Податкова реформа: що планує уряд до 2030 року?
06 березня 2024
Основне завдання нової стратегії - це реформування фіскальної перспективи держави у бік її наростання, трансформація податкового, митного законодавства відповідно до вимог ЄС, а ще на нас чекає розробка нового повоєнного плану відновлення української економіки з метою її подальшого розвитку.
Кабінет Міністрів України 27 грудня 2023 року схвалив Національну стратегію доходів на 2024-2030 роки. То що саме змінює цей документ у плані нашої економіки та ведення бізнесу? Про це ми поговоримо нижче.
Національна стратегія доходів на 2024—2030 роки — не є конкретним документом. Скоріше, це дорожня карта, в якій розплановано, що Кабмін має намір «реформувати» у податковій та митній сфері і що необхідно здійснити, а також у який період (залежно від термінів) ці реформи планують провести.
Таким чином, на даний момент ті дані, які є в Стратегії, слід розглядати як лише приблизний план дій.
Окреслені в документі плани щодо реформування мають окремо розглянути, обговорити та внести правки. Наразі ще немає відповідних законопроектів, а коли вони будуть і які в перспективі внесуть зміни – невідомо. Але в теперішній стратегії є чимало цікавого для наших читачів.
Основне завдання нової стратегії - це реформування фіскальної перспективи держави у бік її наростання, трансформація податкового, митного законодавства відповідно до вимог ЄС, а ще на нас чекає розробка нового повоєнного плану відновлення української економіки з метою її подальшого розвитку.
А тепер перейдемо до основного розбору ключових змін, що заслуговують на увагу, в податковій і митній системі, що на нас чекають у найближчому майбутньому виходячи з бачення Кабміну.
Адміністрування податків
Банківська таємниця та доступ до неї.У Стратегії передбачається, що фіскали отримують доступ до даних про переміщення коштів на банківських рахунках платників податків. Ці зміни стосуватимуться навіть тих рахунків, які будуть відкриті у небанківських надавачів платіжних послуг.
Ці новації поступово запроваджуватимуться з 2025 по 2027 роки.
Проте, судячи з прогнозів, реформи проводитимуться лише за тим, як у загальних електронних системах у фіскалів буде деперсоніфікована інформація про платників податків.
Очікується, що дані електронні бази з інформацією не надаватимуть фіскалам персональних даних платника податків. Вони лише має бути зазначений конкретний податковий номер. Для персональної інформації платників податків створять окрему ІТ-систему, підпорядковану Міністерству фінансів. До неї доступ фіскалів буде обмежено, окрім окремих, обумовлених новим законодавством ситуацій.
е-Аудит (подання платниками податків стандартного аудиторського файлу SAF-T UA).
Стандартний аудиторський файл SAF-T UA — це експортована інформація з облікової програми платника податків, де знаходяться дані про кожен бухгалтерський рахунок та кожну транзакцію (де і скільки коштів міститься, які умови вкладів, а також зміни у коштах суб'єкта за конкретний час).
Влада має намір запровадити обов'язкове положення подавати такого роду витяг для найбільших платників податків. З 2027 року звіт торкнеться всіх, хто сплачує ПДВПодаток на додану вартість .
Цей аудиторський файл необхідно подавати на обов'язковий запит фіскалів у період перевірки великих платників податків (п. 85.2 ПКУ).
У планах Уряду також створення окремого механізму з урахуванням IT-технологій, який дозволить обробити такі звіти автоматично та полегшить роботу фіскалів.
Стягнення податкового боргу. У Стратегії сказано, що влада має намір внести зміни до процедури стягнення податкової заборгованості. Нововведення мають підвищити якісно процес стягнення. Що конкретно має намір робити Кабмін:
- Процедуру стягнення податкового боргу буде автоматизовано. Усі дані про податковий борг платник податків зможе подавати в електронній формі, включаючи консультування клієнтів;
- Розмежування платників податків, що мають податкову заборгованість. Насамперед податківці зосередять зусилля на тому, щоб зрозуміти, хто має кошти для його виплати;
- Адміністративно-судовий процес, а також бюрократія щодо стягнення боргу ліквідуються. Просто заборгованість можна буде стягувати без судового рішення;
- Впроваджується безстрокова дія платіжної інструкції, доки заборгованість з податків не буде відшкодована;
- Строк давності для стягнення податкової заборгованості збільшиться.
Однак у планах такі реформи мають намір запровадити лише коли в електронних реєстрах фіскалів дані про платників податків будуть деперсоніфіковані.
Що нового щодо реєстрації ФОП? Тут очікуються прямо глобальні зміни.У разі, якщо фізична особа має намір розпочати комерційну діяльність, то не буде потреби надавати належну заяву державному реєстратору. Необхідно лише відкрити певний банківський рахунок, який набуде статусу «для ведення підприємницької діяльності». А комерційна діяльність буде закінчена після того, як рахунок буде закрито. Проте такі серйозні реформи почнуть втілюватися лише з впровадження деперсоніфікованих даних про платників податків в електронних реєстрах Податкової служби.
Адміністрування акцизного податку
Кабінет міністрів має намір запровадити в автоматизованій системі контролю за обігом пального та етанолу (СЕА РДСЕ) щоб дані про власників пального були відкриті.
Податкові пільги. Пільги мають намір інвентаризувати. А ті з них, що розходитимуться з оновленими законами, скасують, як це вже існує у наших сусідів. Адже подібні реформи проводяться відповідно до запровадження нових норм, які не суперечать європейським законом щодо регулювання державної допомоги.
Єдиний податок
Зміни спрощеної системи оподаткування для платників ЄПЄдиний податок 1 — 3 груп вводитимуться через 12 місяців як електронні реєстри матимуть деперсоніциковані бази платників податків. Поки що нововведень немає і для тих, хто на спрощеній системі, діють попередні правила.
Так що ж має все-таки змінитись?
Юридичні особи. На єдиному податку юрособи у перспективі не працюватимуть. Така пропозиція влади.
Однак у Стратегії зазначений проміжний період три роки, коли розмір єдиного податку почне зростати поступово до 18%. Це має стимулювати юридичних перебудовуватися на загальну систему оподаткування. Але й період три роки почне діяти після оновлення електронних реєстрів податківців. Тому часу у підприємців ще достатньо.
ФОП. Групи 2 та 3 об'єднають в одну загальну групу, для якої стане необхідним використання РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат).. Податками оподатковуватиметься прибуток підприємця на єдиному податку, але ставки єдиного податку будуть розмежовані від 3% (для торгівлі) до 17% (для сфери послуг).
ПДВ-реєстрація платників єдиного податку. Усіх підприємців, які сплачують єдиний податок (разом із ФОП першої групи) зобов'яжуть пройти реєстрацію платника ПДВ, коли буде досягнуто поріг обов'язкової реєстрації платниками ПДВ (а він на даний момент становить 1 мільйон грн.)
Інші умови. Разом з тим, Стратегія містить положення, пов'язані з окремими моментами роботи підприємців на спрощеній системі оподаткування. Також не буде можливості вести господарську діяльність без урахування та вказівки про походження продукції, якою торгує підприємець.
Податок на доходи фізичних осіб
Прогресивна шкала оподаткування ймовірно повертається в наше життя. Ще з нововведень очікується, що мінімальний дохід, який не оподатковується, буде трансформований на соцдопомогу громадянам з низькими доходами.Ось пільги з податку на доходи фізичних осіб взагалі чекає трансформація. В якій саме це буде форма, стане відомо в перспективі. Але не потрібно розповсюджувати чутки, відомо швидше те, чого не буде.
Наприклад, давно пишуть про те, що транзакції на банківські картки планують оподатковувати 18%. Але цього положення немає в офіційних документах. По суті, текст Стратегії містить таке: "всі доходи фізичних осіб, одержані поза межами підприємницької діяльності, крім тих, що прямо передбачені Податковим кодексом України, підлягатимуть оподаткуванню за загальною ставкою податку на доходи". Таке нововведення очікується разом із умовою, коли фіскали офіційно зможуть отримувати доступ до банківських даних про доходи платника податків. І ця норма почне діяти лише за вищезазначеною вимогою деперсоніфікувати інформацію про платників податків в електронних реєстрах.
Податок на прибуток
Різні пільгові системи, які зараз існують і могли б бути трансформовані, поки не будуть забиратися. Швидше за все, зміни будуть в іншому плані.
Є ідея заснування миттєвої амортизації щодо податку на прибуток. У витрати включається повністю вартість придбаного основного кошти. Але буде закріплено перелік капіталів, на які поширюватиметься миттєва амортизація. Як правило, вона охопить виробничу техніку та інше обладнання.
ПДВ
Щодо податку на додану вартість, то норми Податкового Кодексу приводитимуться у відповідність до положень Директиви Ради ЄС від 28 листопада 2006 року «Про загальну систему податку на додану вартість».
А тому більшість ПДВ-пільг буде скасовано. А Ставки ПДВ наведуть лад у рамках Директиви Європейського Союзу. Базова ставка ПДВ становитиме не менше 15%. А з пільговими буде простіше. Тепер існують три ставки (0%, 7% та 14%), а в перспективі залишиться на одну менше. Одна буде не менше 5% і друга може бути більшою за 5%.
У Стратегії пояснюється, що ті, хто сплачує податок на додану вартість, повинні будуть реєструватися.
Акцизний податок
Як і в багатьох інших сферах оподаткування, акцизний податок буде приведений у відповідність до стандартів ЄС, тобто буде піднятий. А ще заплановано впровадження інших акцизів. Вони мають торкнутися різної продукції. На цукромісткі напої акцизний податок з'явиться у 2027 році. А ось ставка акцизного податку на тютюнову продукцію буде прив'язана до євро. Це очікується у 2024 – 2029 роках.
Екологічний податок
Як і в країнах ЄС, податки стосуватимуться тих сфер, де в атмосферу виділяється великий обсяг вуглекислого газу. Екологічний податок торкнеться як продуктів із виділенням вуглекислого газу, а й податками обкладуть сфери, у яких ведеться видобуток викопного палива. А податок залежатиме від обсягів видобутку вугілля, нафти, природного газу та інших видів вуглеводнів.
Рентні платежі
Що очікується, судячи з Стратегії?
Рентна плата за користування природними ресурсами на видобуток природного газу регулюватиметься, а на законодавчому рівні буде ліміт за часом, коли свердловина розглядатиметься як “нова”.
Після закінчення бойових дій необхідно оцінити, якою має бути система оподаткування видобувної галузі в умовах реконструкції на постраждалих територіях та загалом по всій державі.
Податок на нерухомість
Податок на нерухомість поступово планують прив'язати до оцінної вартості власності. Це відобразиться у реєстрі нерухомості, а також до нього вносять інформацію, зареєстровану до початку 2013 року про право власності.
Зміни для ФОП у 2024 році: розмір ЄП та ЄСВ, граничні межі доходів, податкові перевірки
Нова стратегія доходів на 2024-2030 роки від Кабміну - не є конкретним законом. Відповідно, цей документ просто керівництво до дії, плани щодо розбудови податкової системи та митних зборів у майбутньому.
Виходячи з цього, зрозуміло, що поки що немає певних законів, які регулюватимуть положення Стратегії. Ми розглядаємо її як схему і не більше.
Головне, що на нас чекає – це фіскалізація податкових норм. Однак, до цього очікується низка реформ, наприклад, створення електронного реєстру, де будуть деперсоніфіковані дані платників податків, щоб ними користувалися фіскали у своїй діяльності. Ця система буде захищена та контроль передадуть Міністерству фінансів.
Податкова служба матиме лише частковий доступ до інформації про тих чи інших суб'єктів і весь процес буде суворо регульованим за новими нормами законів.