ФОП прийняв рішення оплачувати ЄСВ «за себе» у період війни: а як?

11 січня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

ФОП прийняв рішення оплачувати ЄСВ «за себе» у період війни: а як?

Війна зробила можливість для всіх підприємців не сплачувати ЄСВЄдиний соціальний внесок «за себе». Однак, незважаючи на це, залишається чимало охочих сплачувати ЄСВ «за себе». Але іноді платникам податків до кінця не вистачає розуміння того, як це правильно оформити та зробити. У цьому матеріалі ви ознайомитеся з цим питанням.

Військове послаблення щодо несплати ЄСВ «за себе»

Подібна можливість стала реальністю з 01.03.2022 року, а саме, починаючи з березня місяця 2022 року, стало можна не сплачувати ЄСВ «за себе». Щодо кінцевої дати наявності даної військової пільги, то вона передбачається до закінчення ВП та ще 12 місяців після завершення війни. Релевантну норму ви можете знайти у п. 19-9 розд. VIII Закону про ЄСВ*.

Однак не потрібно вводити себе в оману і плутати ці зміни зі сплатою єдиного податку для 1 і 2 груп з 01.08.2023 року зі сплатою ЄСВ «за себе», тому що окреслені зміни стосуються сплати ЄСВ «за себе».Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

Важливо розуміти! Будь-який підприємець має право не сплачувати ЄСВ «за себе», незалежно від чинної системи оподаткування, з найманими працівниками або за їх відсутності, з наявністю доходу та його відсутністю.

Щодо можливості не сплачувати ЄСВ «За себе» нагадуємо також:

  • це не є відстрочкою.Це саме право не нараховувати, не обчислювати та не сплачувати ЄСВ «за себе» в даний конкретний період, за відсутності у ФОПФізична особа — підприємець відповідного бажання;
  • не має вирішального значення, де перебуває податкова адреса ФОП, а також місце провадження господарської діяльності;
  • зворотною стороною медалі щодо такої несплати – місяці, за які не було сплачено ЄСВ «за себе» не зараховуються до стажу: на для пенсійних виплат, ні для можливості отримання соцвиплат.

Чи є можливість сплачувати ЄСВ за себе?

Тут важливо усвідомлювати різницю між:

  1. Звільненням від сплати;
  2. Можливістю несплати.

Як приклад до початку війни працюючих за основним місцем роботи ФОП звільняли від сплати ЄСВ «за себе» - місяці, в яких роботодавці сплачували ЄСВ за подібних працівників не менше мінімального страхового внеску (ч. 6 ст. 4 Закону про ЄСВ). 

За такої ситуації заборонено добровільну сплату ЄСВ «за себе» за ці періоди. За наявності бажання подібний ФОП може сплачувати ЄСВ «за себе» лише за ті місяці, коли за основним місцем роботи роботодавець сплачував ЄСВ у розмірі менше мінімального страхового внеску.

Тобто тут все досить прямолінійно.

А військова можливість щодо несплати ЄСВ «за себе» це щось інше. Згадується, що ФОП «мають право не нараховувати, не обчислювати і не сплачувати ЄСВ за себе» (п. 19-9 розд. VIII Закону про ЄСВ).

Просто кажучи: не бажаєш користуватися даною пільгою, сплачуй ЄСВ.Найпоширеніші помилки ФОП у 2023 році

Правила сплати ЄСВ «за себе» під час ВС

Знову, тут потрібно зрозуміти, якщо ФОП прийняв рішення сплачувати за «себе» ЄСВ у період ВП, це розцінюється як відмови від застосування цієї військової пільги. Проте таку сплату неможливо називати добровільною. Чому?

Добровільно сплачувати ЄСВ можуть лише ті особи, які не зобов'язані його сплачувати за нормами закону:

1) члени особистого селянського господарства (якщо не працюють за наймом і не мають статусу ФОП);

2) непрацюючі особи, які досягли 16-річного віку та не мають статусу ФОП, «незалежними професіоналами» тощо. (Ст. 10 Закону про ЄСВ)

Важливо розуміти! ФОП у загальному сенсі не мають статусу добровільних платників ЄСВ «за себе» через те, що це їхній прямий обов'язок. А саме тепер виходить, що це і не звільнення і не добровільна сплата ЄСВ «за себе», а саме правова можливість тимчасово відмовитися від покладених зобов'язань зі сплати ЄСВ «за себе».

Якщо ФОП виявив бажання не користуватися цим військовим послабленням, йому не слід йти до податкової та оформлювати угоду про добровільну сплату ЄСВ. Він просто сплачує ЄСВ за загальноприйнятими для ФОП правилами, а саме нормами, які містяться у Законі про ЄСВ. Вони не підлягають зміні: ні суми ЄСВ, ні терміни її сплати.

Важливо розуміти! У період війни ФОП здатний не сплачувати ЄСВ «за себе» взагалі, або сплачувати їх за загальноприйнятими правилами, що стосуються ФОП.

Іншого варіанта немає. Тому, як ви розумієте, питання на кшталт оплати ЄСВ пізніше, або в меншому розмірі, відрізняються абсурдністю. Третього не дано. Або оплачувати за стандартними правилами, або не сплачувати зовсім.Помилки ФОП на ЄП в роботі з податковою

Якщо ФОП є єдинником, величина ЄСВ досягає 22% від мінімальної зарплати у кожному відповідному місяці, оскільки саме ці правила передбачені для єдиноподатників (п. 3 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ);

Якщо ФОП на загальній системі, то ЄСВ оплачується у розмірі 22% від чистого доходу, заробленого у поточному місяці (абз. 1 п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону про ЄСВ).

І лише у випадку, коли сума чистого доходу менша, ніж мінзарплата, проте більша за нуль, ФОП зобов'язаний сплатити мінімальний ЄСВ (22» від мінзарплати).

Правила не підлягають зміні. Те саме стосується і термінів сплати. Якщо ФОП ухвалив рішення про сплату ЄСВ «за себе», це потрібно робити у передбачені терміни для цього:

  • за місяці І кварталу - не пізніше 19 квітня;
  • за місяці ІІ кварталу - не пізніше 19 липня;
  • за місяці ІІІ кварталу - не пізніше 19 жовтня;
  • за місяці IV кварталу - не пізніше 19 січня.

Важливо розуміти! Якщо ФОП сплачує ЄСВ «за себе», наприклад, за рік у грудні, його цілком правомірно здатні оштрафувати за несвоєчасну сплату.

Штраф п. 2 год. 11 ст. 25 Закону про ЄСВ сягає 20% несвоєчасно сплачених внесків. А також пеня. Крім цього може накладатися адмінштраф від 680 до 2040 грн. залежно від суми несвоєчасно виплачених внесків (ч. 3, 4 ст. 1651 КУпАП)

Важливо пам'ятати! З 01.08.2023 року штрафи та пеня згідно із Законом про ЄСВ було повернено!

Таким чином, уникнути покарання за помилки можна лише за допущеними до 31.07.2023 року. А за нові огріхи потрібно нести відповідальність по всій суворості.

Тому приймайте виважені рішення:

  • за якийсь місяць/місяць ЄСВ «за себе» взагалі не було сплачено і надалі не плануєте;
  • сплата ЄСВ «за себе» за стандартними правилами розрахунків та сплати.

Не забувайте про те, що за пропущені по сплаті місяці в ЄСВ-додатку слід проставляти нульові значення як за доходами, так і ЄСВ.Декларація ФОП за 2023 рік: особливості заповнення підприємцями на ЄП та на загальній системі

Висновок

Насамкінець хочеться відзначити, сплачувати ЄСВ «за себе» в період війни в Україні чи ні, виключно ваша прерогатива. Важливо пам'ятати, якщо ви не сплачуєте, ці періоди не увійдуть вам у стаж, і ви не матимете право на соціальні виплати.Однак якщо ви все ж таки прийняли рішення сплачувати ЄСВ, це слід робити, дотримуючись стандартних правил за розмірами та строками сплати. В іншому випадку, ви ризикуєте стати власником не маленького штрафу та пені. Тож будьте уважними.

Звітність також подається за стандартними правилами (ЕСВ-додаток). Якщо ви не сплачуєте, то у графі дохід та ЄСВ проставляєте нулі, а якщо оплачуєте, то відповідно проставляєте релевантні значення.

Однак пам'ятайте, особливо для осіб жіночої статі, якщо немає сплати ЄСВ, то немає й допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами. Також подібна ситуація і з лікарняними.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки