Що вказувати в призначенні платежу при перерахуванні коштів
23 липня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці

У 2025 році значно посилився контроль за переказами коштів фізичних осіб. Якщо раніше перевірці підлягали платежі на значні суми чи такі, які розцінювалися як підозрілі, то тепер навіть невеликі зарахування на картку можуть зацікавити податкову.
Що вказувати в призначенні платежу для того, щоб зменшити ризики податкової перевірки, з’ясуємо далі в статті.
Що вказувати в призначенні платежу
Прозорість у сфері фінансів стосується не тільки діяльності державних та недержавних установ, а безпосередньо кожного українця. Контроль за походженням коштів фізичних осіб здійснюється через різні інстанції:Перекази з картки на картку: податковий контроль
- фінансовий моніторинг банку, який першим відслідковує підозрілі зарахування;
- небанківські організації, які звітують про отримувачів платежів за формою ФКЧ-3;
- розкриття банківської таємниці через суд;
- обмін інформації про іноземні доходи платників податків на підставі угоди CRS.
Крім того, очікується, що із внесенням змін до законодавства маркетплейси, через які багато українців здійснюють продажі товарів, також будуть звітувати в податкову про доходи своїх користувачів.
Для того, щоб не писати роз’яснення податковій та уникнути донарахування податків, важливо контролювати призначення платежу у разі отримання коштів та правильно його визначати при здійсненні переказу, щоб податкові проблеми не виникли в отримувача. Доходи, які не підлягають оподаткуванню, визначені ст. 165 ПКУ.
Поширені перекази коштів
1. Переказ коштів із рахунку ФОП
Кошти, які ФОП отримав в процесі здійснення господарської діяльності і за умови виконання податкових зобов’язань, не підлягають повторному оподаткуванню при переказі на власну картку підприємця. Це стосується як платежів в межах одного банку, так і різних.
Для того, щоб податкова та банк відразу визначила переказ як такий, що вже був оподаткований в рамках займаної групи ФОП, в призначенні платежу варто вказати: «Переказ коштів з ФОП після сплати податку».
Також важливо пам’ятати, що не оподатковуються перекази з рахунку ФОП тільки на власний рахунок підприємця. З сум переказів на рахунки родичів, друзів чи знайомих їм доведеться сплатити податок – 18% ПДФО та 5% військового збору. Крім того, регулярні платежі третім особам можуть розцінюватися як оплата праці непрацевлаштованим працівникам, що є порушенням законодавства про працю.Як рахувати дохід ФОП на єдиному податку при заповненні декларації
2. Переказ коштів від друзів
Друзі, добрі знайомі, колеги чи одногрупники часто мають спільні витрати, що передбачають «збирання» коштів на чиюсь картку. Це стосується як оплати рахунку в кафе, коли один закриває чек, а всі інші перераховують йому свою частину на картку, так і купівлі путівок на відпочинок, оплату комунальних послуг, оренду житла тощо.
Варто розуміти, що податкова завжди може розцінити зараховані кошти як дохід, що передбачає його оподаткування. Хоча по суті фізособа як такого доходу не отримала, а скоріше їй був повернутий борг чи здійснена компенсація за спільні витрати.
Для того щоб від переказів від друзів не було податкових проблем, варто у призначеннях платежу вказувати на що саме будуть/були витрачені кошти:
- компенсація за витрати на відпочинок;
- компенсація спільних витрат за комунальні послуги, оренду квартири;
- компенсація спільних витрат за кафе, ресторан, розважальний захід тощо.
Якщо не продемонструвати, що зараховані кошти від третіх осіб є поверненням чи компенсацією за здійснені витрати, то є ризик, що банк чи податкова зацікавиться такими переказами та буде вимагати надати роз’яснення.
3. Переказ коштів у подарунок
Не оподатковуються кошти, які визначені як подарунок від родичів 1 та 2 ступеня споріднення (від батьків, чоловіка чи дружини, дітей, рідних братів та сестер, баби-діда, онуків). При цьому важливо, щоб в призначенні платежу було вказано: «Подарунок родичу/мамі, брату, чоловіку тощо».
Грошові подарунки, від будь яких інших осіб підлягають оподаткуванню на загальних підставах.
4. Переказ коштів між власними рахунками
Не потрібно сплачувати повторно податок за переказ коштів з однієї картки фізособи на іншу.
Проте все ж рекомендується в призначенні платежу вказувати: «Переказ власних оподаткованих коштів між рахунками», щоб уникнути непорозумінь з податківцями.
5. Правильне призначення платежу при поверненні боргу
Повернуті раніше надані в борг кошти не підлягають оподаткуванню, адже вони не є доходом, а просто були передані у тимчасове користування іншій особі. В призначенні платежу боржник має вказати:Як ФОП-єдиннику декларувати цивільні доходи
- «Повернення боргу згідно розписки від (дата)»;
- «Повернення боргу за позичкою від (дата)».
Проте, якщо борг був повернутий з відсотками, то сума відсотків вважається доходом і з неї потрібно буде сплатити податки.
6. Призначення платежу для продажу вживаних речей
Якщо мова йде про нерегулярний продаж вживаних речей, щоб уникнути податкової перевірки в призначенні платежу покупцеві варто вказати: «Повернення коштів за вживану річ». Таким чином продавець «повертає» кошти, за які раніше купив товар, а не отримує дохід з продажу.
Ця хитрість може спрацювати при нечастих продажах на суми, які не викликають підозру у податківців чи спеціалістів фінмоніторингу банку. Нагадуємо, що підприємницькою діяльністю вважається здійснення від трьох продаж протягом року.
7. Сплата аліментів
Сплата аліментів повністю звільнена від оподаткування. Але важливо, щоб в призначенні платежу це було вказано (наприклад, «Сплата аліментів за липень 2025 року»).
8. Спільні збори
Якщо є потреба зробити спільний збір (наприклад, на потреби школи, дитсадка, громади тощо), то важливо, щоб всі учасники збору в призначенні платежу вказували його ціль, а не просто перераховували кошти на картку обраної особи. Це можуть бути наступні формулювання:
- «Спільний збір на облаштування зони відпочинку»;
- «Компенсація витрат на придбання вікон для школи»;
- «Спільний збір на святкування випускного вечора».
Отримувач коштів доходу не отримує, адже вся сума витрачається на раніше обговорені потреби. Але документи, які підтверджують мету збору та витрати (чеки, квитанції, накладні), бажано зберігати протягом трьох років - час можливої податкової перевірки.
Заключення
З великою вірогідністю отримані кошти будуть розцінені як дохід, якщо в призначенні платежу буде вказано:
- «Оплата»;
- «Оплата за послугу/товар»;
- «Гонорар»;
- «Консультація»;
- «Ремонт»;
- «Замовлення»;
- «Рахунок».
Також підозрілими виглядають платежі, в призначенні яких не вказано нічого або формулювання ні про що не говорить чи може бути трактуватися двозначно.
Правильне визначення призначення платежу допоможе уникнути непорозумінь з податковою, донарахування податків та навіть штрафів за незареєстровану підприємницьку діяльність.