імперативно із застосуванням банківських послуг віддаленого обслуговування та/або сервісів переказу коштів.

Висновок

Обидва питання, які довго чекали свого вирішення, зрештою були вирішені, при повному узгодженні з буквою закону.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки