Працевлаштовуємо неповнолітнього працівника

01 січня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці

Працевлаштовуємо неповнолітнього працівника

Працевлаштування молоді в системі трудових відносин має особливе значення. Законодавство дозволяє використовувати працю неповнолітніх працівників, починаючи з чотирнадцятирічного віку. Це дає можливість реалізувати особі право на працю, спробувати власний потенціал при виконанні покладених посадових обов’язків. Державна політика, діяльність роботодавця мають створювати належне пільгове забезпечення для неповнолітніх працівників. Які документи потрібно надати неповнолітній особі при оформленні трудових відносин, які види робіт не може виконувати працівник з 14 до 18 років та інші питання, пов’язані з працевлаштуванням — далі у статті.

Кого вважають неповнолітніми особами?

Неповнолітні особи — особлива категорія працівників, що є  учасниками трудових відносин. Це особи, які не досягли вісімнадцятирічного віку. В ст. 32 Цивільного кодексу вказано більш детально, що неповнолітніми вважаються особи віком від 14 до 18 років.Як підприємцю оформити працівника

Відповідно до ч. 3 ст. 188 КЗпП, для підготовки молоді до продуктивної праці допускається прийняття на роботу здобувачів освіти закладів загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої чи вищої освіти, які здобувають у будь-якій формі початкову, базову середню чи профільну середню освіту. Неповнолітніх дозволяється прийняти для виконання легкої роботи, що не завдає шкоди здоров’ю, не порушує процесу навчання та виконується у вільний від навчання час. Для працівників, які приймаються на роботу в 14 років, потрібно надати дозвіл одного із батьків або особи, що його замінює.

Законодавством України дозволено приймати на роботу осіб, яким виповнилося 15 років у виняткових випадках на підставі ч. 2 ст. 188 КЗпП. Будувати трудові відносин 15-річними працівниками можливо за наявності згоди батьків або особи, що його замінює. На законодавчому рівні ні форма дозволу, ні форма згоди не затверджені. Краще за все їх потрібно оформити письмово та зберігати з документами, що працівник надасть при працевлаштуванні.

Роботодавцеві можна прийняти на роботу особу, якій виповнилося 16 років. Саме з цього віку фізичній особі може надаватися повна цивільна дієздатність, яка працює за трудовим договором, відповідно до ч. 1 ст. 35 Цивільного кодексу. Якщо особа молодша (14 чи 15 років), то для встановлення трудових відносин мають бути вагомі причини та підтвердження з родини.

Кадрове оформлення неповнолітньої особи

Процес оформлення належно оформлених трудових відносин із неповнолітнім працівником має деякі особливості. Особі під час процесу працевлаштування потрібно:

  • написати заяву про прийняття на роботу в загальноприйнятій формі.
  • додати копію паспорта громадянина України (у формі ID-картки), адже документ оформляється особами, яким виповнилося 14 років.
  • копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (РНОКПП).
  • згоду одного з батьків або особи, що його замінює, якщо особі не виповнилося 16 (від 14 до 16 років).
  • обов’язково підготувати результати попереднього медичного огляду. Це один із головних документів, які потрібно надати майбутньому працівникові, що визначено ст. 191 КЗпП. Роботодавцеві потрібно потурбуватися про організацію здоров’я працівника, видавши заздалегідь направлення на проходження обов’язкового попереднього медичного огляду.
  • надати документ про освіту, де зазначається спеціальність та кваліфікація особи.
  • паперова трудова книжка (за бажанням) або відомості про трудову діяльність з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. При укладенні трудового договору громадянин, який вперше приймається на роботу, має право подати вимогу про оформлення трудової книжки, відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП. На сьогоднішній день така інформація заноситься до електронного трудового документа.

На підставі отриманих документів, роботодавець видає наказ (розпорядження). Приймається неповнолітня особа на роботу без випробувального терміну. Трудовий договір, відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 24 КЗпП, із неповнолітньою особою обов’язково укладається в письмовій формі.

Кожному роботодавцеві, що використовує працю неповнолітніх осіб, необхідно дотримуватися спеціального обліку неповнолітніх осіб. Типової форми документа на законодавчому рівні не затверджено, отже, роботодавцеві необхідно самостійно сформувати Журнал обліку працівників, які не досягли 18 років. Головна вимога — обов’язково зазначається дата народження неповнолітніх працівників. Про це йдеться в листі Міністерства соціальної політики від 04.09.2013  № 697/021/106-13.

Відповідно до ч. 3 ст. 24 КЗпП, після оформлення документів, роботодавцеві необхідно подати повідомлення до територіального органу Державної податкової служби про працевлаштування нового працівника.Особливості залучення до роботи у вихідний день

Заборона праці неповнолітніх

Чинним законодавством передбачено, що не на кожному підприємстві, установі чи організації можна застосовувати працю неповнолітніх осіб. Роботодавець, на підставі ст. 190 КЗпП, не може укласти трудовий договір з особами, яким не виповнилося 18 років:

  • для виконання важких робіт та робіт із шкідливими або небезпечними умовами праці;
  • для підземних робіт;
  • для підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Перелік важких робіт і робіт із шкідливими і небезпечними умовами праці, а також граничні норми підіймання і переміщення важких речей особами молодше 18 років затверджуються центральним органом виконавчої влади.

Уклавши трудовий договір з неповнолітнім працівником, роботодавець не може залучати таких осіб до нічних, надурочних робіт, а також робіт у вихідні дні, відповідно до ст. 192 КЗпП. Роботодавець, який використовує найману працю неповнолітніх, має на постійному рівні забезпечувати та підтримувати соціальну діяльність підприємства, що полягає в створенні сприятливих умов праці неповнолітнім працівникам. Залучати до роботи неповнолітніх потрібно переважно в денний час, намагатися надавати більш легшу роботу, де є шкідливі умови праці, що вказано в ч. 5 ст. 69 Господарського кодексу.Як правильно оформити звільнення працівника, якщо немає роботи?

Пам’ятаємо, що неповнолітні працівники при виконання посадових обов’язків прирівнюються у правах до повнолітніх. В галузі охорони праці, робочого часу, відпусток, користуються пільгами, встановленими законодавством України. Роботодавцеві необхідно дотримуватися мінімальних гарантій, що визначені законодавством України при застосування праці неповнолітньої особи. З власної ініціативи для таких працівників на локальному рівні можуть встановлюватися будь-які додаткові гарантії. 

Наталія КИРІЧЕНКО,

експерт з питань трудового законодавства та кадрового обліку

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки