Нові ФОП: як заповнювати декларацію про доходи

03 квітня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці

Стаття для нових підприємців: 1-ї й 2-ї груп ЄП, а також для ФОП-загальносистемників. 

Коли подають ФОП 1–2-ї груп

Якщо ви зареєструвалися підприємцем і подали заяву на спрощену систему — 1-у або 2-у групи ЄПЄдиний податок, за законом єдинником ви станете тільки з першого числа наступного місяця. А до цього ви вважаєтеся підприємцем на загальній системі.

ФОПФізична особа — підприємець на 3-й групі це правило не стосується — вони єдинники з дати подання заяви на спрощену систему.

Зареєстрували ФОП і подали заяву на 2-у групу 2 березня — єдинником станете лише з 1 квітня. Виходить, що з 2 по 31 березня ви загальносистемник.

А це значить, що раптом у цей період ви отримаєте дохід, сплатити з нього податки ви зобов'язані за правилами, які діють на загальній системі. Із чистого доходу (доходи мінус витрати) ви сплачуєте 18% ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб й 1,5% військового збору. А ще потрібно вести книгу обліку доходів і витрат і використовувати РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат)., якщо маєте готівкові розрахунки.

За квартал, у якому зареєстрували ФОП, треба подати декларацію про майновий стан і доходи (пп. 177.5.2 ПКУ).

Коли подавати: протягом 40 днів після закінчення кварталу, в якому зареєстрували ФОП.

Якщо зареєструвалися 2 березня, декларацію треба подати до 12 травня.

Якщо доходу не було, декларацію все одно подаєте, з нульовими показниками (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 104.09).

Коли подають ФОП на ЗС

Ви — новий підприємець: за перший квартал роботи на загальній системі підприємці подають декларацію про майновий стан і доходи. Надалі звітуєте раз на рік.

Перейшли зі спрощеної системи на загальну. Також за перший квартал роботи на ЗС треба подати декларацію про доходи (консультація в ЗІР, категорія 177.5.2).

Строк подання: протягом 40 днів після закінчення кварталу, в якому зареєструвалися чи перейшли на ЗС.

Які доходи показувати

Цифри в декларації вказують на підставі записів у книзі обліку доходів і витрат.

Тому якщо зареєструвалися на 1–2-гу групи ЄП і відразу ж почали отримувати дохід, подбайте про те, щоб зареєструвати книгу обліку доходів і витрат, і фіксуйте в ній дані за операціями.

Книга обліку доходів і витрат ФОП-загальносистемника

Без неї дані будуть недійсними. Та й узагалі, за неведення книги штрафують.

А вже коли вважатиметеся єдинником, тобто з першого числа місяця, який слідує за місяцем реєстрації на спрощеній системі, маєте зареєструвати і вести книгу обліку доходів.

Все, що потрібно знати підприємцю про книгу обліку доходів

Не забудьте й про оригінали первинних документів, які підтверджують суми в декларації, без них можна заробити штраф 510 грн. Такий самий штраф, якщо не зареєструєте книгу обліку доходів і витрат.

Разом із підприємницькими доходами треба вказати всі ваші «громадянські» доходи: зарплату, іноземні доходи, якщо продали квартиру або авто — ці суми показуєте в декларації, а також відомості про рухоме й нерухоме майно (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.09).

Період, за який вказуєте доходи фізособи: з початку року до дати держреєстрації ФОП.

Ще треба вказати доходи, які ПДФО не оподатковуються, до них належать подарунки й спадщина для першого ступеню спорідненості.

Правила заповнення декларації

З 2020 року діє нова форма декларації про майновий стан і доходи.

Декларація ФОП на загальній системі — 2020

Нові ФОП на єдиному податку та спрощеній системі заповнюють декларацію однаково.

Вам треба заповнити форму декларації та додаток Ф2. Ви можете заповнити їх у паперовому вигляді — на комп'ютері чи від руки — або в кабінеті платника онлайн. 

Правила, яких обов'язково дотримуватися під час заповнення:

 • суми пишіть у гривнях із копійками;
 • немає даних для заповнення розділу чи рядка — в електронній декларації не заповнюєте їх, у паперовій проставляєте прочерки;
 • не було підприємницького доходу — в паперовому додатку Ф2 поставте прочерки (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.09), а у електронному вигляді ви додаток взагалі не заповнюєте, якщо не було доходу;
 • за час роботи на ЗС витрати перевищили доходи й отримали збиток — ставите прочерки в графі 9 розділу I додатка Ф2 (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.09). В електронній декларації не заповнюється;
 • подасте декларацію без додатка Ф2 — вона буде недійсна. Подасте тільки Ф2 без декларації — вважатиметься, що декларація не подана.

Розділ I декларації. Тут ви заповнюєте загальні відомості. Ставите відмітку в полі 1 — «звітна» і в полі 2 вказуєте рік і квартал, за який звітуєте.

У полях 3–8 указуєте свої дані: ПІБ і податковий номер, податкову й поштову адресу, ДПІ, в яку подаєте декларацію. Обов'язково зазначте, що ви резидент, і як заповнюєте — самостійно чи через уповноважену особу. Ставите відмітку біля категорії «підприємець».

До розділу II декларації треба перенести відомості з додатка Ф2, тому розглянемо, як його заповнити.

Як заповнити додаток Ф2

У додатку Ф2 показують підприємницькі доходи. Якщо доходів не було, Ф2: не заповнюєте у електронному вигляді, у паперовому — подаєте з прочерками.

Підприємницький дохід був. У додатку Ф2 розраховують ПДФО й військовий збір. Тут вам знадобиться ваша книга обліку доходів і витрат — суми з книги перенесіть у додаток.

У шапці заповнюєте ті самі дані, що й у декларації.

Розділі I — це підприємницькі доходи й витрати за кожним видом діяльності окремо.

Вказуєте код КВЕД, суму доходу й витрати за цим КВЕДом.

У графі 9 обчислюєте чистий дохід: доходи з графи 4 мінус витрати з граф 5–8.

Підсумуйте показники за кожною графою — і отримаєте загальну суму чистого доходу. Її ви й перенесете в графу 3 рядка 10.8 декларації.

Якщо в графі 9 отримали суму з мінусом, ставите прочерк (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.09). Якщо збиток лише за одним КВЕДом, ставите прочерк напроти нього, в електронній нічого не ставите.

Розділ II заповнюють підприємці, які ведуть облік амортизації основних засобів або нематеріальних активів. Суму амортизації перенесіть у графу 1 розділу I.

Розділ III — це ПДФО й ВЗВійськовий збір, які треба сплатити. Для цього заповнюємо рядок 1.1 — розрахунок ПДФО: чистий дохід з графи 9 «Усього» розділу I множимо на 18% ПДФО.

Рядки 1.2, 1.3, 1.4 прокреслюєте в паперовій декларації й не заповнюєте в електронній.

Рядок 1.5 — підсумкова сума ПДФО, дорівнює сумі в рядку 1.1. Перенесіть її в графу 6 рядка 10.8.

Військовий збір теж обчислюють із чистого доходу — це сума з графи 9 «Усього» розділу I. Множимо на ставку ВЗ 1,5% і знайдену суму вказуємо в рядку 2.1. А в 2.3 переносимо суму ВЗ із рядка 2.1.

Цю саму суму вказують у гр. 7 рядка 10.8 декларації.

Розділ ІV додатка Ф2 заповнюють ті, хто ще веде і незалежну профдіяльність.

Тепер повернемося до заповнення декларації. 

Як заповнити розділи декларації

Нові підприємці в декларації вказують інформацію про своє майно й доходи, які отримали як фізособа на дату держреєстрації ФОП.

Розділ II заповнюємо так:

 • чистий дохід вказують у графі 3 рядка 10.8 (додатне значення графи 9 рядка 1 «Усього» розділу I додатка Ф2);
 • ПДФО й військовий збір вказують у графах 6 і 7 рядка 10.8 (переносять з рядків 1.5 і 2.3 додатка Ф2).

Якщо отримували непідприємницькі доходи в Україні, це може бути зарплата, винагорода за договорами ЦПХ тощо, та якщо був дохід з-за кордону, додатково заповніть інші рядки: 

З якихось з цих доходів при їх виплаті вже утримали податки, я якихось ще ні, для кожного рядка заповніть графи з 3-ї по 6-у в розрізі видів доходу:

 • графа 3 — сума доходу плюс податки, які утримали з цього доходу;
 • графа 4 — ПДФО, вже утриманий і сплачений податковим агентом (приміром, при виплаті зарплати або винагороди за договором ЦПХ ваш роботодавець або замовник вже утримали 18% податку та мали сплатити його до бюджету, ось саме цю суму ти і вказуєте);
 • графа 5 — утриманий (сплачений) податковим агентом військовий збір, з того ж доходу, що і ПДФО у графі 4;
 • графа 6 — 18% ПДФО, який ви порахували самі, якщо були непідприємницькі доходи, з яких сплачують податок;
 • графа 7 — 1,5% військового збору з того самого доходу, з якого рахували ПДФО у графі 6.

У рядку 10 вкажіть загальну суму доходів, ПДФО (стовпчик 6) і військовий збір (стовпчик 7) з отриманого доходу що підлягають сплаті.

Отримували доходи, які не оподатковуються, або податки з них вже сплачено — заповнюйте розділ III декларації.

У рядку 12 розділу ІV треба підрахувати загальну суму доходу з початку року — рядок 10 + рядок 11.

У розділі V слід зафіксувати підсумкові зобов'язання з ПДФО й ВЗ.

Загальну суму ПДФО (графа 6 рядка 10) вказують у рядку 13 і переносять у рядок 18.1.

Суму ВЗ із графи 7 рядка 10 переносять до рядка 19.1. Ці суми ПДФО й ВЗ потрібно сплатити до бюджету.

Авто, нерухомість та інше рухоме й нерухоме майно також перераховуєте в декларації.

Як подати декларацію

Рекомендуємо отримати ключ ЕЦПЕлектронний цифровий підпис й подавати всю звітність в електронному вигляді через кабінет платника податкової чи будь-який інший онлайн-сервіс.

Як отримати ЕЦП під час карантину

Так, у разі подання декларації про доходи онлайн крайній строк — закінчення останньої години останнього дня подання звітності (п. 49.5 ПКУ).

У паперовому вигляді декларацію можна віднести в ГФС, де перебуваєте на обліку, особисто або через уповноважену особу. Бланк декларації заповнюють у двох примірниках, один вам повернуть після того, як поставлять відмітку про отримання.

Поштою можна відправити декларацію листом із повідомленням про вручення та описом вкладення. Надіслати треба не пізніше ніж за 5 днів до закінчення строку подання (п. 49.5 ПКУ).

Коли платити податки

ПДФО й військовий збір, які задекларували, треба сплатити протягом 10 календарних днів після останнього дня подання декларації. Якщо подати декларацію маєте до 12 травня, сплатити податки треба до 20 травня.

Реквізити можна дізнатися в податковій, на сайті ДПС або в кабінеті платника.

Штрафи 

Якщо декларацію не подали, доведеться заплатити штраф 170 грн. Ще може бути адмінштраф — від 51 до 136 грн.Втім на період карантину частина штрафів за порушення податкового законодавства скасували.

Якщо подали нульову декларацію, а дохід за цей період був і податків ви не заплатили, ДПС донарахує податки й застосує штраф 25% від заниженої суми.

Декларацію подали, а податки сплатили невчасно — буде штраф, він залежить від строку прострочення:

 • до 30 календарних днів — 10% несплаченої суми;
 • більше — 20% від тієї самої суми.

Як розрахувати пеню із податків

Ще за несвоєчасну сплату потрібно буде сплатити пеню, нараховують її на суми зобов'язання, в тому числі й штрафи.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки