Чи можливо форму трудового договору обирати за згодою сторін
10 листопада 2023 Стане у пригоді для: Підприємці
Одним із головних документів належно оформлених трудових відносин є укладений в письмовій формі трудовий договір. Зважаючи на дію воєнного стану, законодавством дозволено укладати такий документ не лише в письмовій формі. Та чи завжди це правильно, в яких випадках можна відмовитися від письмового варіанту трудового договору — далі у статті.
Трудовий договір — це угода між працівником і роботодавцем, відповідно до якої за якою працівник зобов’язується виконувати роботу, а роботодавець — виплачувати працівникові заробітну плату, забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи та інші гарантії, що передбачені законодавством про працю, колективним договором та угодою сторін. Такий документ є підставою для виникнення трудових правовідносин.Договори ЦПХ з фізичними особами
Єдиної затвердженої форми трудового договору для юридичних осіб чинним законодавством не передбачено. ФОПФізична особа — підприємець необхідно використовувати форму, затверджену наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08.06.2001 р. № 260.
Письмова форма трудового договору
Працівник має право реалізувати свої здібності до продуктивної і творчої праці шляхом укладення трудового договору. Це можна зробити як в одного, так і в декількох роботодавців. В ст. 24 КЗпП вказано, що трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Додержання письмової форми є обов'язковим:
- при організованому наборі працівників;
- при укладенні трудового договору про роботу в районах з особливими природними географічними і геологічними умовами та умовами підвищеного ризику для здоров'я;
- при укладенні контракту;
- у випадках, коли працівник наполягає на укладенні трудового договору у письмовій формі;
- при укладенні трудового договору з неповнолітнім;
- при укладенні трудового договору з фізичною особою;
- при укладенні трудового договору про дистанційну роботу або про надомну роботу;
- при укладенні трудового договору з нефіксованим робочим часом;
- в інших випадках, передбачених законодавством України.
Через воєнний стан в країні, починаючи за минулого року законодавство зазнало численних змін та поправок. Частина з них змінила умови укладення трудового договору в письмовій формі.
Трудовий договір в період воєнного стану
6 листопада поточного року Верховна Рада України підтримала Указ Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» до 14 лютого 2024 року. Отже, й надалі при регулюванні трудових відносин необхідно керуватися нормами Закону «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136). Закон має силу протягом воєнного стану і втратить чинність із дня припинення або скасування воєнного стану. Норми Закону № 2136 на сьогоднішній день є в пріоритеті над КЗпП України. Водночас інші діючі положення законодавчої бази України необхідно застосовувати за умови, що вони не суперечать Закону № 2136.
В ч. 1 ст. 2 Закону № 2136 вказано, що у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору. Саме ця норма законодавства дозволяє не фіксувати договір в письмовій формі. Не вважатиметься порушенням допуск такої особи до роботи без письмової форми трудового договору, за умови, що працівник на цьому не наполягає. Отже, такий працівник може працювати за трудовим договором, що укладено в усній формі.Як підприємцю оформити працівника
Так як працівник та роботодавець самостійно визначають форму трудового договору, то за спільною згодою, документ можна укласти у формі електронного документа. При цьому необхідно дотримуватися норм Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», що встановлює основні організаційно-правові засади електронного документообігу та використання електронних документів. Такий формат укладення договору також є більш прийнятним за усну форму, адже має юридичну силу, що не може бути заперечена виключно через те, що він має електронну форму.
Керуватися в роботі при укладанні трудового договору нормами Закону № 2136 мають працівники усіх підприємств, установ, організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, представництв іноземних суб’єктів господарської діяльності в Україні, а також осіб, які працюють за трудовим договором, укладеним з фізичними особами.
Чому варто обрати письмову форму?
Незважаючи на можливість, що надає законодавство, рекомендуємо й надалі укладати договір саме в письмовій формі, якщо це можливо. Фіксація документу дає можливість в подальшому уникнути та зменшити шанси виникнення конфліктних ситуацій учасників трудових відносин. В документі чітко прописуються обов’язки сторін, функції працівника, режим робочого часу, особливості оплати праці.
Для побудови та створення належних трудових відносин, сторони зазначають в документі, визначають та передбачають особливості виконання роботи. Встановлюється відповідальність сторін у випадку невиконання або неналежного виконання обов'язків передбачених трудовим договором, зміни та доповнення до документа. Частина умов, що входять до договору, обговорюються та визначаються сторонами при укладанні договору.
Випробувальний термін як елемент трудового договору
Більшість трудових відносин починаються з випробувального терміну. Інформація про це прописується в трудовому договорі. Не менш важливо вказувати й терміни випробування, особливості його проходження, адже як показує практика випробування є однією з причин виникнення спорів між сторонами трудових відносин.
Воєнний стан вплинув й на особливості встановлення випробування. Відповідно до ч. 2 ст. 2 Закону № 2136, випробувальний термін можна встановлювати для всіх категорій працівників в тому числі й для осіб, які не досягли вісімнадцяти років, вагітних жінок, осіб з інвалідністю тощо. Саме тому пункт щодо випробування необхідно вказати в укладеному письмовому трудовому договорі, заяві на прийом на роботу та відповідному наказі (розпорядженні).
Нагадуємо, що встановлення випробувального терміну — це лише право, а не обов’язок роботодавця. Незважаючи на форму трудового договору, який вже укладено, роботодавець не може запроваджувати випробування.Звільнення через невідповідність
Строковий трудовий договір
Укладення строкового договору і до початку дії воєнного стану викликала багато запитань в сторін трудового процесу. Закон № 2136 розширив можливості укладанні строкових договорів. Для частини роботодавців це дає можливість в короткі терміни знайти нових працівників чи замінити тимчасово відсутніх. В п. 2 ч. 2 ст. 2 Закону № 2136 вказано, приймати нових працівників за строковими трудовими договорами незалежно від причин його відсутності. Строкові трудові договори радимо укладати в письмовій формі.
Важливо наголосити, що наказ (розпорядження) про прийняття на роботу видається роботодавцем в обов’язковому порядку та не залежить від форми трудового договору: усної, електронної чи письмової.Правила ведення дистанційного документообігу
Використовуючи норми № 2136 роботодавцям потрібно дотримуватися норм чинного законодавства України, не зловживати та не маніпулювати правами та обов’язками працівників. Якщо є умови та можливості укладення трудових договорів як це було до початку воєнного стану, як це буде після його закінчення, то саме доцільно й працювати. Це дає можливість налагоджувати та створювати чесні та прозорі трудові відносини, уникнути трудових спорів та відповідальності перед Законом.
Наталія КИРІЧЕНКО
експерт з питань трудового законодавства та кадрового обліку