Як воєнний стан вплинув на пільги для ФОП

23 вересня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Як воєнний стан вплинув на пільги для ФОП

Закони щодо сплати підприємцями податків адаптуються в нашій країні щодо умов воєнного стану. Ми вирішили проаналізувати, що змінилося за останній час і які пільги мають ФОП зараз.

ЄСВ за себе

Щодо відрахувань ЄСВ тут залишається варіант на час ВП не платити його за себе. Поширюється цей захід на всі групи ФОП, що прописано в пункті 9-19 розд. VIII Закону № 2464. Якщо ви підприємець і не горите бажанням сплачувати цей внесок, можете цього просто не робити, допоки діє ВП та ще дванадцять місяців після його припинення. Про що говорить той самий пункт закону, на який посилаємось вище.Які пільги для ФОП діють у 2024 році?

Відповідно до даного Закону немає необхідності повідомляти фіскали про ваше бажання/небажання сплачувати внесок. Ви особисто вирішуєте це питання і воно залежить від вибору самого підприємця. Ось якщо ФОП продовжує або проводить відрахування, то він змушений це здійснювати згідно з необхідними і поширеними шаблонами.Якщо, раптом, ви вирішуєте відраховувати менш ніж 22% щомісячної зарплати, за цим рішенням йдуть штрафні санкції. Ну, і звичайно ж за ті місяці, коли ви не платили ЄСВ за себе, вам не нараховуватиметься ваш стаж, який вплине на соціальні чи пенсійні виплати.

Перша та друга група ФОП на Єдиному податку

У рамках Податкового кодексу варіант не сплачувати ЄП з 1 серпня 2023 року (з цього місяця) є лише для першої та другої групи, якщо вони відповідають певним вимогам (пункт 11 під. 8 XX ПКУ).

Тут важливо не забувати, йдеться не про регіони, де вони працюють. Це стосується податкової адреси підприємців. Що він собою являє? По суті, це вказівка ​​про місце перебування підприємця, яке внесено до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців, громадських формувань. Якщо взяти до уваги роз'яснення фіскалів щодо сплати податків, то не платити з 1 серпня 2023 року ЄП можуть лише ФОП першої та другої групи, коли вони підпадають під особливі умови:

  1. У Єдиному державному реєстрі юросіб та фізосіб є податкова адреса підприємця, що підпадає під Перелік № 309 та є територією ймовірних та/або активних бойових дій, територією, де йдуть бої, а також працюють офіційні цифрові держресурси або окупованими територіями;
  2. Підприємцю надано статус платника ЄП першої та другої групи на даній території у період, щодо початку дії активних/ймовірних бойових дій чи окупації.

Коли ці умови не діють з різних причин, то ФОП не має варіанта не сплачувати внесок з початку серпня 2023 року. Цими причинами можуть бути як відсутність у переліку територій податкової адреси, набуття статусу платника ЄП пізніше за можливий період несплати. І тоді такий підприємець зобов'язаний не лише сплачувати внески, а й у декларації щодо ЄП вказувати їхні суми.ФОП надійшов виклик в податкову: як діяти

Спробуємо пояснити на прикладі Харківської громади. Згідно з офіційними документами все виглядає так:

Отже, на думку Податкової служби, коли харківський ФОП першої та другої групи потрапляє до них після 15 вересня 2022 року, йому необхідно з початку серпня 2023 року платити ЄП в обов'язковому порядку. Навіть якщо він зареєструвався на ЄП першої та другої групи, перейшов із загальної системи сплати податків або перейшов із третьої групи.

Тут уже не важливо, якщо він після 15 вересня 2022 року у першій та другій групах, то не може відмовитись сплачувати внесок з початку серпня 2023 року.

Інша справа, якщо підприємець має право не перераховувати ЄСВ, цей привілей залишається для нього:

  1. До закінчення місяця завершення окупації чи бойових дій (ймовірних чи активних, що зазначено у правому полі регулюючого документа);
  2. До закінчення місяця, коли підприємець перереєструвався та змінив податкову адресу на регіон, який не потрапляє до цього списку;

Третя група ФОП на Єдиному податку

Чим платники ЄП на третій групі відрізняються від попередніх, то це тим, що для них не було і немає варіанта не платити ЄСВ. До початку серпня 2023 вони могли бути на ставці 2% спеціального ЄП. Наразі така система не працює. Але не все так погано, адже підприємці на третій групі мають деякі полегшення щодо штрафних санкцій. А саме:

  1. З початку серпня 2023 року і до завершення ВП є варіант виправити занижені податкові зобов'язання щодо ЄП для всіх періодів (до ВП включно) без будь-яких штрафів щодо підприємців (пункт 69.38 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу);
  2. Коли фіскали провели перевірку документації після початку серпня 2023 року та донарахували ЄП з умовою оплати цього обов'язку за 30 діб після дати, коли було отримано податкове повідомлення-рішення. А штрафні санкції, отримані в результаті на суму даного податкового зобов'язання, враховуватимуться скасованими без залучення пені. Такий алгоритм прописаний у підпункті 69.37 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу.

І також діє алгоритм для підприємців на загальній системі у плані ПДФО та військового збору.

Що щодо окремих ініціатив на місцевому рівні?

Вже давно стало зрозуміло, що для місцевої влади важливо зберегти вигідні умови для підприємців. Плюс у цьому допомагати намагається Уряд. Ось, наприклад, нова постанова, де коригується програма окремих дотацій для громад. Отже, цей рік став переломним, коли місцева влада намагається все більше давати стимулів та звільняти підприємців від податків на нерухомість, плати за землю та ЄП для кожної групи у районі, де проводилися чи продовжуються бойові дії.

Самі громади ухвалюють рішення залежно від особливостей. У Донецькій та Харківській областях є відмінності у звільненні від сільськогосподарського податку (вони є далеко не скрізь). А ось плату за землю, нерухомість намагаються скасувати дедалі більше громад.Як правильно фіксувати доходи у валюті ФОП

І такі ухвали приймаються адміністраціями вже повсюдно вздовж лінії бойового зіткнення. Радимо вам пошукати, що було прийнято за весну-літо місцевою владою саме у вашій громаді та уточнити, наскільки це корелюється з вашими пільгами.

Яка ситуація з ФОП до і після мобілізації

Звичайно ж, дані підприємці можуть безумовно не платити ЄСВ за себе. Особливо важливо подати для фіскалів протягом десятиденного терміну після демобілізації необхідний список документів, про що йдеться у пункті 25 підр. 10 розд. XX таки Податкового кодексу.

Ще важливо розуміти, що такі ФОП на ЄП можуть не подавати єдиноподатrjdeу декларацію та не платити її за час, доки вони мобілізовані. Загальносистемні ФОП можуть не подавати декларації про становище їхнього майна, доходи та не сплачувати військовий збір разом із ПДФО з прибутку від підприємництва під час мобілізації.

Інші зобов'язання підприємців

Також для ФОП є варіант не сплачувати у воєнний час екологічний податок, плату за землю та нерухомість.

Висновок

На кожну групу ФОП поширюється надалі військова пільга з можливістю не платити ЄСВ за себе.

Починаючи з 1 серпня 2023 року не платити ЄП 1 та 2 групи є лише в окремих ФОП.

Починаючи з 2024 року представники місцевих адміністрацій та громад, де проводяться або були бойові дії, розпочали процес звільнення підприємців для кожної із груп від плати на землю та податку на нерухомість, а також ЄП. Цей процес регулюється Переліком №309. Найкраще підприємцям ознайомитися з новинами зі своїх громад та тими рішеннями, які ухвалила місцева влада на предмет пільг, що діють для них.

Якщо ФОП потрапляє під мобілізацію, то може не платити за цей період перебування у війську ЄП, ПДФО та ЗС з доходів від підприємницької діяльності. Також немає потреби подавати звіти. Потрібно лише протягом 10 днів після мобілізації подати податківцям необхідні документи.

Крім усього цього, є деякі пільги для підприємців щодо сплати екологічного податку, плати за землю та нерухомого майна.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки