Військовий облік жінок: коротко про основне
10 січня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці
Хто та чому має перебувати на обліку?
На законодавчому рівні визначено, що жінки, які мають спеціальність/професію споріднену відповідними військово-обліковими спеціальностями, можуть стати на військовий облік військовозобов’язаних. Проте обов’язково перебувати на військовому обліку мають жінки, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю, за умови придатності до проходження військової служби за станом здоров’я та віком. Про це йдеться в Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов’язаних та резервістів від 30.12.2022 р. № 1487 (далі — Порядок № 1487) .
Перебування на військовому обліку не є підставою для призову жінок, проте їх можуть направити на курси підвищення кваліфікації чи інші види навчань.Детальна пам'ятка для роботодавців: все про вихідну допомогу
Обов’язки жінок, що перебувають на військовому обліку
Українські роботодавці мають забезпечувати належне ведення військового обліку. Перебувати на військовому обліку потрібно абсолютно всім жінкам, що мають медичну або фармацевтичну спеціальністю, незалежно від року, коли видано підтверджуючий документ. Інформацію про освіту потрібно повідомити роботодавцеві. Наразі законодавством України передбачені відповідальність і для працівника, і для роботодавця в тому числі за надання/ненадання неправдивих відомостей, недотримання вимог ведення чи порушення правил військового обілку.
Жінки мають прибувати до ТЦК та СП за викликом, проходити медичні огляди після ознайомлення з відповідним рішенням. За необхідності — проходити військову підготовку та перепідготовку. Потрібно повідомляти ТЦК та СП (за відсутності місця роботи) про зміни в сімейному стані, стані здоров’я, здобуття освіти, нове місце роботи тощо. Якщо особа працевлаштована — відомості та підтверджуючі документи надаються роботодавцеві. Тобто перебування жінки на військовому обліку передбачає виконання ряду обов’язків.
Обов’язки роботодавця щодо військового обліку
На роботодавця покладено велику кількість завдання, щодо якісного ведення військового обліку військовозобов’язаних, резервістів та призовників. Саме для цього й має бути відповідальна особа, яка на постійній основі має тривати зв'язок з ТЦК та СП, забезпечувати постійну звітність, оновлення даних тощо. Приймаючи на роботу жінку, під її особистий підпис потрібно ознайомити її з правилами військового обліку.
Уявімо, що працівниця взагалі не повідомила при працевлаштуванні про освіту, на приклад, медичної сестри, бо вирішила, що ці знання не потрібні їй при виконанні посадових обов’язків за новим місцем роботи. В статті 24 Кодексу законів про працю України наведений перелік документів, які подає особа при працевлаштуванні. Йдеться й про документи про освіту. Отже, роботодавець повинен мати такі відомості не через власні забаганки, а тому що цього вимагає законодавство.
Про актуальну звітність
Зокрема, станом на 1 січня 2025 року відповідальна особа за ведення військового обліку мала сформувати списки персонального військового обліку та відомості оперативного обліку. Вимога наведена в п. 40 Порядку № 1487. Документ підписується відповідальною особою за ведення військового обліку та керівником. Документ реєструється в службі діловодства та подається до ТЦК та СП до 25 січня 2025 року.
Відомості про жінок потрібно відображати в третій групі військового обліку, що міститься в Додатку 5 Порядку № 1487. Інформацію про мобілізованих жінок до бланку включати не потрібно.
Із судової практики
Як зазначалося, жінка, яка не надала відомості роботодавцеві про медичну освіту та фармацевтичну спеціальність, несе відповідальність, відповідно до норм чинного законодавства. Доречно ознайомитися із рішенням від 26.08.2024 р. по справі № 127/26271/24 Вінницького міського суду Вінницької області.
Жінка (позивач) звернулася до суду з проханням скасувати постанову про притягненні її до адміністративної відповідальності, відповідно до ч. 3 ст. 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладення на неї адміністративного стягнення у виді штрафу — 17 000 грн. Йдеться про порушення призовниками, військовозобов’язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період. Жінка не прибула до Х за місцем проживання для взяття на військовий облік, отримання військово-облікового документа. В 2018 році вона закінчила вищий навчальний заклад, де отримала спеціальність «Фармація». Перебуваючи в трудових відносинах, роботодавець не повідомив про жінку з фармацевтичною освітою, не перебувала на військовому обліку та не мала військово-облікового документа.Не вистачає стажу для неподільної частки відпустки: скільки днів необхідно надати
До речі, жінки-військовослужбовців користуються правом на соціальні відпустки — відпустка у зв'язку з вагітністю та пологами,
відпустка для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. За наявності підтверджуючих документів — надається відпустка для догляду за дитиною по досягненню нею шестирічного віку. Жінки мають й інші додаткові гарантії, визначені нормами чинного законодавства.
Автор: Наталія Киріченко,
експерт з питань трудового законодавства та кадрового обліку