Реєстрація юросіб в Електронному суді набула обов'язкового характеру
26 жовтня 2023 Стане у пригоді для: Підприємці
Ви вже знаєте? Відповідно до законодавчих нововведень для юросіб з недавнього часу реєстрація в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі (далі – ЕСІТС) стала носити обов'язковий характер.
Що з термінами і до чого подібний поспіх? З якою метою передбачені дані новели законодавця? Чи варто очікувати негативних наслідків для юросіб, які не пройшли реєстрацію? Чи штрафуватимуть? Давайте розбиратися з цими питаннями, відповіді на які ви зможете знайти у цьому матеріалі.
Що ж сталося?
Певним суб'єктам тепер слід пройти реєстрацію до ЕСІТС. Новина не відрізняється особливим розголосом. Однак серед подібних суб'єктів не лише юристи, а й усі юридичні особи. При цьому це нововведення не будує жодних розмежувань залежно від організаційно-правової форми. Так, незалежно від форми власності та форми ведення господарської діяльності, ознак прибутковості та неприбутковості – це відноситься до всіх юрособ, чи то ТОВ, чи взагалі комунальне підприємство чи громадська організація.Як правильно внести кошти на свій рахунок ФОП
Важливо знати! Для ФОП ці зміни не стосуються і їм не потрібна подібна обов'язкова реєстрація. Закон України від 29 червня 2023 року № 3200-ІХ, який передбачає ці зміни, починає мати законну силу: так перша дата – 18 жовтня, а друга – 21 лютого 2023 року.
Так, із 18.10.2023 року зміни почали працювати у господарському процесі (за наявності судового позову у господарському суді між підприємствами) для юросіб приватної форми власності, а також для господарських, цивільних та адміністративних процесів – для юросіб державної та комунальної форм власності.
З 21.02.2024 – у цивільному та адміністративному процесах – для юридичних осіб приватної форми власності. Це стосується судових позовів зі своїми співробітниками, клієнтами (фізособами) та іншими. Адмінпроцес – це суди з держструктурами та суб'єктами владних повноважень.
Однак, перед тим як поспішати проводити реєстрацію, давайте розберемося в деталях.
Що означають ці зміни?
Юрособам, а також іншим специфічним суб'єктам для контактування з судом слід обов'язково пройти реєстрацію в ЕСІТС (вхід до системи за посиланням: id.court.gov.ua/).
Саме електронний кабінет в ЕСІТС буде служити для розсилки всіх процесуальних документів. А також саме за його допомогою можна надсилати свої папери (позови, клопотання тощо).
Однак компанії не будуть позбавлені права при реєстрації в ЕСІТС, зокрема на:
- Отримання копій судових рішень у паперовому вигляді за окремими заявами. Тобто, якщо вам буде потрібно отримати рішення суду навмисне, то це можна буде здійснити (ч. 7 ст. 6 ГПКУ, ч. 7 ст. 14 ЦПКУ та ч. 7 ст. 18 КАСУ у редакції від 18.10.2023);
- Подання документів для суду у паперовій формі (ч. 8 ст. 6 ГПКУ, ч. 8 ст. 14 ЦПКУ та ч. 8 ст. 18 КАСУ у редакції від 18.10.2023). однак із практичної точки зору можуть виникати всілякі протиправні документи.Однак вирішення проблеми має поступовий характер, тому не рекомендуємо передчасно переживати.
Що буде, якщо юридична особа не пройде реєстрацію?
Якщо юрособа не реєструватиметься, штрафи не передбачені. У такому разі суди надсилатимуть документи поштою із зазначенням про проходження реєстрації до ЕСІТС. Загрози у цьому не бачиться. Проте не слід виключати проблем із кореспонденцією від суду. І для юросіб можуть виникати додаткові негативні передумови у процесі.Найпоширеніші помилки ФОП у 2023 році
Зазначимо головні, на нашу думку, із них:
- Позови, апеляційні та касаційні скарги юрособ, що не пройшли реєстрацію до ЕСІТС, будуть залишені судом без руху (ч. 1 ст. 174, ч. 2 ст. 260, ч. 2 ст. 292 ГПКУ, ч. 1 ст. 185, ч. 2 ст.357, ч. 2 ст.393 ЦПК та ч. 1 ст.169, ч. 2 ст.298, ч. 2 ст.332 КАСУ в редакції від 18.10.2023). Буде можливість повторного подання позову після реєстрації в системі. Це потрібно здійснити у строки, вказані релевантною постановою. Однак це все-таки ваш тимчасовий ресурс, якого зазвичай не вистачає.
- Юрособа, за відсутності реєстрації в ЕСИТС, схильна до ризиків не отримання копії позову та додатків до неї (ч. 7 ст. 42 ГПКУ, ч. 7 ст. 43 ЦПКУ в редакції від 18.10.2023). нагадуємо, для запуску судового процесу зацікавленій стороні потрібно направити позов та документи, що додаються до нього, на адресу суду та відповідача, іншим учасникам процесу. І виходить, що особа, яка не має персонального кабінету в ЕСІТС, не зможе отримати подібні папери, оскільки користувач, що пройшов реєстрацію, не має релевантного обов'язку щодо незареєстрованих.А вести лінію захисту без кабінету в ЕСІТС, а також копій подібних документів, буде дуже важко.
- При подачі відкликання на позовну заяву з боку незареєстрованої особи, суд має право її ігнорування (ч. 10 ст. 165 ГПКУ, ч. 9 ст. 178 ЦПК та ч. 7 ст. 162 КАСУ в редакції від 18.10.2023). так, суд прийматиме рішення на підставі наявних у нього документів.
- Заяви юрособи щодо забезпечення доказів та забезпечення позову будуть повернуті судом респонденту за відсутності реєстрації до ЕСІТС (ч. 4 ст. 111, ч. 7 ст. 140 ГПКУ, ч. 4 ст. 117, ч. 10 ст. 153 ЦПК, ч.3 ст.116, ч.7 ст.154 КАСУ в редакції від 18.10.2023). однак при проходженні релевантної реєстрації його можна буде направити повторно, проте втрачається знову час.
- Для незареєстрованих в ЕСІТС юросіб відмовлятимуть у виданні судових наказом у господарських процесах (п. 21 ч. 1 ст. 152 ГПК у редакції від 18.10.2023). однак можливе повторне подання заяви вже після реєстрації до ЕСІТС.
Важливо знати! Від наслідків сховатись практично неможливо, навіть за наявності адвоката з відповідною реєстрацією. Вони будуть застосовуватися навіть за наявності реєстрації адвоката, та відсутності вашої. Однак при обґрунтованому поясненні подання документів до суду в обхід ЕСІТС подібні наслідки можуть і не застосовуватись (ч. 6 ст. 6 ГПКУ, ч. 6 ст. 14 ЦПКУ та ч. 6 ст. 18 КАСУ у редакції від 18.10.2023).
Зокрема, це важливо під час подання позову за заявою з приводу судового наказу або відкликання на позов.
Висновок
Якщо ви не встигли зареєструватися в ЕСІТС до 18 жовтня, не тягніть із реєстрацією, оскільки це заощадить ваш тимчасовий ресурс. Для окремих судових процесів, як було зазначено вище, набагато більше часу дається на придбання персонального кабінету в ЕСІТС. Однак це не означає, що слід зволікати з цим питанням.Застосування РРО/ПРРО при інтернет-продажах
Адже річ у тому, що коли на сервер Електронного суду підпадає великий рівень навантаження, іноді з входом до персонального кабінету та реєстрації може виникнути низка проблем. І іноді цими електронними послугами взагалі не вдається скористатися протягом двох-трьох днів.
А більшість юросіб захоче пройти реєстрацію саме в останній момент, тому радимо вам не зволікати.
Адже таких штрафів і відповідальності не передбачено. Але обмеження в документальних маніпуляціях щодо відправлення та отримання паперів дійсно суттєві. До того ж, якщо згадати судові терміни, то це може мати багато негативних наслідків.