Помилкові проплати та єдиний податок: як визначатиметься дохід

24 жовтня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Помилкові проплати та єдиний податок: як визначатиметься дохід

У даному матеріалі звернемо вашу увагу на помилкові оплати у єдинників - або коли єдиннику помилково помилково зарахували на його рахунок кошти, або коли сам єдинник помилково на адресу когось перерахував оплату, після чого кошти були повернуті на його рахунок. 

Чи буде в цих ситуаціях ЄП-дохід? Також нерідкі ситуації, коли банк помилково списав комісію з єдинника, а потім здійснив повернення. Чи слід визнавати ЄН-дохід у сумі комісії, яка поверталася банком. Давайте розбиратися разом.ЦПД з особою з інвалідністю: що з податками та ЄСВ

Помилково зараховані кошти та ЄП

Насамперед, важливо усвідомлювати, що помилковою чи некоректною платіжною операцією передбачається така, за підсумком якої списуються кошти з рахунку неналежного СГ та/або зараховуються коштів на рахунок неналежного реципієнта. Це визначено у пункті 42 та пункті 69 статті 1 ЗУ від 30.06.2021 No 1591-IX.

Основні поняття:

  • Некоректний рецепієнт — особа, на рахунок якої без правових передумов зараховано суму платіжної операції (пункт 43 статті 1 Закону № 1591).
  • Некоректний відправник — особа, з рахунку якої без правових передумов списалися кошти, чи то некоректно, чи незаконно (пункт 44 статті 1 Закону № 1591).

Помилкове зарахування коштів може статися як з вини банківської структури, так і з вини платника. Повернення помилково зарахованих коштів:

  • Якщо вина лежить на банку (надавач платіжних послуг), то термін повернення досягає 3 робочих днів з моменту отримання повідомлення від надання платіжних послуг платника про виконання помилкової або неналежної платіжної операції (пункт 1 статті 88 Закону № 1591).
  • Якщо вина лежить на СГ (ініціаторі платежу), то, згідно з частиною 2 статті 530 Цивільного кодексу України (ЦКУ), для повернення коштів слід покладатися на загальний термін виконання зобов'язання – протягом 7 днів з моменту отримання релевантної вимоги щодо повернення.

Важливо, що ці терміни повернення безпосередньо впливають на визнання чи невизнання доходу СГ на ЄП від отриманих коштів.

Визнання ЄП-доходу

Фіскали дотримуються наступної позиції щодо помилково отриманих коштів єдинником. За їх роз'ясненням, ключовим моментом при вирішенні питання про те, чи потрібно визнати дохід на суму помилково отриманих коштів, вважається те, в якому періоді було здійснено повернення цих коштів: в ідентичному звітному періоді, в якому вони були отримані, або в іншому.Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

Ось як це трактується (див. категорію 107.01.03 БЗ):

  • Якщо зарахування та повернення коштів підпадають під один звітний період, такі кошти не належатимуть впровадженню до доходу єдиноподатника. При цьому не має значення, чи повернено кошти протягом встановлених 3 (або 7) днів або пізніше. Головне — щоб позначилося повернення в рамках ідентичного звітного періоду, в якому кошти були отримані (якщо йдеться про СГ єдинників 3 групи — в межах ідентичного кварталу).
  • Якщо повернення коштів позначилося на наступний звітний період, то в період помилкового отримання коштів їх сума впроваджується в оподатковуваний ЄН-доход. А в період повернення проводиться перерахунок. Визнавати дохід потрібно навіть у тому випадку, якщо повернення було зроблено в межах законних 3 (або 7) днів, але в іншому звітному періоді.

Цей підхід ДПС застосовують як до єдинників - ФОП, так і до єдиноподатників - юросіб. По суті, до помилково зарахованих коштів єдинника фіскали застосовують ті самі правила, що й для «звичайних» повернення оплат покупцям, передбачені п.п. 5 п. 292.11 ПКУ.

Особливі умови: Податківці дозволяють не відображати чи коригувати дохід лише за наявності паперового доказу помилковості отриманих грошей — пояснення від банку чи СГ, який здійснив помилковий платіж.

Важливо відзначити, що цей самий підхід визнання доходу за помилково отриманими коштами податківці використовують і для обліку ліміту доходу єдинника. 

Тобто, якщо помилковий платіж може призвести до перевищення ЄН-ліміту, то такий платіж потрібно повернути у тому звітному періоді, в якому він був отриманий. В іншому випадку (якщо кошти будуть повертатися тільки в наступному періоді) ДПС визнають такі кошти ЕН-доходом, і якщо це стане наслідком до перевищення ЕН-ліміту, СГ може втратити право на спрощенку.

Правомірність такого підходу: Звичайно, помилково отримані кошти не повинні вважатися прибутком. Однак для цілей ЄП працівники ДПС традиційно наполягають на тому, що п. 292.1 ПКУ, по суті, дозволяє визнавати ЄП-доходом будь-які грошові надходження (крім тих, що зафіксовані у п. 292.11 ПКУ). Оскільки про помилкові платежі у п. 292.11 ПКУ нічого не сказано, фіскали фактично керуються «загальним» п.п. 5 п. 292.11 ПКУ щодо повернення коштів.

Відображення в ЄП-декларації / регістрі обліку

Розглянемо, як правильно відображати помилкові кошти в ЄН-декларації та регістрі обліку доходів, залежно від того, у які звітні періоди потрапили отримання та повернення цих коштів:ФОП надійшов виклик в податкову: як діяти

  • Якщо отримання та повернення помилкових коштів ознаменувалися в ідентичному звітному періоді, то в ЄН-декларації такі зарахування та повернення не будуть відображені. Однак для ФОП-єдиноподатників рекомендується розгорнуто відображати у регістрі обліку доходів (або типовій формі) та отримання, та повернення таких сум. Хоча працівники ДПС безпосередньо не вказують на необхідність цього, враховуючи їхній підхід до помилкових зарахувань як до «звичайних» повернень, в обліковому регістрі ФОП доцільно розгорнуто показати ці суми.
  • Якщо отримання та повернення помилкових коштів припали у різних звітних періодах, то використовується механіка, аналогічна звичайному поверненню. У цьому випадку:

o У період отримання помилкових коштів необхідно показати дохід від них в ЄН-декларації за цей період.

o У період повернення коштів єдинник проводить коригування доходу, який раніше було показано.

При цьому є відмінності для ФОП та юридичних осіб:

  • Для ФОП на ЄП: ДПС дозволяють зменшувати дохід того звітного періоду, коли ФОП фактично повертає кошти, а не того, в якому вони були зараховані.
  • Для юросіб на ЄП: ДПС наголошує, що якщо кошти були зараховані в одному податковому періоді, а їх повернення здійснилися в іншому, то «перерахунок» доходу проводиться у період повернення коштів.Це робиться "шляхом подання уточнюючої звітності за період, у якому було відображено дохід від отриманого авансу, або шляхом уточнення показників у складі звітної декларації за наступний податковий період" (категорія 108.01.05 БЗ). По суті, вони пропонують коригувати дохід того періоду, в якому було зараховано дохід, а не того, в якому його було повернено. 

Для цього можна:

  • Подати уточнюючу звітність за період, у якому було відображено дохід від отриманого авансу;
  • Або уточнити дані за відповідний період у поточній декларації, заповнивши розділ IV «Визначення податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок».

Бухоблік у юридичної особи на ЄП

У бухгалтерському обліку помилкове отримання коштів не впливає на прибуток підприємства. Помилково отримані гроші підприємство відбиває проводкою: Дп 311 - Кт 685. Повернення цих коштів записується зворотним проведенням: Дп 685 - Кт 311.

Помилкове списання коштів з подальшим їх поверненням

Розглянемо ситуацію, коли кошти були помилково списані з рахунку єдинника — чи то з вини банку, чи то самого СГ, а потім ці кошти повернуто.

Чи буде доходом повернена помилково списана сума? Ні, повернена помилково списана сума не вважатиметься прибутком. Тут можна провести аналогію зі «звичайним» поверненням коштів СГ на ЄП від його постачальників. Відповідно до п.п. 5 п. 292.11 ПКУ, суми коштів (такі як аванс чи передоплата), які повертаються покупцю товару (робіт, послуг) — СГ на ЄП, не включаються до складу ЄП-доходу, якщо таке повернення відбувається внаслідок повернення товару, завершення угоди або за листом-заявою про повернення коштів.

Отже, якщо є паперовий доказ помилкового перерахування коштів (наприклад, листи-заяви про повернення коштів), то такі повернені платнику ЄП помилково перераховані кошти не впроваджуються до ЄП-доходу.

Позиція податківців: ДПС підтримують такий підхід. Наприклад, у категорії 107.01.03 Бази знань (БЗ) на запитання: «Чи включаються до доходу ФОП — СГ на ЄП повернуті на його рахунок кошти, які були списані з рахунку внаслідок припущення помилки при формуванні платіжної інструкції такою особою?», вони посилаючись на п.п. 5 п. 292.11 ПКУ, відповіли, що такі кошти не впроваджуються у дохід за умови наявності паперового доказу помилкового нарахування та повернення цих коштів.

Додаткові моменти: ФОП на ЄП не потрібно відображати таке повернення в регістрі обліку доходів або типової форми.

Бухгалтерський облік у юридичної особи на ЄП: Помилкове списання коштів буде відображено проводкою: Дп 377 - Кт 311, а повернення цих коштів - проводкою: Дп 311 - Кт 377.Свіжий дайджест правок Закону про збільшення податків

Помилкове списання банківської комісії з подальшим поверненням

Іноді трапляються ситуації, коли банк помилково списує комісію із СГ на ЄП — наприклад, коли комісія утримується двічі — і відтак повертає цю суму. Виникає питання: чи буде повернення такої комісії визнаватись ЄП-доходом?

Нагадаємо: якщо банк утримує комісію із зарахованих СГ на ЄП коштів, то дохід СГ на ЄП має визнати на повну суму, не зменшуючи її на розмір комісії. Тобто дохід враховується у сумі до утримання комісії (див. консультації у категорії 107.01.03 БЗ; 108.01.02 БЗ). Утримана комісія — це окрема операція, яка розглядається як плата за послуги платіжної системи та в обліку юрособи на ЄП відображається проводкою: Дп 92 — Кт 685. Таким чином, це витрата, яка ніяк не впливає на ЄН-доход і не зменшує її.

  • Отже, утримана банком комісія, по суті, все одно включається до ЄН-доходу СГ, оскільки сума комісії не віднімається з доходу.
  • Якщо потім виявляється, що комісія була утримана помилково і банк повертає її, то підстав для повторного визнання цього надходження як ЄВ-доход немає.
  • Тут можна провести аналогію з попередньою ситуацією – це повернення помилково списаних коштів. Податківці підтверджують, що щодо таких коштів ЄН-доходу немає.

Рекомендації: бажано отримати від банку підтвердження, що це саме повернення помилково списаної комісії. Однак, навіть якщо додаткового документа від банку не буде, підтвердженням повернення може бути банківська виписка. У разі претензій з боку податківців можна вказувати на те, що цю суму вже було враховано у доході при початковому зарахуванні коштів від покупця чи замовника.

Висновки

  1. Кошти, які помилково отримані з вини банку, повинні бути повернені банку-порушнику протягом 3 робочих днів з дня отримання повідомлення, а у разі помилки платника — протягом 7 календарних днів з моменту пред'явлення вимоги.
  2. За роз'ясненнями фіскалів, якщо помилково зараховані СГ на ЄП кошти надійшли та були повернуті в межах одного звітного періоду, вони не впроваджуються у дохід. Якщо ж отримання коштів та їх повернення відбулися у різних періодах, сума помилково отриманих коштів включається до доходу за період отримання, а в період повернення виконується перерахунок.
  3. При поверненні СГ на ЄП помилково сплачених ним коштів або помилково списаних з його рахунку коштів ЄП-дохід не визнається.
  4. У всіх випадках необхідно забезпечити наявність письмового документального доказу хибності отриманих коштів.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки