Як працювати з кредиторською заборгованістю

29 липня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці

Кредиторська заборгованість — це ваші борги перед контрагентами, працівниками, банками, податковою.

Коли виникає заборгованість

Кредиторська заборгованість виникає перед:

Працівниками, коли накопичуєте борг із зарплати.

Державою — якщо не вчасно платите податки й збори, не погашаєте штрафи та пені.

Постачальниками й підрядниками — за поставлені товари/роботи/послуги. Часто бізнеси працюють тільки на умовах відстрочення платежу: коли ви товар від постачальника отримали, але заплатите за нього, лише як продасте. Поки ви винні постачальнику, він ваш кредитор, а ваше зобов'язання заплатити — це кредиторка.

Клієнтами та замовниками, якщо аванс або передоплату ви отримали, а товар ще не поставили / послуги не надали. Гроші, отримані як аванс, для вас як безпроцентний кредит. А заборгованість із поставки — кредиторська.

Банками, інвесторами та іншими позикодавцями, у яких взяли кредит чи позику, щоб поповнити оборотні кошти. Повертати гроші з відсотками.

Власником — якщо вчасно не виплатили дивіденди.

Взагалі накопичувати кредиторку небезпечно: знайти гроші на погашення заборгованості відразу декільком контрагентам складніше, а якщо не зможете домовитися з кредитором, може дійти й до суду.

Кредиторка може бути вигідна: деякі бізнеси взагалі тримаються на плаву за рахунок позичених грошей — залучають і вкладають у бізнес чужі кошти. Але тут важливо вчасно погашати заборгованість, без штрафних санкцій, неустойок і відсотків за прострочення.

Перевірка контрагента: що треба дізнатися заздалегідь

Як працювати з кредиторкою: облік заборгованостей

Вести облік боргів важливо, щоб не заплутатися в сумах і контролювати строки виплат. Якщо цю роботу виконує бухгалтер або менеджер, у вас, як власника, має бути доступ до актуальної інформації. Щоб не траплялися ситуації, коли відповідальний звільняється і зв'язок із контрагентом, якому винні, губиться.

Для обліку боргів підійде ваша облікова система (наприклад, 1С) або деталізована таблиця в Excel з урахуванням специфіки бізнесу.

Що має бути у звіті: інформація про кредиторів, суми заборгованості за кожним, граничні строки погашення, поточні прострочення. На основі цих даних можна розрахувати питому вагу кожного боргу в загальній сумі, ранжирувати кредиторів за сумами, пріоритетністю виплат і скласти графік погашення боргів.

На основі інформації у звіті приймайте рішення, з ким домовитися про перенесення строків, дроблення суми боргу й виплату частинами, а кому перерахувати гроші негайно, щоб уникнути штрафів. 

Навіщо ранжирувати борги

У боргів теж є своя класифікація: коли зведете інформацію про заборгованості в один звіт, ранжируйте їх за різними ознаками.

За фактом оплати є прострочена (строки оплати за договором минули) і непрострочена дебіторка.

Як працювати з дебіторською заборгованістю

Коли розіб'єте борги по строках, стане зрозуміло, які суми вносити в платіжний календар, щоб кожен платіж був здійснений вчасно. Прострочення краще виплачувати в першу чергу.

За строком виплати заборгованість буває:

 • короткострокова (строк погашення до 12 місяців). Це отримані короткострокові кредити банків, позики у вигляді фіндопомоги;
 • довгострокова (борг можна повертати довше року): кредити на великі суми або оформлений лізинг на майно, зазвичай їх погашають кілька років;
 • поточна (як правило, до 90 днів): зарплати, податки та внески, оплати постачальникам і підрядникам. Виплату такої заборгованості плануйте з виручки;
 • безнадійні борги (кредиторка, яку вже не повернеш, за нею минув строк позовної давності або позичальник ліквідувався). Безнадійні борги варто списати.

Короткострокові та довгострокові борги платять за графіком, їх закладають у календар під час довгострокового планування на рік. Майже завжди можна домовитися про відстрочення, але його слід обґрунтувати, а перегляд умов договору оформляється документально.

За кредиторами: держава, працівники, постачальники, покупці, інші кредитори (банки, інвестори, партнери).

Черговість виплат повинна залежати від наслідків несплати.

Наприклад, зарплата і податки виплачуються в першу чергу, ці платежі контролюються законом, і за порушення вас точно оштрафують і прийдуть із перевіркою, можливо, без попередження.

Розрахунки з банками й кредиторами. За прострочення нараховують відсотки, а це значить, щодня борг ростиме.

А от із постачальниками та клієнтами домовитися простіше: відносини регулюються договором, умови можна переглянути за згодою другої сторони. Можна просити продовжити відстрочення або розбити суму на кілька невеликих платежів.

У крайньому разі можна зменшити борг і повернути товар постачальнику, якщо він зберігається на вашому складі й ще не реалізований. Або перейдіть на закупівлі невеликих партій ходових товарів, не накопичуйте надлишки на складі.

Чим загрожує накопичений борг

Борги нагромаджуються непомітно, якщо не вели облік, регулярно пропускали строки оплат, доведеться розбирати наслідки.

Навіть якщо борг утворювався через вашу недбалість, завжди є шанс домовитися про нові строки погашення і закріпити їх документально. Кредитор може не піти на поступки й стягнути свої гроші через суд, та ще й із відсотками за період прострочення, може дійти до арешту майна й рахунків (ст. 150 ЦПКУ).

Кредитор може вимагати повернути борг з урахуванням інфляції, виплатити відсотки за користування його коштами (3% річних від суми боргу, якщо інша сума не передбачена договором) (ст. 625 ЦКУ). Суд може піти йому назустріч. Цього можна уникнути, якщо підтримувати комунікацію, вести переговори, навіть якщо ви завзятий боржник.

Кредитор має право вимагати, крім сплати основного боргу, заплатити також штраф і пеню (ст. 549 ЦКУ). А також компенсувати судовий збір і послуги адвоката.

Якщо кредитор зазнав збитків через те, що ви несвоєчасно заплатили гроші, і довів це в суді (наприклад, він розраховував погасити свої борги з вашої оплати і цього не сталося), він має право вимагати компенсацію збитків і стягнути неустойку (ст.ст. 623–624 ЦКУ).

На стадії виконання судового рішення виконавець може накласти арешт на майно та рахунки (ст. 56 ЗУ «Про виконавче провадження»), а для гарантії виконання судового рішення вам можуть заборонити виїжджати з країни (ст. 441 ЦПКУ).

Щоб довести кожну таку вимогу, кредитор мусить докласти зусиль. Та й ви можете оскаржити її в суді. Але до такої тяганини все ж краще не доводити.

Можливість урегулювати з мінімальними втратами — підписати мирову угоду. Це можна зробити на будь-якому етапі судового процесу (ст. 207 ЦПКУ).

Банкрут не можете платити за зобов'язаннями

Ініціювати процедуру банкрутства тепер можуть не тільки юрособи, а й фізособи. Чому це важливо для ФОП — бо підприємці відповідають за зобов'язаннями всім своїм майном (а це власний автомобіль, нерухомість тощо).

Суд повинен вважати за можливе відкрити у відношенні вас провадження про банкрутство, а для цього потрібно надати чимало даних і документів — підтвердити свій статус ФОП, надати списки кредиторів, опис майна і підтвердити право власності на нього та іншу інформацію.
Щоб ініціювати процедуру банкрутства, треба особисто подати заяву до Господарського суду за місцем реєстрації. І відповідати низці вимог (ст. 115 Кодексу про банкрутство):

 • прострочені зобов'язання перед кредиторами — не менше 30 мінімальних зарплат (141690 грн у 2020 році);
 • упродовж двох місяців боржник не погашає кредити й не виплачує інші планові платежі в розмірі понад 50% місячних платежів за кожним із кредитних та ін. зобов'язань;
 • ухвалено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізособи майна, на яке може бути звернено стягнення;
 • є інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов'язання або виплачувати поточні платежі.

Якщо суд визнає вас банкрутом, борги спишуть, а кредитори нічого не отримають.

Процедура. Суд відкриває провадження, із цього моменту кредитні зобов'язання призупиняються на 120 днів. Коли суд задовольнить позов, запускається процедура реструктуризації: суми й строки виплат можуть змінюватися, також можливо повне списання боргів.

Вимірюйте кредиторку

Контролювати поточний стан справ із кредиторкою можна різними розрахунками та коефіцієнтами, ось основні:

Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості. Показує, скільки разів у періоді ви розрахувалися перед кредитором. Чим він вище, тим швидше бізнес виплатить борги. Низький коефіцієнт говорить про фінансові труднощі та, як наслідок, довгі розрахунки.

Коб = В ((КЗп + КЗк) / 2)

Коб — коефіцієнт оборотності;

В — це виручка (іноді замість виручки використовують собівартість);

КЗп — кредиторка на початок року;

КЗк — кредиторка на кінець року.

Період оборотності показує, за скільки днів закриваєте борги. Розраховують за формулою:

Пп = 365 / Коб

Ці коефіцієнти краще відстежувати в динаміці та порівнювати з коефіцієнтом і періодом оборотності дебіторської заборгованості.

Якщо період оборотності дебіторської заборгованості менше періоду кредиторської, це показник того, що в компанії є чим розрахуватися з кредиторами.

Коефіцієнт залежності компанії від кредиторської заборгованості визначає, наскільки активи компанії сформовані за рахунок зовнішнього фінансування.

Кз = ДЗ + КЗ / А

ДЗ — сума довгострокових зобов'язань на кінець періоду,
КЗ — сума короткострокових зобов'язань на кінець періоду,
А — сума активів компанії на кінець періоду.

Коефіцієнт незалежності (самофінансування). Потрібен, щоб побачити, яку частину боргів компанія може закрити власними коштами. Дані можна взяти з управлінського балансу, якщо ведете.

Кн = ВК / ЗК

ВК — сума власного капітал на кінець періоду,
ЗК — сума залученого капіталу на кінець періоду.

Оптимальне значення коефіцієнта — 1 та вище, говорить про те, що компанія здатна оплачувати свої зобов'язання без залучення позик.

Чим нижче показник, тим менш стале становище компанії й більше позичених грошей доведеться залучати.

Коефіцієнт рентабельності кредиторської заборгованості розраховують для оцінки ефективності використання позикових грошей.

Кр = ЧП/КЗк

ЧП — сума чистого прибутку за звітний період,
КЗк — сума кредиторської заборгованості на кінець періоду.

Приклад. Оцінимо кредиторську заборгованість компанії «СмартХауз», яка продає смарт-товари для дому, за 2019 рік:

 • річна виручка компанії за 2019 рік — 170 тис. грн;
 • чистий прибуток за 2019 рік — 10 тис. грн;
 • собівартість реалізованих товарів — 123 тис. грн;
 • кредиторська заборгованість на початок року — 26 тис. грн;
 • кредиторська заборгованість на кінець року — 25 тис. грн;
 • період оборотності дебіторської заборгованості — 82,7 дня.

Розрахуємо коефіцієнт оборотності кредиторки:

Коб = (170 000 : ((26 000 + 25 000) : 2) = 6,67

Це означає, що за рахунок виручки компанія погасила заборгованість 6,67 рази за рік.
Обчислюємо період оборотності:

Пп = 365 / 6,67 = 54,7 дня потрібно компанії, щоб розрахуватися з боргами. Це майже два місяці.

Багато це чи мало — залежить від специфіки бізнесу, головне не порушувати умови контрактів. Якщо порівняти з періодом оборотності Дт, стане зрозуміло, що компанія має можливість спочатку отримати оплату від клієнтів і вже з неї погашати свої борги.

Розрахунок коефіцієнта залежності компанії від Кт заборгованості:

Припустимо, довгострокові зобов'язання = 0, а короткострокові = 33 000 грн, активи = 46 000 грн.

Кз = 33 000 / 46 000 = 0,71

Що свідчить про високий рівень залежності від позикових коштів (більше 0,5 вважається високою залежністю).

Порахуємо коефіцієнт незалежності.

Припустимо, власний капітал на кінець періоду — 12 000 грн, тоді:

Кн = 12 000 / 33 000 = 0,36

Це говорить про те, що компанія готова заплатити лише 36 коп. власних коштів за 1 грн боргу.
Коефіцієнт рентабельності:

Кр = 10 000 / 25 000 = 0,4 або 40%.

Це високий показник, говорить про те, що позикові кошти бізнес використовує ефективно.

Загалом компанія істотно залежить від кредиторської заборгованості, але залучені кошти використовуються досить ефективно.

Автор: Олександра Джурило, фінансовий аналітик

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки