Трудові гарантії для працівників, які вступили до територіальної оборони

26 лютого 2024 Стане у пригоді для: Підприємці

Трудові гарантії для працівників, які вступили до територіальної оборони

Територіальна оборона (далі — ТрО) є важливою частиною національного супротиву, що входить до складу Збройних сил України. Активне обговорення учасників територіальної оборони  почалося в лютому 2022 року. Виникла гостра необхідність в залученні населення до територіальної оборони, утворенні та формуванні руху опору. За останні роки законодавство, що регулює діяльність добровольців територіальної оборони неодноразово змінювалася та доповнювалася, що пояснюється необхідністю постійного вдосконалення через виклики сьогодення.Як оподатковується дохід сумісників

Чинність Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20. 12 1991 р. № 2011-ХІІ поширюється на членів добровольчих формувань територіальних громад під час їх участі у заходах підготовки добровольчих формувань територіальних громад, а також виконання ними завдань територіальної оборони України. На учасників ТрО поширюються Положення про добровольчі формування територіальних громад, затвердженого пoстановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 р. № 1449.

Стати учасниками ТрО можуть працевлаштовані особи, так і ті, які перебувають в пошуку нового місця роботи. Одне з головних завдань добровольців ТрО — це постійне та своєчасне реагування та вжиття необхідних заходів щодо оборони території та захисту населення на визначеній місцевості. Такі особи можуть охороняти, обороняти важливі об’єкти та комунікації, а також інші критично важливі об’єкти інфраструктури, що визначені Кабінетом Міністрів України. На учасників ТрО можуть покладатися численні адміністративні задачі. Проте перелік завдань, що ставиться перед учасниками ТрО значно більший. Загалом територіальна оборона складається з військової, цивільної та військово-цивільної складових. Трудові права добровольців територіальної оборони, такі самі як у військовослужбовців Збройних Сил України. Зупинимося більш детально, які гарантії передбаченні чинним законодавством для представників такої категорії.

Відносини між роботодавцем та учасником ТрО

Як зазначалося, стати учасником ТрО може працевлаштована особа. Роботодавцеві потрібно вживати заходів щодо забезпечення тих гарантій, що визначені трудовим законодавством України по відношенню до такого працівника. Дотримання та надання гарантій має супроводжуватися оформленням документів, коректним заповненням обов’язкових документів на підприємстві.Трудовий договір з нефіксованим робочим часом як особлива форма трудового договору

Працівник, який вступив до ТрО може й надалі перебувати в трудових відносинах з роботодавцем. Оформляти звільнення з ініціативи працівника в обов’язковому порядку не потрібно. До речі, зважаючи на судову практику, звільнення працівника з ініціативи роботодавця, який проходить службу в ТрО є незаконним рішенням. Роботодавцеві потрібно увільнити працівника від роботи (посади), таким чином трудові відносини вважатимуться тимчасово припиненими на той строк, доки працівник вважатиметься добровольцем ТрО. За працівником потрібно зберігати місце роботи, посаду та середню середню заробітну плату, відповідно до ст. 119 КЗпП, адже такий працівник виконуватиме державні або громадські обов’язки. На сьогоднішній день вже відомі декілька випадків звернення до суду осіб, які вступили до ТрО. Будучи увільненими від роботи роботодавець не нараховував та не виплачував середню заробітну плату. Зокрема, про це йдеться в рішенні Сумського районного суду Сумської області від 31 березня 2023 року (справа № 587/2216/22).

Для увільнення працівника потрібно видати наказ (розпорядження). Підставою для видачі документу є контракт добровольця ТрО строком на три роки. Наказом Міністерства оборони України № 84 від 7 березня 2022 року затверджено й форму контракту, й посвідчення учасника ТрО.

Період, протягом якого працівник перебував в складі ТрО, зараховується до стажу роботи за спеціальністю та страхового стажу.

Під час виконання посадових обов’язків, особа з числа учасників ТрО має право отримати всі 24 календарні дні щорічної основної відпустки до закінчення 6 місяців у перший рік роботи. Відповідна гарантія передбачена Законом України «Про відпустки» 15.11.1996 р. № 504/96-ВР (далі — Закон № 504). На законодавчому рівні визначено, що дружини (чоловіки) військовослужбовців можуть в зручний для себе час скористатися днями щорічної основної відпустки, відповідно до п. 5 ч. 14 ст. 10 Закону № 504.

Користуються добровольці ТрО й іншими додатковими трудовими правами. Зокрема, вони мають переважне право на залишення на роботі при вивільненні працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці на підставі ст. 42 КЗпП України. При скороченні чисельності чи штату працівників у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці, відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 42 КЗпП.

Роботодавцеві не потрібно вносити виправлень до паперової трудової книжки чи до електронного документа, що підтверджують увільнення працівника. Записи про тимчасове припинення трудових відносин між сторонами трудового договору не передбачені законодавством.Чи можливо форму трудового договору обирати за згодою сторін

Працівник, який став добровольцем ТрО буде постійно відсутній на робочому місці, але ж на цей факт є вагомі підстави. Така особа увільнена від посадових обов’язків, але інформація щодо працівника має відображатися в табелі обліку використання робочого часу, форма якого затверджена наказом Державного комітету статистики України від 5 грудня 2008 року № 489. В документі є можливість використовувати буквений код «ІН» до тих пір, поки особа буде в складі ТрО. Роботодавець може використовувати й інші покaзники для ефективного обліку підприємства.

Так як працівник буде відсутнім на робочому місці, то його посадові обов’язки можна поділити між іншими працівника. Є можливість прийняти на умовах строкового трудового договору іншого працівника. Кожен роботодавець, зважаючи на особливості займаної посади, власні ресурси має індивідуально вирішувати ситуацію.

Прoте після повернення добровольця до роботи, роботодавець має надати всі й місце, й посаду, адже ці гарантії зберігалися за працівником на період його тимчасової відсутності.

Наталія Киріченко,

фахівець з питань трудового законодавства та кадрового діловодства

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки