Банківський рахунок ФОП: відкриття, поповнення, користування

21 травня 2025

Чи можна з рахунку ФОП переказувати кошти на особистий рахунок підприємця? Чи дозволяється розраховуватися з нього за власні покупки? Як зняти кошти з валютного рахунку? Що таке ключ-карта? Ці та багато інших питань часто виникають у підприємців, які відкривають бізнес-рахунки та починають здійснювати підприємницьку діяльність. Що потрібно знати про банківський рахунок ФОП та як безпечно з ним працювати, розповідаємо далі в статті.

Банківський рахунок ФОП: відкриття, поповнення, користування

Банківський рахунок ФОП: основні моменти

Після реєстрації ФОП підприємець може відкрити банківський рахунок, на який будуть надходити бізнес-оплати і з якого здійснюватимуться підприємницькі витрати. Використовувати для цих цілей рахунок фізичної особи не можна.

Без банківського рахунку можуть працювати ФОПи, які приймають платежі виключно готівкою (наприклад, за продажі на ринку чи за надані послуги). Також зачекати з відкриттям рахунку можуть підприємці, які зареєстрували ФОП, але не здійснюють господарську діяльність. В інших випадках без нього обійтися неможливо.

Залежно від запланованої діяльності, можна обрати:

  • гривневий рахунок — для отримання коштів від покупців/клієнтів в Україні;
  • валютний — для надходження коштів з-за кордону;
  • мультивалютний — для обліку різних валют на одному рахунку.

Повідомляти податкову про відкриття рахунку не потрібно — всю необхідно інформацію передасть банк.

Законодавством не передбачені обмеження щодо кількості відкритих рахунків у підприємця, ФОП має право мати рахунки у різних банках — головне, врахувати всі доходи під час подання звітності.

А от отримувати кошти за продані товари чи надані послуги на особистий рахунок небажано, адже такий дохід вважатиметься доходом фізособи та оподатковуватиметься у розмірі 18% ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб + 5% військового збору. Крім того, регулярне надходження коштів на особистий рахунок підприємця із зазначенням у призначенні платежів, що це оплата за послуги чи за товари може стати причиною блокування рахунку.

Тому рекомендується розмежовувати особисті та бізнес-платежі та для підприємницької діяльності використовувати виключно рахунок ФОП. Якщо ж клієнти хочуть здійснити оплату за номером картки, підприємець може надавати ключ-картку — інструмент доступу до рахунку ФОП, для розрахунків і зняття готівки. За допомогою неї можна:

  • отримувати оплату за товари/послуги;
  • оплачувати товари/послуги для бізнесу;
  • знімати готівку.

Розрахунки з використанням ключ-карти — це офіційні операції, адже фактично вони є розрахунками з підприємницького рахунку ФОП.

Як приймати гроші на рахунок ФОП

Залежно від особливостей бізнесу, можна приймати кошти на рахунок ФОП різними способами:

  • Через POS-термінал. Зручно використовувати при веденні офлайн-бізнесу (магазин, кав’ярня, салон краси).
  • Через інтернет-еквайринг, QR-коди/посилання — при здійсненні онлайн-діяльності (інтернет-магазин, онлайн-консультації).
  • Через платіжні системи Swift, Wise, Payoneer — для отримання платежів із-за кордону.

При виставленні рахунків вручну потрібно стежити, щоб при здійсненні оплати в призначенні платежу клієнти вказували ті послуги, які вони фактично отримують і які відповідають зареєстрованим підприємцем КВЕДКласифікація видів економічної діяльності. Наприклад, якщо підприємець здійснює ремонт техніки, а клієнт помилково вказав в призначенні платежу «купівля техніки», це може призвести до зняття зі спрощеної системи оподаткування та донарахування податків. 

Як витрачати кошти з рахунку ФОП

Без жодних обмежень підприємець може витрачати кошти з рахунку ФОП на бізнес-потреби (закупівля товарів чи матеріалів, оплата послуг, оренда приміщення тощо).

Податковим законодавством не передбачені і обмеження щодо розрахунків карткою ФОП за товари та послуги, які належать до особистих потреб підприємця.

Тобто бізнес-карткою можна розрахуватися в магазині за продукти чи побутові прилади, на АЗС за пальне, здійснити оплату в ресторані, оплатити абонемент в спортзалі тощо. Єдина вимога податкової — ФОП повинен вчасно сплачувати податки.

Проте все ж краще розмежовувати особисті та бізнес-витрати і користуватися карткою ФОП лише для здійснення оплат, необхідних для бізнесу. Адже, якщо підприємець розрахується за продукти в магазині і отримувачем платежу буде інший ФОП — виникає зобов’язання подати додаток 4ДФ, як при виплаті доходу фізособі. Якщо особисті витрати виглядають як оплата бізнес-послуг — податківці можуть розцінити їх як господарські операції з податковими наслідками.

Також краще утриматися від перерахування коштів з рахунку ФОП на рахунки родичів, друзів, знайомих. Податкова вважає, що будь-які перерахування з рахунку ФОП на рахунок іншої фізособи — це виплата заробітної плати. Відповідно, до таких операцій застосовуються всі стандартні податки:

  • 18% ПДФО;
  • 5% військовий збір,
  • 22% ЄСВЄдиний соціальний внесок.

Ці податки будуть донараховані підприємцю на суму здійсненого переказу. Крім цього, йому доведеться подати додаткову звітність. Також є ризик штрафних санкцій за непрацевлаштованого робітника.

Як використовувати кошти ФОП для особистих потреб

Найкращим рішенням використання коштів буде перерахування отриманого доходу з рахунку ФОП на рахунок фізособи, яким можна користуватися без жодних обмежень та ризиків. Перевести кошти можна як після сплати податків та зборів, так і відразу після їх надходження на бізнес-рахунок.

Найзручніший варіант здійснення переказу — у онлайн-додатку банку або бізнес-кабінеті. У призначенні платежу варто вказати: «Перерахування доходу від підприємницької діяльності» або «Переказ на особисту картку». Обмежень щодо суми або частоти таких переказів немає.

Також ФОП має право в відділенні банку чи через банкомат зняти кошти з рахунку готівкою.

Поповнення рахунку ФОП власними коштами та робота з валютними рахунками

Підприємці мають право перерахувати гроші з особистої картки на бізнес-рахунок, вказавши в призначенні платежу: «Поповнення рахунку ФОП особистими коштами». Проте варто мати на увазі, що податкова розцінюватиме цей переказ як дохід, що додається до загального річного доходу. Відповідно, такий переказ може призвести до перевищення ліміту доходу.

Якщо потрібно оплатити товари, податки чи послуги ФОП завжди може платити з особистої картки чи готівкою. Ці витрати не потраплять до витрат ФОП (не зменшать податкову базу).

Що стосується отримання платежів з-за кордону, то потрібно:

  • відкрити валютний рахунок ФОП у банку;
  • уточнити окремі реквізити для валютних платежів (вони не такі, як для гривневих).

При цьому варто мати на увазі, що знімати готівку у валюті з таких рахунків не можна. Єдиний легальний шлях вивести отриманих дохід — конвертувати валюту у гривню, зарахувати на рахунок ФОП і вже тоді перерахувати на особисту картку або зняти готівкою.

Здійснювати перекази коштів у валюті з рахунку ФОП на валютну картку фізособи напряму заборонено.

Підводячи підсумки, зауважимо, що як відкрити підприємницький рахунок, так і працювати з ним — досить просто. Щоб уникнути зайвих запитань від податківців, донарахувань податків та штрафів все ж рекомендується розділяти витрати, які необхідні для підприємницької діяльності, від особистих. Такий підхід не лише убезпечить від фінансових ризиків, а й значно спростить ведення обліку та звітності.

Оплата через QR-код: коли потрібен РРО/ПРРО та чим загрожує відсутність терміналу

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки