Як ФОП на ЄП проводити 10 і більше мільйонів обороту: договір комісії

27 лютого 2024

Законопроект № 10234 щодо збільшення лімітів ФОП знаходиться  в опрацюванні комітетів ВРУ, а доки підприємці мають отримувати дохід в рамках визначених для їхніх податкових груп  максимальних розмірів.

Як ФОП на ЄП проводити 10 і більше мільйонів обороту: договір комісії

Це питання для багатьох актуальне, адже встановлені ліміти не відповідають сучасній економічній ситуації, а їх перевищення може стати причиною позбавлення права працювати на спрощеній системі оподаткування.

Як ФОП на ЄПЄдиний податок проводити 10 і більше мільйонів обороту та що таке договір комісії, з’ясуємо далі в статті.

Як ФОП проводити 10 і більше мільйонів обороту: винагорода по договору

Для багатьох ФОП встановлені для їхньої податкової групи ліміти доходу на сьогодні є занизькими, адже іноземна валюта здорожчала, ціна за продаж товарів збільшилася, а отже фактичні розміри платежів зросли.

При цьому розміри лімітів у 2024 році залишаються незмінними, а законопроект, який міг би змінити ситуацію, невідомо коли буде розглядатися.

Податковий кодекс України визначає дохід ФОП як дохід у грошовій чи негрошовій формі, який «єдинник» отримав протягом звітного періоду.

При цьому визначення доходу підприємця не передбачає списання коштів на закупівлю товарів чи інші поточні витрати.

Але при наданні послуг по договору доручення, комісії, експедирування чи агентському, доходом вважається лише сума винагороди, яку отримує ФОП.

Саме укладення одного із перелічених договорів може бути використано ФОП як законний спосіб обійти вимоги щодо розміру максимального доходу.

Договір комісії

На підставі договору комісії підприємець може здійснювати продаж товарів, отримуючи дохід за свої послуги без врахування витрат на придбання товарів.

Правовідносини сторін – комісіонера та комітента – врегульовує Цивільний кодекс України.

При цьому ЦКУ передбачається надання права вибору сторонам самостійно визначати термін дії договору, методи і місця продажу товарів, вказувати перелік найменувань товарних позицій чи залишити список асортименту відкритим.

Таким чином, підприємець від свого імені може здійснювати продаж товарів іншого підприємця, який несе витрати на їх закупівлю, зберігання тощо.

Разом з тим комітент (підприємець-власник товарів) має право визначати умови продажу товару та ціни.

При цьому позиція податківців щодо отримання доходу по договору комісії однозначна – доходом є сума винагороди, а не весь оборот ФОП.

Варто зауважити, що підприємець при продажі товару по договору комісії все одно має проводити всю суму операції через РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат)./ПРРОПрограний реєстратор розрахункових операцій .

Таким чином, податкова зможе контролювати оборот ФОП, розмір винагороди та реагувати у випадку порушень законодавства щодо діяльності по договору комісії.

Як продавати товари по договору комісії

Тож, ФОП, який підписав договір комісії з іншим підприємцем, може здійснювати продажі у будь-який спосіб, визначений умовами договору – продавати товари через інтернет-магазини, сторінки соціальних мереж, в стаціонарних точках продажу тощо.

Оплату від покупців ФОП має право отримувати також в будь-який зручний для нього спосіб, не забуваючи при цьому фіксувати повну вартість товару, а не лише суму своєї винагороди.

Після продажу комісіонер має перерахувати узгоджену суму за реалізовані товари комітенту, залишивши собі «надлишок» - винагороду.

В той же час у звітній декларації «єдинник» повинен вказувати лише розмір фактично отриманого доходу (винагороди), а не всього обороту.

У випадку виявлення податківцями будь-яких порушень, ФОП можуть очікувати неприємні наслідки:

  • переведення на загальну систему оподаткування через перевищення ліміту доходу;
  • оподаткування всього отриманого доходу з моменту виявлення порушення 18% ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб та 1,5 військового збору.

Підводячи підсумки, варто наголосити, що до оформлення договору комісії варто віднестись дуже серйозно, адже при допущенні помилок весь оборот буде рахуватися податковою як дохід, тому в цьому питанні рекомендується узгодити всі деталі з досвідченим юристом.

ФОП на ЄП та криптовалюта: здійснення розрахунків та надання послуг з обміну

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки