Призупинення трудового договору: умови та оформлення
22 січня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці
Невід’ємним документом для виконання посадових обов’язків є трудовий договір. Воєнний стан вплинув на трудове законодавство України, внаслідок чого з’явився новий термін — призупинення трудового договору. Це тимчасовим спосіб розвитку трудових відносин, що передбачений Законом України 15 березня 2022 року № 2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» (далі — Закон № 2136). Як звільнити працівника під час хвороби?
Правове регулювання
В п. 1 ч. 1 ст. 13 Закону № 2136 вказано, що призупинення трудового договору — це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою. Таким чином працівник тимчасово не має можливості виконувати посадові обов’язки, а роботодавець в свою чергу не може забезпечити працівника постійною роботою, що передбачені трудовим договором через збройну агресію проти України. Нормами Кодексу законів про працю України процес призупинення дії трудового договору не регулюється. Це пояснюється тим, що лише протягом дії воєнного стану роботодавець може на певний період призупинити трудовий договір. Ініціатором цього процесу лише в період воєнного стану, може бути як працівник, так і роботодавець.
Призупинення дії трудового договору можна застосовуватися до одного, так і до групи працівників чи всього штату. Все залежить від обставин в яких опинилися наймані працівники та роботодавець, від обсягу роботи та й особливостей виконуваної роботи. В Законі № 2136 не зазначено, що роботодавець при призупиненні дії трудового договору в обов’язковому порядку має забезпечити всі категорії працівників, зокрема, особи з інвалідністю, неповнолітні працівники, жінки, вагітні жінки тощо. Це свідчить про те, що з усіма без виключення працівниками можна призупинити трудовий договір, незалежно від пільг чи додаткових гарантій.
Строки призупинення дії трудового договору
Закон № 2136 набув чинності 24 березня 2023 року. Саме цим нормативно-правовим актом передбачена можливість призупинення дії трудового договору. Отже, саме з цієї дати роботодавець має законодавчі підстави, щоб прийняти рішення про зміни в трудовому процесі та видати відповідний наказ.
Законом № 2136 визначені строки призупинення дії трудового договору: не більше, ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану, роботодавцеві потрібно за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про початок виконання посадових обов’язків, що передбачено п. 1 ч. 2 ст. 13 Закону № 2136.
Кадрове оформлення
Призупинення дії трудового договору, як і інші кадрові процеси, що виникають між роботодавцем та працівником, потрібно оформити відповідними документами. Якщо ініціатором процесу виступає працівник, то йому потрібно написати відповідну заяву, а роботодавець на її підставі видає наказ (розпорядження). Роботодавець видає лише наказ за умови, що він ініціює призупинення відносин. В документі зазначається:Працевлаштовуємо неповнолітнього працівника
- пункт про неможливість обох сторін виконувати свої обов’язки;
- спосіб обміну інформацією протягом призупинення дії трудового договору. Це важливо зазначити для того, щоб працівник дізнався про день, коли потрібно почати працювати;
- строк призупинення дії трудового договору;
- кількість, категорії та прізвища, ім’я, по батькові з якими призупиняється дія трудового договору. Працівників потрібно ознайомити з документом під особистий підпис, зазначити дату ознайомлення з наказом (розпорядженням);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта.
Ознайомившись з наказом (розпорядженням) про призупинення дії трудового договору, працівник має можливість знайти іншого роботодавця та працевлаштуватися як сумісник на підставі як строкового, так і безстрокового трудового договору. Наразі законодавство України не позбавляє особу та не обмежує її в пошуку іншого додаткового місця роботи. В будь-якому випадку роботодавець встановив з працівником доступний спосіб спілкування, що зазначений в наказі (розпорядженні) та зможе вчасно попередити про дату початку відновлення процесу роботи.
Запис до паперової трудової книжки чи до електронного документу про призупинення дії трудового договору вносити немає необхідності.
Чи є заробітна плата?
Важливо зазначити, що нормами законодавства передбачено, що призупинення дії трудового договору не тягне за собою повного припинення трудових відносин з працівником. Протягом всього періоду призупинення трудових відносин, особа залишається працевлаштованою, а за нею зберігаються місце роботи та посада.
Протягом призупинення дії трудового договору працівник не отримує заробітну плату. Так як відсутній дохід, то за працівника не сплачується єдиний соціальний внесок, отже, період, коли особа не виконувала роботу не входить до страхового стажу, що й майбутньому негативно вплине на вихід на пенсію та належне пенсійне забезпечення. До речі, період тимчасової непрацездатності, що збігся з призупиненням дії трудового договору, також не підлягає оплаті.Роботодавець може відмовити в наданні днів відпочинку
Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам за час призупинення дії трудового договору у повному обсязі покладається на державу, що здійснює збройну агресію проти України, що передбачено ч. 4 ст. 13 Закону № 2136. Незважаючи на чинність статті Закону № 2136, на сьогодні відсутній алгоритм чи єдиний та точний підхід, який пояснював як саме відбуватиметься компенсація витрат.
Працівник не погоджується на тимчасове призупинення дії трудового договору
Така ситуація може трапитися на практиці. Цілком зрозуміло, що ініціатором призупинення дії трудового договору виступатиме роботодавець. Відповідно до п. 1 ч. 3 ст. 13 Закону № 2136, у разі незгоди працівника (працівників) із наказом (розпорядженням) роботодавця про призупинення дії трудового договору, документ може бути оскаржений. Для цього працівник має право звернутися до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю. Після вивчення змісту наказу (розпорядження) про призупинення дії трудового договору, підстав, через які видано відповідний документ, роботодавцеві може виноситися припис. Приписом або скасовується наказ (розпорядження) роботодавця або роботодавцеві доведеться усунути порушення законодавства про працю іншим шляхом. Припис необхідно обов’язково виконати протягом 14 календарних днів з дня отримання документа.Договори ЦПХ з фізичними особами
Працівник має право звернутися до суду позовом, щоб визнати наказ (розпорядження) про призупинення трудового договору безпідставним. За строк, протягом якого особа не могла виконувати посадові обов’язки, тобто за час вимушеного прогулу, роботодавець має виплатити середню заробітну плату тощо. Це можливо, якщо орган, який розглядав трудовий спір, прийме рішення про задоволення позову працівника.
Наталія КИРІЧЕНКО,
експерт з питань трудового законодавства та кадрового обліку