Що потрібно знати ФОП про єдиний рахунок для сплати податків
19 січня 2021 Стане у пригоді для: Підприємці
Найважливіше, що має знати підприємець, — ви не зобов'язані використовувати єдиний рахунок для сплати податків.
З 1 січня 2020 р. для підприємців з'явилася можливість підключити єдиний рахунок для сплати податків, зборів і ЄСВ (ст. 351 ПКУ).
Перейти на сплату податків на єдиний рахунок чи платити, як платили раніше, — вирішуєте ви.
Які податки можна сплачувати на єдиний рахунок
Через єдиний рахунок можна сплачувати такі податки і збори:
- єдиний податок;
- ЄСВ;
- ПДФО;
- податок на прибуток підприємств;
- рентну плату;
- інші платежі, контроль за сплатою яких закріплений за податковою.
Не можна сплатити через єдиний рахунок: ПДВ, акцизний податок з реалізації палива та спирту етилового, митні платежі.
У чому суть єдиного рахунку
Нині при сплаті кожного платежу оформляється окремий переказ, а завдяки єдиному рахунку можна перерахувати кілька платежів однієї платіжкою.
Ви зможете оформити декілька видів платежів на користь декількох отримувачів. Можна вказати і один вид платежу. Тобто набивати платіжки й прописувати, у яку ДПС і який податок ви сплачуєте.
А можна взагалі не вказувати отримувачів. На єдиний рахунок усі платежі можна внести єдиною сумою, і ваше зобов'язання зі сплати вважатиметься виконаним у момент, коли зі свого рахунку ФОП ви перерахуєте гроші на сплату податкових зобов'язань на єдиний рахунок. Тобто підприємець-єдинник може внести на єдиний рахунок суму ЄП і ЄСВ, і ці податки вважатимуться сплаченими.
Також якщо зазначити єдину суму платежу і не вказати отримувачів, гроші з єдиного рахунку списуватимуть у певній послідовності: спочатку недоїмку з ЄСВ, потім податковий борг, якщо є заборгованість, і так далі.
Податківці у своєму роз’ясненні щодо використання єдиного рахунку зазначили, що СПД має надати у свій банк розрахункові документи, у яких вказані реквізити єдиного рахунку на загальну суму без визначення одержувачів або з визначенням одержувачів.
Податкова формуватиме реєстри платників, а розподілятиме сплачені суми за призначенням Казначейство.
Сформований за вашими платежами реєстр буде доступний у кабінеті платника. Передбачається, що ви самі зможете визначити, як використовувати помилково сплачені податки чи переплати.
Підприємці непокояться — мовляв, якщо підключити єдиний рахунок, є ризики, що платежі не надходитимуть за призначенням, виникатимуть недоїмки. Якщо є сумніви, просто платіть податки, як платили раніше.
Як підключити і єдиний рахунок як від нього відмовитися
Через кабінет платника та «Єдине вікно подання електронної звітності» подати повідомлення за формою J/F 1307001 «Повідомлення про використання єдиного рахунку». Вас мають включити до реєстру платників, які використовують єдиний рахунок.
Подати повідомлення можна в будь-який час, без прив'язки до початку року чи кварталу.
Але є суттєвий нюанс: якщо перейшли — зобов'язані використовувати. Якщо подали повідомлення про використання єдиного рахунку, будете зобов'язані використовувати його до кінця року.
Якщо в 2021 р. перейдете на сплату податків на єдиний рахунок, відмовитися від нього можна буде лише з 1 січня 2022 р. (абз. 4 п. 351.2 ПКУ).