Уряд запускає нову програму грантів для зруйнованого бізнесу
18 липня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці

Воєнний стан та загальну мобілізацію продовжено до 5 листопада.
Верховна Рада України продовжила дію воєнного стану та загальної мобілізації в Україні. Їх продовжили ще на 90 днів - до 5 листопада 2025 року. Про це повідомляє «РБК-Україна» з посиланням на депутата Я. Железняка у Teлеграм-каналі:
15 липня ВРУ проголосувала за два Законопроекти:Як ФОП-єдиннику декларувати цивільні доходи
- №13471 «Проект Закону про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»;
- №13472 «Проект Закону про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку проведення загальної мобілізації».
Парламент проголосував за продовження воєнного стану та загальної мобілізації вже 16 раз з початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну.
Уряд змінив Порядок №1266 щодо розрахунку середньої зарплати для лікарняних та декретних.
Згідно зі змінами до Порядку №1266 для розрахунку страхових виплат для добровільно застрахованих осіб використовуватимуться календарні місяці (календарні дні) дії договору про добровільну участь перед настанням страхового випадку, за які сплачено єдиний соціальний внесок (ЄСВ).
14.07.25. на засідання Уряду Постановою КМУ №837 «Про внесення змін щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування до деяких постанов Кабінету Міністрів України» було внесено зміни до Постанов КМУ:
- №1266 від 26.09.01. «Про обчислення середньої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням»;
- №531 від 01.10.14. «Про особливості реалізації прав деяких категорій осіб на загальнообовʼязкове державне соціальне страхування»;
- №986 від 04.12.19. «Про затвердження Порядку капіталізації платежів до Фонду соціального страхування України у випадках ліквідації страхувальників».
З Постановою №837 можна ознайомитись за посиланням:
Станом на 15 липня Постанова офіційно не опубліковано. Тож наразі ще діють старі правила щодо нарахування лікарняних. Зміни спрямовані на приведення норм, згаданих вище Постанов, у відповідність до Закону №4158-9 від 18.12.24. «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо загальнообов’язкового державного соціального страхування». Про це повідомив Представник КМУ у ВРУ Т. Мельничук у Телеграм-каналі:
Що зміниться у Порядку №1266? Для запровадження однакового з іншими категоріями застрахованих осіб (наймані працівники, фізичні особи - підприємці) принципу визначення середньоденного доходу для добровільно застрахованих осіб (членів особистого селянського господарства, домашніх працівників) для розрахунку виплат за страхуванням у звʼязку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, передбачено, що для розрахунку страхових виплат використовуватимуться календарні місяці (календарні дні) дії договору про добровільну участь перед настанням страхового випадку, за які сплачено єдиний внесок. Уточнено також положення щодо механізму розрахунку обмеження розміру страхової виплати, що виплачується працівникам та гіг-спеціалістам резидентів Дія Сіті, в розрахунку на місяць та стосовно виключення з розрахункового періоду місяців, в яких застрахована особа з першого до останнього числа календарного місяця не працювала з поважних причин тощо. Докладний аналіз змін наведемо в окремому матеріалі.
Внесено зміни до Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва.
Мінагрополітики Наказом №1900 від 26.06.25. (з урахуванням Наказу №1912 від 02.07.25.) внесло зміни до Розрахунку частки сільськогосподарського товаровиробництва. А саме:Мобілізований ФОП звільняється від сплати податків
- у новій редакції викладені графи «Джерела інформації» рядків 1.1 , 1.2 та 2 таблиці;
- змінився рядок 3.5 таблиці.
Ці Накази наберуть чинності з дня офіційного опублікування
З 1 серпня за порушення вимог використання РРО/ПРРО доведеться сплачувати штрафи.
Пресслужба Державної податкової служби України повідомляє, що з 1 серпня 2025 року
завершиться перехідний період, під час якого діяв зменшений розмір штрафів за порушення правил застосування РРО/ПРРО. Нагадаємо, що у 2023 році, після поновлення права ДПС на повноцінне застосування штрафних санкцій, держава тимчасово зменшила їх розмір до 25 % і 50 % для адаптації бізнесу до нових умов. Йшлося про порушення вимог пунктів 1 і 2 ст. 3 Закону України №265/95-ВР від 06.07.95. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Ці пом’якшення втратять чинність і штрафи за незастосування РРО та невидачу чеків знову стягуватимуться у повному обсязі:
- 100% - вартості товарів (робіт, послуг) при першому порушенні;
- 150% - вартості при кожному наступному порушенні.
Закликаємо суб’єктів господарювання забезпечити дотримання встановлених правил розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг. Зокрема:
- використовувати лише зареєстровані РРО, ПРРО або розрахункові книжки;
- проводити розрахунки на повну суму вартості товарів, послуг;
- видавати покупцям відповідні розрахункові документи (у паперовій або електронній формі).
Дотримання вимог законодавства дозволить уникнути фінансових санкцій, забезпечить справедливу конкуренцію та захист прав споживачів.
З липня 2025 року повертається право індексації зарплати працівників.
Чи проводиться індексація заробітної плати в 2025 році? Відповідають спеціалісти управління інспекційної діяльності у Запорізькій області. Вони пояснюють, що обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації починається з лютого 2025 року, тобто базовим місяцем для нарахувань є січень. Порядок проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою КМУ N1078 від 17.07.03. , визначає, що право на нарахування індексації виникає, коли індекс споживчих цін, обчислений наростаючим підсумком, перевищить поріг індексації, встановлений у розмірі 103 %. За наростаючим підсумком лютого, березня, квітня та травня, в червні згаданий індекс становить 104,4 %, тобто поріг індексації вже перевищений. Тому з липня 2025 року повертається право на індексацію заробітної плати працівників.ФОП 2 групи: вимоги до діяльності у 2025 році
Уряд запускає нову програму грантів для зруйнованого бізнесу.
Уряд запускає нову грантову програму для підприємств, що постраждали від бойових дій. Про це зазначено на сайті Міністерства економіки України. Максимальна сума допомоги становитиме до 16 млн грн, але не більше суми завданих збитків. Про це на Форумі влади та бізнесу повідомила Перша віце-прем'єрка Ю. Свириденко: «Постраждалі від руйнувань підприємства зможуть отримати до 16 млн грн, що допоможе їм повернутися до роботи. Це про збереження виробництва, робочих місць і життя в громадах. Наше завдання підтримати бізнес та дати йому впевненість, що держава стоїть поруч і допомагає вистояти й відновитися». Отримати грант зможуть як юридичні особи, так і ФОП, чиї виробничі потужності були пошкоджені. За кошти можна буде придбати нове обладнання, оплатити його доставку й монтаж. Потрібно подати: бізнес-план, акт оцінки збитків та витяг з ЄРДР. Ті підприємства, які раніше отримували грант на переробку, можуть подавати документи повторно, але сума нового гранту зменшиться на попередню. Серед умов: створення щонайменше 5 робочих місць і сплата податків на суму гранту впродовж трьох років (зокрема 22% - у вигляді ЄСВ із нових працівників).
Нові правила допомоги при народженні дитини: ухвалено Законопроект.
Кабінет Міністрів 14.07.25. затвердив Законопроект від Мінсоцполітики №13477 «Про внесення змін до деяких законів України щодо підтримки сімей з дітьми та створення умов, які сприяють поєднанню батьківства з професійною діяльністю» про допомогу сім’ї до та після народження дитини. Він передбачає підвищення одноразової виплати жінкам після народження дитини з 10,3 тис. грн до 50 тис. грн. «Суттєво збільшуємо виплати жінкам, які народили дитину, але не мають професійного стажу. Зараз така виплата становить менше 1000 гривень, а після ухвалення Закону буде складати 7 тис. грн на місяць. Передбачаємо щомісячні виплати одному з батьків чи опікуну як допомогу для догляду до досягнення дитиною одного року. Розмір виплат окремо визначить Уряд», - повідомив прем'єр-міністр Д. Шмигаль у Телеграм-каналі:
Також передбачено впровадження програми «єЯсла»: після того як дитині виповниться один рік батьки матимуть вибір - повернутися до роботи або виховувати дитину до трьох років. Якщо вони оберуть перший варіант, держава щомісячно платитиме 8 тис. грн. У разі обрання другого варіанта, за мамою або татом збережеться сплата єдиного соціального внеску до триріччя малюка. Програму «Пакунок малюка» планують в двох варіантах: натуральна допомога або грошова компенсація в розмірі понад 7,5 тис. грн. Докладніше про ці зміни повідомляє інформаційне агентство «ligazakon.net» на своєму сайті:
Чи можна зарплату працівника перераховувати на рахунок іншої особи?
У законодавстві немає заборони для перерахування заробітної плати працівника на рахунок іншої фізичної особи, заявили у Держпраці. Частиною 5 ст. 24 Закону України №108/95-ВР від 24.03.95. «Про оплату праці» встановлено, що за особистою письмовою згодою працівника, виплата зарплати може здійснюватися через банки/небанківських надавачів платіжних послуг, які отримали право на відкриття і ведення обслуговування рахунків відповідно до Закону №1591-9 від 30.06.21. «Про платіжні послуги», поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов'язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця. Працівник має письмово повідомити (написати заяву) роботодавця про реквізити, за якими бажає отримувати зарплату, інші виплати. Разом з тим, частиною 1 ст. 25 Закону України «Про оплату праці» встановлена заборона будь-яким способом обмежувати працівника вільно розпоряджатися своєю зарплатою, крім випадків, передбачених законодавством, вказують спеціалісти Південно-Східного міжрегіонального управління Державної служби з питань праці.