Ситуація з ЄСВ 2024, та її модифікація у 2025 році

13 січня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці

Ситуація з ЄСВ 2024, та її модифікація у 2025 році

У 2024 році законодавство про єдиний соціальний внесок (ЄСВ) зазнало значних змін, а у 2025 році на нас очікують нові нововведення. Розберемо їх детально.

Зміни в ЄСВ за 2024 рік

1. Помилково або надміру сплачені суми ЄСВ

Раніше, якщо платник випадково перераховував ЄСВ понад необхідний розмір, він мав право або повернути переплату, або зарахувати її в рахунок майбутніх платежів. Однак, починаючи з 29 січня 2024 року, набуло чинності нове обмеження.Куди подітися підприємцю від сплати ЄСВ та ВЗ за себе

До речі, стосовно змін, які чекають на ФОП у 2025 році ми вже раніше писали в статті «ЄСВ для ФОП у 2025 році: повернення обов'язковості». Рекомендуємо вам також із нею ознайомитись.

Відтепер кошти, помилково або надміру сплачені платниками, які потрапили під дію санкцій (економічних або інших обмежувальних заходів), не підлягають поверненню. Це стосується санкцій, накладених на підставі Закону України «Про санкції» від 14.08.2014 No 1644-VII.

Відповідна заборона прописана в другому абзаці частини 13 статті 9 Закону України про ЄСВ від 08.07.2010 No 2464-VI. Це обмеження діє на весь період застосування санкцій.

Для решти платників правила повернення переплат залишилися без змін.

2. Домашні працівники як нова категорія платників ЄСВ

З 24 серпня 2024 року домашні працівники виділені в окрему групу осіб, які мають право добровільно сплачувати ЄСВ.

Хто такі домашні працівники і в чому полягає їхня праця ми розбирались в статті «Праця домашніх працівників».

Особливості сплати:

  • Ставка становить стандартні 22 %.
  • Розмір внеску обчислюється самим працівником, але обмежений двома параметрами:

-  не менше мінімального страхового внеску, який обчислюється виходячи з мінімальної заробітної плати (далі - МЗП).

-  не більше 22 % від максимальної бази нарахування ЄСВ.

Домашні працівники, про яких ідеться, - це особи, які працюють на фізичну особу-роботодавця і займаються винятково домашніми обов'язками, такими як прибирання, готування або догляд за будинком. Їхня праця регламентується окремою главою XI-А Кодексу законів про працю України (КЗпП).

Цей крок дозволив офіційно включити таких працівників до системи соціального страхування, що дає їм доступ до майбутніх соціальних гарантій.

Чого очікувати від 2025 року

1. Збільшення максимальної бази нарахування ЄСВ

Однією з найзначніших змін у 2025 році стане збільшення максимальної величини бази для розрахунку ЄСВ. Якщо у 2024 році цей показник становив 15 розмірів МЗП, то з 2025 року він збільшиться до 20 мінімальних зарплат.ЄСВ для ФОП у 2025 році: повернення обов'язковості

Цю зміну затверджено статтею 39 Закону України Про Держбюджет на 2025 рік від 19.11.2024 No 4059-IX.

Для розрахунку:

  • При мінімальній зарплаті 8000 грн (прогнозований показник) максимальна база становитиме 160000 грн (8000 × 20).
  • ЄСВ нараховуватиметься тільки на суму доходу, що не перевищує цю величину.

Якщо дохід застрахованої особи виявиться вищим, сума перевищення не підлягає оподаткуванню ЄСВ.

2. Переваги та ризики збільшення бази

Для платників, які отримують високі доходи, збільшення максимальної бази нарахування означає зростання фінансового навантаження. Однак для системи соціального страхування це крок до збільшення надходжень, що потенційно покращить стабільність соціальних виплат.

Починаючи з 2025 року в законодавстві про ЄСВ анонсуються зміни, які суттєво вплинуть на звітність роботодавців та порядок сплати внесків резидентами Дія Сіті. Розглянемо ключові аспекти цих нововведень.

Щомісячна звітність з ЄСВ

Із січня 2025 року страхувальники-роботодавці переходять на щомісячний формат звітування з ЄСВ. Це означає, що декларації тепер потрібно буде подавати за кожен місяць окремо.

Такий перехід потягне за собою тимчасове накладення звітних зобов'язань:

  • до 10 лютого 2025 року роботодавці будуть зобов'язані здати Податковий розрахунок за IV квартал 2024 року;
  • до 20 лютого 2025 року потрібно буде надати звіт за січень 2025 року.

Цей перехідний період може спричинити додаткові навантаження на бухгалтерію, тому важливо заздалегідь спланувати підготовку звітів.

Зміни для резидентів Дія Сіті

Закон України від 04.12.2024 No 4113-IX (далі - Закон No 4113), що вносить правки до Закону No 2464, було анонсовано з 1 січня 2025 року. Ці корективи регулюють порядок сплати ЄСВ резидентами Дія Сіті, включно з гіг-фахівцями та стартапами.

1. Сплата ЄСВ у місяці набуття статусу резидента

Згідно з нововведеннями, у місяці, коли компанія набуває статусу резидента Дія Сіті, вона зобов'язана сплачувати ЄСВ з доходів співробітників і гіг-фахівців на загальних підставах. Застосування пільгових ставок у цей період виключається. Це положення спрямоване на вирівнювання умов для всіх платників ЄСВ.

2. Пільги для стартапів

Компанії, які обзавелися статусом резидента Дія Сіті як стартапи (за приписами частини 3 статті 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» від 15.07.2021 No 1667-IX, далі - Закон No 1667), отримують певні переваги.

Якщо такі юридичні особи дотримуються таких умов:

  • виконання вимог щодо середньої місячної винагороди;
  • відсутність податкового боргу;

то вони зможуть сплачувати ЄСВ у пільговому розмірі, навіть якщо не виконується вимога щодо середньооблікової чисельності співробітників і гіг-фахівців.

Ця пільга діятиме до кінця наступного календарного року після року набуття статусу резидента Дія Сіті. Наприклад, якщо підприємство стало резидентом у 2025 році, пільга діятиме до 31 грудня 2026 року.

Фіскальні наслідки після закінчення пільгового періоду

Після завершення пільгового періоду стартапи зобов'язані дотримуватися кількісної вимоги щодо середньооблікової чисельності співробітників і гіг-фахівців. Якщо цього не станеться, з 1 лютого 2025 року такі компанії зіткнуться з податковими наслідками:Детальна пам'ятка для роботодавців: все про вихідну допомогу

  • У місячний строк необхідно самостійно донарахувати і внести ЄСВ за загальними правилами з тих виплат, які раніше обкладалися мінімальним внеском.
  • При цьому донарахування охоплює тільки три останні місяці (жовтень - грудень) року, що передує завершенню пільги.
    Донарахована сума ЄСВ зменшується на суму внесків, які були сплачені в розмірі мінімального страхового внеску за ці періоди.

Відповідальність за донарахування:

Стартапи звільняються від санкцій, передбачених пунктом 3 частини 11 статті 25 Закону No 2464, за умови коректного виконання вимог щодо донарахування та внесення ЄСВ. Це робить процедуру більш безпечною з точки зору юридичних ризиків.

Висновок

1. Щомісячна звітність: Із січня 2025 року роботодавці подають звіти з ЄСВ щомісяця. У лютому 2025 року доведеться відзвітувати одразу за IV квартал 2024 і січень 2025.2.

2. Максимальна база ЄСВ: У 2025 році збільшиться до 20 МЗП (160000 грн при 8000 грн мінімалки).

3. Резиденти Дія Сіті:

  • Сплата ЄСВ з моменту отримання статусу - на загальних підставах.o Стартапи з пільгами до кінця наступного року після отримання статусу.
  • При порушенні вимог - донарахування ЄСВ за 3 місяці без штрафів.

4. Домашні працівники: З 2024 року можуть добровільно сплачувати ЄСВ (22 %).

5. Помилки у сплаті: З 2024 року ЄСВ не повертається платникам під санкціями.

Підготуйтеся до коригувань для уникнення помилок і додаткових витрат.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки