Підприємець без доходу: податки та звітність

07 листопада 2019 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

ФОП помилково вважають, що, позаяк вони не ведуть діяльність і не одержують доходу, платити податки й подавати звітність не потрібно.

Чимало запитань надходить від ФОП: чи платити ЄП, якщо місяць-два немає діяльності й доходу? Відповідаємо відразу всім.   

Як платити податки в період карантину

Як платити ЄП, якщо немає доходу

Якщо не ведете госпдіяльність і не одержуєте доходу, але при цьому не закрили ФОП, платити ЄП ви все одно зобов'язані, якщо працюєте на 1-й або 2-й групі. Платити податок треба за кожен місяць, не пізніше 20-го числа:

  • на 1-й групі — 210,2 грн у 2020 році;
  • на 2-й групі — 944,6 грн у 2020-му.

Штраф за несплату — 50% від ставки ЄП (п. 122.1 ПКУ), ще й пеня нараховується.

На законних підставах не платити ЄП 1–2-а групи без найманих працівників можуть один місяць у році на час відпустки або на більший період у разі хвороби і якщо у вас є лікарняний. Але тільки якщо подали до податкової заяву.

Як підприємцю оформити податкову відпустку

Якщо накопичилася заборгованість із ЄП і ви не погашаєте її два квартали поспіль, зобов'язані перейти на загальну систему. Або статусу єдинника вас позбавить податкова. І до заборгованості з єдиного податку додасться штраф і пеня за кожен день прострочення сплати.

А от підприємці 3-ї групи єдиний податок платять від доходу. Відповідно, при нульовому доході вони нічого платити не повинні, але мають подавати квартальну декларацію.

Тому, якщо діяльність ви не ведете тимчасово, просто перейдіть на 3-ю групу ЄП. Зробити це можна на початку кварталу.

Як змінити групу єдиного податку

Заяву подаєте не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого планується перехід (пп. 298.1.5 ПКУ).

Нульова декларація з єдиного податку

Навіть якщо не маєте підприємницького доходу, все одно треба у встановлений строк подавати декларацію з єдиного податку:

  • на 1–2-й групах — раз на рік, за 2020 рік подати декларацію треба до 1 березня 2021 року включно;
  • на 3-й — раз на квартал, протягом 40 днів після закінчення кварталу. Подати декларацію за перше піврічча до 10 серпня включно, за три квартали до 9 листопада включно, а за 2020 рік до 9 лютого 2021 року.

У графах, де потрібно вказати суму доходу за період, проставляються прочерки. Або не заповнюєте, якщо подаєте електронний звіт. У розділі для відображення податкових зобов'язань ФОП 1–2-ї груп указують суму нарахованого і сплаченого податку. На 3-й групі — прочерки.

Декларація з єдиного податку за три квартали

ЄСВ платити обов'язково

Платити ЄСВ зобов'язані всі підприємці-єдинники, навіть якщо не одержують дохід, були на лікарняному або у відпустці. Мінімальний платіж — 22% від мінімальної зарплати.

У 2020 році це 3117,18 грн на квартал або 1039,06 грн на місяць.

ФОП на загальній системі сплачують ЄСВ від доходу, якщо доходу немає — мінімальний платіж 1039,06 грн за місяць.

До 2017 року на ЗС ФОП без доходу було дозволено не сплачувати ЄСВ, але з 01.01.2017 р. ця норма перестала діяти.

Зареєстровано законопроект № 2190, якщо він буде прийнятий, ФОП на загальній системі й самозайняті особи, які не ведуть діяльність і не одержують доходу з 01.01.2017 р., зможуть закрити ФОП без сплати заборгованості з ЄСВ.

ФОП, які одночасно є найманими працівниками, зобов'язані сплачувати ЄСВ незалежно від того, що внесок за них платить роботодавець.

Щоправда, у жовтні 2019 року зареєстровано законопроект № 2190-1, у якому пропонується звільнити ФОП від сплати за себе ЄСВ, якщо вони працюють за трудовим договором і одержують за основним місцем роботи зарплату не менше мінімалки.

Також пропонується уточнити п. 2 ч. 1 ст. 7 ЗУ «Про ЄСВ» щодо бази нарахування ЄСВ у частині добровільної сплати внеску ФОП без діяльності: якщо такий платник не одержував дохід (прибуток) у кварталі чи окремому місяці, він не платить ЄСВ і має право самостійно визначити базу нарахування.

Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

Не сплачують ЄСВ лише підприємці — пенсіонери за віком і особи з інвалідністю.

Якщо не платитимете ЄСВ, крім суми самого внеску, доведеться платити ще й штраф — 20% несплаченої суми й пеню — 0,1% суми недоплати за кожен день прострочення платежу.

Як звітувати з ЄСВ

Звітувати про сплачені суми ЄСВ за формою Д5 потрібно незалежно від того, чи була діяльність, раз на рік, до 9 лютого, у році, наступному за звітним. За 2020 рік слід відзвітувати до 9 лютого 2021 року включно. За несвоєчасне подання доведеться сплатити штраф 170 грн.

Звіт із ЄСВ у підприємця

Виняток — право не сплачувати ЄСВ і не подавати Д5 незалежно від тримання доходу мають підприємці — пенсіонери за віком, інваліди, мобілізовані підприємці-єдинники, якщо в них немає найманих працівників.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки