Як заповнювати декларацію в разі зміни групи ЄП
04 жовтня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП
Заповнювати треба розділ, призначений для групи, яку залишаєте.
Якщо йдете з 1–2-ї групи
Узагалі підприємці 1-ї й 2-ї груп подають декларацію з ЄП раз на рік. Але якщо змінюєте групу протягом року, треба подати декларацію за період роботи на 1–2-й групі. Заповнюєте її за тим самим принципом, що й за рік.
Як змінити групу єдиного податку
Розділ ІІ — для 1-ї групи, а розділ ІІІ — для 2-ї, заповнюються за одним принципом.
Потрібно вказати загальну суму платежів із єдиного податку за кожен квартал роботи на старій групі, незалежно від того, чи були вони фактично сплачені (консультація в ЗІР, підкатегорія 107.08).
Декларація підприємця — платника ЄП
Єдиний податок, отриманий за період до переходу на нову групу (для 1-ї групи — рядок 01, для 2-ї — рядок 03):
- для 1-ї групи — 192,1 грн, за квартал це буде 576,3 грн;
- для 2-ї групи — 834,6 грн на місяць, 2503,8 грн за квартал.
Якщо були в податковій відпустці або на лікарняному, отримали звільнення й не платили ЄП, цей місяць не враховуєте.
Тоді ЄП за квартал, у якому була відпустка/лікарняний, у вас становитиме:
- для 1-ї групи — 384,2 грн;
- для 2-ї групи — 1669,2 грн.
Перевищили ліміт доходу
Якщо переходите на «старшу» групу ЄП через перевищення ліміту доходу, суму перевищення треба відобразити в декларації. Нагадаємо, що перехід на «старшу» групу можливий для ФОП 1-ї й 2-ї груп, із 3-ї після перевищення доходу треба переходити на загальну систему.
Сума перевищення оподатковується ЄП за ставкою 15%.
Які розділи декларації заповнювати, якщо було перевищення:
- ФОП 1-ї групи: розділи II і V;
- ФОП 2-ї групи: розділи III і V;
- ФОП 3-ї групи: розділи IV і V.
Розділ V підприємцям 1–2-ї груп треба заповнювати і якщо отримали заборонений дохід — у результаті негрошових взаєморозрахунків, заборонених видів діяльності на спрощеній системі.
Так само, як і у випадку з перевищенням, указуєте суму забороненого доходу: для 1-ї групи — рядок 02, для 2-ї — рядок 04, і в розділі V розраховуєте ЄП за ставкою 15%, який треба сплатити із цього доходу.
ФОП залишає 3-ю групу
Якщо з IV кварталу почнете працювати на 2-й групі або на загальній системі, де звітність треба подавати за рік, — за три квартали роботи на 3-й групі вам усе одно треба подати декларацію:
- указати суму доходу, зароблену за період до переходу: рядок 05 заповнюють платники ПДВ, у яких ставка ЄП 3%, а рядок 06 — неплатники ПДВ, які сплачують ЄП за ставкою 5%;
- зазначити суму доходу, яка оподатковується ЄП за ставкою 15% (сума перевищення допустимого обсягу доходу, встановленого для групи, дохід від негрошових взаєморозрахунків або заборонених видів діяльності) за період, що передує переходу (рядок 07).
Декларація з єдиного податку за три квартали
Як дохід на різних групах відобразити в декларації за рік
Якщо протягом року змінювали групи ЄП, у декларації за 2019 рік вам треба буде заповнити розділи, призначені для груп, на яких працювали.
Приміром, якщо перше півріччя ви працювали на 2-й групі, а III і IV квартали — на 3-й, у декларації за рік ви заповнюєте розділ ІІІ, IV і IV.
ФОП працював на 3-й групі й перейшов на ЗС. Останню декларацію з ЄП подає за підсумками роботи на єдиному податку, декларацію за рік подаватиме як загальносистемник.
Приміром, якщо перейшли на 3-ю групу, вказувати дані про дохід, отриманий на «молодшій» групі ЄП, треба буде у всіх деклараціях, які здаватимете після переходу.
З IV кварталу ви перейшли з 2-ї на 3-ю групу, отже, декларацію за рік будете заповнювати так:
- розділ III, для 2-ї групи. Указуєте дохід за три квартали на 2-й групі, до переходу;
- розділ IV, для 3-ї групи. Указуєте дохід, отриманий у IV кварталі;
- розділ V — відображаєте показники за рік наростаючим підсумком. У рядку 08 — загальна сума доходу за рік. У рядку 11 — сума ЄП, яку треба сплатити за IV квартал, ця ж сума відображається й у рядках 12 і 14.