ПОДАТОК ПОВЕРТАЄТЬСЯ: коли ФОПам необхідно сплачувати ЄСВ?

30 вересня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

ПОДАТОК ПОВЕРТАЄТЬСЯ: коли ФОПам необхідно сплачувати ЄСВ?

Введення воєнного стану на території України позначилося на всіх сферах життєдіяльності. Фізичні особи-підприємці (далі — ФОПФізична особа — підприємець) не стали виключенням. На період воєнного стану, до його завершення чи скасування, ФОПи звільнялися від частини податкового навантаження. В ст. 9.19 Розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 08.07. 2010 р. № 2464-VI (далі — Закон № 2464). вказано, що тимчасово, з 1 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану, мають право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати єдиний внесок за себе. Такими особами розрахунок єдиного внеску у складі податкової декларації не заповнюється за період, в якому ЄСВ не нараховувався, не обчислювався та не сплачувався.Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

Проте останнім часом багато точиться дискусій та ведеться розмов про відновлення сплати ЄСВ. До цього ж йдеться й про додаткові податки для підприємців — військовий збір 5 %. 

Які види ЄСВ?

ЄСВ — це єдиний соціальний внесок, який потрібно сплачувати в тому числі й підприємцям. На законодавчому рівні визначено декілька видів ЄСВ:

  • ФОП сплачує за себе. Наразі на період воєнного стану, 22% можна не сплачувати, що пов’язано з податковою пільгою. Такими чином періоди за які особа не сплатила ЄСВ не зараховуватимуться до пенсійного стажу.
  • ФОП в обов’язковому порядку сплачує за найманих працівників, незважаючи на дію воєнного стану. Це стосується лише тих ФОПів, хто має найманих працівників. 8,41% потрібно сплачувати ЄСВ на особу з інвалідністю, якщо така працює.

Чинним законодавством наразі не передбачено штрафів, санкцій, відповідальності чи інших заходів впливу для ФОПа, який не сплачує за себе ЄСВ.

Яка підстава для повернення ЄСВ?

Проект Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» (реєстраційний № 12000 від 14.09.2024 р.) містить перелік статей, якими зупиняється дія інших норм на 2025 рік. Зокрема, з 1 січня 2025 року зупиняється дія ст. 9.19 Розділу VІІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 2464. Тобто з початком 2025 року ФОП мають обов’язково сплачувати ЄСВ. 

ВАЖЛИВО!

Відповідно до проєкту Закону України про Державний бюджет України на 2025 рік, протягом 2025 року не планується зростання мінімальної заробітної плати. Її розмір не зміниться, а, отже, дорівнюватиме 8 000 грн (48 грн за годину праці).

Яка ставка нарахування ЄСВ в 2025 році?

В новому році максимальна база нарахування ЄСВ зросла. Максимальна сума доходу з якого доведеться сплачувати ЄСВ — 20 мінімальних заробітних плат. Тобто якщо заробітна плата працівника перевищуватиме 20 мінімальних заробітних плат, то саме з цієї суми й нараховуватиметься ЄСВ.Неповний робочий час: як оплачується праця та нараховується ЄСВ

Приклад

8 000 грн х 20 = 160 000 грн

22 % від 160 000  грн — це 35 200 грн

В поточному році, для порівняння, максимальна сума нарахування ЄСВ — це 15 мінімальних заробітних плат: 

22% х 120 000 грн (15 мінімальних заробітних плат) = 26 400 грн 

Які винятки щодо сплати ЄСВ?

Визначені критерії тих ФОПів, які й надалі мають можливість не сплачувати ЄСВ. Наразі визначено декілька груп. Йдеться про:

  • Підприємців, які зареєстровані на тимчасово окупованих територіях;
  • Підприємці, які одночасно є працівниками на інших підприємствах, установах та організаціях. Таким чином роботодавець за них має сплачувати ЄСВ як за найманого працівника;
  • ФОПи, які зареєстровані на загальній системі оподаткування на мають дохід, що дорівнює 0;
  • ФОПи, що є особами з інвалідністю;
  • ФОПи, які досягли пенсійного віку та є пенсіонерами;
  • Самозайняті особи, які одночасно зареєстровані ФОПами. Такі категорії сплачуються ЄСВ або як самозайнята особа, або як підприємець.

Для кращого розуміння та актуальності, порівняємо розміри сплати податків в чинному році та наступному за умови, що з 01.01.2025 року мінімальна заробітна плата залишиться на рівні 8 000 грн. Такі платежі будуть обов’язковими:

Автор: Наталія Киріченко,

фахівець з питань трудового законодавства та кадрового діловодства

 

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки