Фінансовий моніторинг та нові повноваження банків щодо його здійснення

07 листопада 2023

Фінансовий моніторинг є невід'ємною складовою діяльності банків в Україні, і здійснюється він з метою забезпечення фінансової стабільності та запобігання легалізації доходів, отриманих злочинним шляхом. В той же час банківські перевірки можуть викликати певні складнощі для підприємців і навіть негативно відображуватися на їхній діяльності.

Фінансовий моніторинг та нові повноваження банків щодо його здійснення

Що потрібно знати ФОП про фінансовий моніторинг та нові повноваження банків щодо його здійснення, читайте далі в статті.

Фінансовий моніторинг: повноваження банків

Банки обов'язково проводять аналіз та класифікацію клієнтів, оцінюють ризики та вчасно сповіщають відповідні органи про будь-які підозрілі транзакції.

Перш за все, перевірки стосуються:

  • легальності отриманих підприємцем платежів;
  • наявності відповідних документів на платежі;
  • контролю за сплатою податків з отриманих платежів.

На відміну від перевірок ДПСДержавна податкова служба, банківський фінансовий моніторинг є більш динамічною процедурою.

Наприклад, 05.09.2023 Постановою НБУНаціональний банк України №107 було відкореговано правила розкриття банківської таємниці. Відтепер правила банківської таємниці не поширюються на випадки, коли банку стає відомо про наявність в його клієнта відкритого банківського рахунку за кордоном. Про даний факт банк повинен повідомити податкову службу.

Крім цього, банківська таємниця не поширюватиметься на автоматичний обмін інформацією. Банки мають право передавати інформацію в рамках автоматичного обміну по своєму клієнту-резиденту іншої країни в податкову, щоб вона могла здійснити перевірку щодо виконання ним податкових зобов’язань.

Тож перекази коштів із закордонних рахунків підприємців на рахунки в українських банках будуть фіксуватися в процесі здійснення фінансового моніторингу, про що буде сповіщатися ДПС.

В свою чергу податкова може звернутися до підприємця з письмовим запитом, щоб він пояснив походження коштів, або ж нарахувати податки на отриманий ним дохід на основі наданої банком інформації про суму отриманих платежів.

Також Постановою №107 розширюються повноваження банків щодо контролю за станом рахунків клієнтів-підприємців. Відтепер, банки повинні сповістити ДПС у разі:

  • суттєвого перевищення суми отриманих платежів від зазначеної в заявці як запланований дохід;
  • підвищеної активності по рахунку.

Ці «індикатори підозрілості» є підставою до надання інформації про стан рахунку клієнта в податкову.

Хочемо звернути увагу, що сума в 400 тис. грн, яка заявлена в законі про фінансовий моніторинг в якості підстави для банківської перевірки є номінальною. Насправді банків цікавить раптове збільшення суми надходжень на рахунок клієнта або ж нетипова для нього активність.

Наприклад, якщо на рахунок підприємця протягом довгого часу не надходило більше 50 тис. грн за місяць, то платежі на суму 150 тис. грн стануть підставою для перевірки його діяльності, хоча формально сума в 400 тис грн, вказана в законі, не перевищена.

Ознаки, за якими банк визначає клієнта як ризикового

Відповідно до критеріїв банку, прозорою фінансовою операцією є платежі, щодо яких:

  • є документальне підтвердження (договори, рахунки, акти виконаних робіт чи накладні);
  • наявне фото чи відеопідтвердження (виконаної роботи чи проданого товару);
  • сплачено податки, якщо платежі підлягають оподаткуванню.

Також підприємець має довести, що має достатньо ресурсів на виконання певних видів робіт або організації продажу великих партій товарів (наявність найманих працівників, оренда складських приміщень, оренда чи наявність у власності транспортних засобів, обладнання тощо). До того ж, ФОП має надати документи на рухоме та нерухоме майно і пояснити, на підставі чого він ним користується (право власності, оренда).

Таким чином, цілком очікувано, що підприємець, який раптово починає отримувати великі суми на рахунок і пояснює походження коштів як плату за виконання ремонтних робіт на великих об’єктах, при цьому в нього немає найманих працівників, які могли б ці роботи виконувати, а також відповідного обладнання, яке повинно використовуватися, викличе підозру в банківських працівників і підлягатиме фінансовому моніторингу.

Нагадаємо, що згідно Постанови НБУ від 19.05.2020 №65, банки зобов’язані здійснювати актуалізацію даних клієнтів:

  • щороку щодо клієнтів, ризик ділових відносин з якими є високим;
  • раз на 3 роки щодо клієнтів з середнім ризиком ділових відносин;
  • раз на 5 років щодо клієнтів, ризик ділових відносин з якими відсутній.

Таким чином, підприємець може самостійно визначити, до якої категорії клієнтів він відноситься, підрахувавши частоту звернень банку щодо оновлення інформації.

Правила фінансового моніторингу

Правила перевірки затверджені Державною службою фінансового моніторингу, і вони є однаковими як для банківських установ, так і для інших організації, які мають право його здійснювати.

Згідно даних правил, перевірка буде здійснюватися у випадку:

  • підозрілих фінансових операцій (заплутані транзакції, надходження коштів, які не мають обґрунтування тощо);
  • неодноразового здійснення платежів, які дають підстави вважати, що клієнт банку бажає уникнути верифікації чи фінансового моніторингу;
  • отримання третіми особами готівки з рахунку підприємця, крім заробітної плати найманими працівниками, не рідше одного разу на місяць;
  • наявності нетипової (занадто великої) для клієнта суми залишку на рахунку і знімання її готівкою через касу;
  • переказу коштів за кордон крім тих, які обумовлені контрактами на виконання робіт/продаж чи купівлю товарів (виплата дивідендів, надання позики, кредиту, інвестування тощо);
  • регулярного отримання клієнтом послуг дистанційного характеру, які не мають економічного обґрунтування і які клієнт оплачує не рідше раз на місяць;
  • регулярного здійснення платежів, в призначенні яких вказано «позика, повернення боргу, фінансова допомога тощо;
  • надання довіреності на здійснення фінансових операцій особі без встановлення контакту з суб’єктом;
  • якщо здійснюється операція купівлі чи продажу права грошової вимоги;
  • регулярної діяльності, яка пов’язана з купівлею фінансових інструментів (облігацій, корпоративних чи майнових прав), внаслідок чого клієнт постійно отримує прибуток або навпаки – має збитки.
  • перевищення ліміту розрахунку готівкою.

Тож підстав перевірити діяльність клієнта у банка більш, ніж достатньо.

Для того, щоб фінансовий моніторинг не вплинув негативно на діяльність підприємства і не став причиною блокування рахунків, необхідно дотримуватися прозорості платежів та мати в наявності всі підтверджуючі документи.

Проте варто розуміти, що основною метою фінансового моніторингу залишається забезпечення безпеки фінансової системи України та викриття будь-яких підозрілих фінансових операцій, що можуть загрожувати стабільності економіки країни та стати перешкодою в наміченому державою курсі на євроінтеграцію.

Як зняти кошти з рахунку підприємця без комісії в будь-якому банку України

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки