Як вивести гроші з ТОВ

16 січня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці

Як вивести гроші з ТОВ

Для підприємців, які тільки відкрили свій бізнес або планують змінити форму діяльності, досить актуальним є питання: «Як вивести гроші з ТОВ?».

Якщо, наприклад, виведення доходу з рахунку ФОП є досить простим, оскільки підприємець одноосібно відповідає за свою діяльність і кошти, отримані в ході її здійснення, то у випадку з юридичними особами потрібно враховувати деякі нюанси. Допустимі законом способи виведення коштів з ТОВ розглянемо далі в статті.

Як безпечно вивести гроші з ТОВ: популярні способи

Якщо ФОП фактично може безпроблемно перерахувати свій дохід на особисту карту фізособи чи зняти його готівкою, то засновник ТОВ так вчинити не має права. Справа в тому, що ФОП відповідає за свою діяльність своїм власним майном. Це несе певні ризики, але разом з тим спрощує умови розпорядження коштами від підприємницької діяльності. Зокрема, ФОП має право знімати їх без додаткового оподаткування.Як довести реальність операції

В той же час у ТОВ кошти на рахунку належать не фізичній особі, а компанії. Перевагою є те, що у випадку непередбачуваних ситуацій підприємець ризикує тільки своєю часткою статутного капіталу (або всім статутним капіталом, якщо він володіє компанією одноосібно). Проте при виведенні отриманого доходу доведеться сплачувати податки.

Крім того, перелік способів виведення грошей є вичерпним.

1. Надання фінансової допомоги.

ТОВ може надавати фінансову допомогу працівникам, директору, засновникам або третім особам. Це найшвидший спосіб виведення потрібної суми, який врегульовується договором між компанією та особою, яка отримує кошти.

Фінансова допомога, згідно ст.14.1.257 ПКУ, може бути:

  • Безповоротна — кошти не потрібно віддавати назад ТОВ, наприклад, за договором дарування. Але при цьому отримувач мусить сплатити 18% ПДФО і 5% військового збору від отриманої суми допомоги.  
  • Поворотна — кошти передаються без оподаткування за умови їх повернення протягом 12 місяців. Варто мати на увазі, що у випадку, якщо кошти отримувач не встигає повернути у визначений термін, їх можна «перепозичити», уклавши новий договір на таку ж саму суму фінансової допомоги. В такому випадку отримувач зможе «повернути» попередню допомогу і матиме ще рік на користування коштами.

Надавати фінансову допомогу мають право ТОВ як на загальній системі оподаткування, так і на спрощеній.

2. Виплата зарплати.

Виплата заробітної плати є зручним способом виведення коштів з ТОВ, хоча й не зовсім економним, адже її оподаткування становить 18% податку на дохід, 5% військового збору та 22% ЄСВ. Зарплату можуть отримувати лише наймані працівники. Варто мати на увазі, що всі премії, надбавки та винагороди оподатковуються на загальних підставах.

Є можливість зменшити ЄСВ до 8,41%, якщо працівник має інвалідність. Також можна укладати цивільно-правові договори з підрядниками, але економія коштів буде незначною.

3. Виплати ФОПу.

Досить популярним способом виведення коштів є варіант, коли ТОВ укладає договір на отримання певних послуг із ФОП на спрощеній системі оподаткування. Після розрахунку ФОП знімає кошти із рахунку, сплачуючи лише єдиний податок. ТОВ при цьому ніяких податків не сплачує. Нагадуємо, що ТОВ на спрощеній системі має право співпрацювати лише з ФОП 2 та 3 групи, ТОВ на загальній системі – з ФОП на 3 групі.

Варто мати на увазі, що при виведенні коштів таким способом податкова може розглядати це як ухилення від податків, особливо якщо ФОП працює у цьому ж ТОВ, та віднести компанію до категорії ризикових. Найймовірніше це станеться, якщо сума таких операцій становить більше 5% від постачання чи більше 5 млн грн.Проблеми ФОП: дохід, якого не було

Інші способи виведення коштів

Крім перерахованих вище способів, вивести кошти з ТОВ можна шляхом виплати дивідендів, купівлі майна чи якщо зменшити статутний капітал.

1. Виплата дивідендів.

Цей спосіб прозорий і легальний. Дивіденди виплачуються власнику (власникам) ТОВ із вільних коштів після сплати податків та подання звітності. При цьому оподаткування проходить двічі: на рівні ТОВ і фізичної особи.

Наприклад, ТОВ на загальній системі має сплатити 18% податку на прибуток, ТОВ на спрощеній – 5% ЄП. Фізособа, яка отримала дивіденди від ТОВ на загальній системі — 5% ПДФО та 5% військового збору, від «єдинника» - 9% ПДФО та 5% військового збору.

Дивіденди можна виплачувати хоч щомісяця, проте найзручніше — раз на квартал чи раз на рік, після подання звітності, що дозволяє довести наявність у розпорядженні компанії вільних коштів.

2. Купівля майна.

ТОВ може купувати майно без виплати дивідендів чи податків. Це може бути техніка, обладнання, автомобілі чи нерухомість.

Власник ТОВ може користуватися цим майном, але доведеться вести його балансовий облік.

3. Виведення коштів через статутний капітал.

ТОВ також може здійснювати виведення коштів за рахунок свого статутного капіталу, що дозволяє уникнути оподаткування таких операцій.

Наприклад, статутний капітал ТОВ, який підприємець формує при його створенні або пізніше, є його витратами як власника компанії. Якщо він згодом оцінює майно в меншу суму, ніж зазначено в статуті, він має право вивести різницю грошима. Здійснюється ця виплата на підставі протоколу.

Наприклад, майно ТОВ було оцінено в 1 млн грн. З часом власник може переоцінити його в 100 тис грн, а різницю (900 тис грн) повернути собі грошима. Ця сума не підлягає оподаткуванню, тому що не виникає інвестиційного прибутку – операція розцінюється як повернення власних витрат підприємця, які були інвестовані при створенні ТОВ.Статутний капітал. Як з цим працювати?

Підводячи підсумки, наголошуємо, що виведення коштів з ТОВ потребує ретельного підходу та відповідності законодавчим нормам. Кожен із способів має свої переваги, недоліки та особливості оподаткування, які важливо враховувати аби уникнути ризиків і фінансових втрат.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки