Відшкодування збитків та єдиний податок

28 листопада 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Відшкодування збитків та єдиний податок

Сьогодні ми розглянемо податкові наслідки відшкодування збитків з погляду податків для єдиноподатників, де також виникають певні нюанси. Розглянемо, що каже ПКУ для цієї категорії платників податків.

Вид діяльності

Може виникнути питання: чи є якісь ліміти для єдинників у контексті відшкодування збитків? Адже добре відомі обмеження щодо форм активності (пп. 5 пп. 298.2.3 ПКУ) та обов'язкова наявність відповідних кодів КВЕД у реєстрі платників ЄП (пп. 7 пп. 298.2.3 ПКУ). Порушення цих правил здатне спричинити перехід на загальну систему оподаткування та оподаткування отриманого доходу за підвищеною ставкою (пп. 293.4, 293.5 ПКУ).Проблеми ФОП: дохід, якого не було

Однак тут турбуватися не варто. Отримання відшкодування збитків перестав бути видом економічної активності. Відповідно до КВЕД ДК 009:2010, економічна діяльність — це процес виробництва товарів або послуг із застосуванням різних ресурсів, таких як сировина, обладнання, робоча сила тощо. Економічну діяльність характеризують витрати на виробництво та виробництво продукції.

Відшкодування шкоди не відноситься до виробництва продукції або послуг, тому його не можна вважати видом діяльності. Важливо лише, щоб сама операція, за якої було завдано шкоди, відповідала вимогам єдинників. Наприклад, фіскальні органи можуть негативно поставитися до ситуації, коли єдиноподатник отримав відшкодування за зіпсовану партію бензину, оскільки продаж такого товару забороняється на спрощенні (пп. 3 пп. 291.5.1 ПКУ).Такі випадки можна розглядати як прикрита торгівля забороненими товарами.

Дохід

Тепер перейдемо до ключового питання: як оподатковується прибуток, отриманий внаслідок відшкодування збитків?

Юридичні особи

Визначення доходу для обчислення ЄП міститься у ст. 292 ПКУ. Однак конкретного визначення доходу там немає, крім загального формулювання, що доходом можна вважати будь-який дохід, включаючи доходи представництв, філій та відділень компанії, отримані протягом звітного періоду у грошовій (готівковій або безготівковій) формі, а також у матеріальній чи нематеріальній формі, як прописано у п. 292.3 ПКУ

По суті це зводиться до формули: «доходом є... дохід». У статті також є уточнення про нематеріальні доходи та перелік надходжень, що не належать до доходу.

Для визначення поняття «дохід» звертаються до норм НП(С)БО. Для цілей ЄП доходом вважаються суми, визнані доходом у бухобліку, отримані у грошовій формі, а також нематеріальні доходи, такі як безкоштовно отримані товари чи послуги та списана кредиторська заборгованість (п. 292.3 ПКУ). Згідно з НП(С)БО 15, сума відшкодування збитків впроваджується в дохід і показується на субрахунку 715.

У п. 292.11 ПКУ перераховано надходження, які не включаються до доходу єдиноподатника, але відшкодування збитків там не згадується.

Сума отриманого відшкодування збитків запроваджується у дохід та оподатковується ЄП. Причому такий дохід визнається на момент його отримання.

Якщо ж сторони домовилися, що відшкодування буде здійснено у вигляді товарів чи послуг, або якщо заборгованість із відшкодування буде погашена заліком зустрічних грошових вимог, не пов'язаних із відвантаженими товарами чи послугами, виникає питання: чи підпадає такий розрахунок під заборону для єдиноподатників?

Нагадаємо, п. 291.6 ПКУ вимагає, щоб платники ЄП 1—3 груп проводили розрахунки за товари, роботи чи послуги виключно у грошовій формі (готівковій, безготівковій або з використанням електронних грошей). Однак, строго кажучи, цей пункт не повинен поширюватись на розрахунки, пов'язані із відшкодуванням збитків. Податковий конфлікт: як ФОП уникнути подвійного оподаткування

Адже винуватець розраховується не за відвантажені товари чи послуги, а за відшкодування збитків, що підтверджується відповідними документами та проводками у бухобліку (використовуються субрахунки 374 та 715, а не 361 та 701/702/703).

Такої ж позиції дотримуються податкові органи у листі до ДПСУ від 22.09.2023 No 3127/ІПК/99-00-24-03-03-06. Однак, щоб уникнути можливих претензій з боку податкових органів, краще уникати таких форм розрахунку.

ФОП

Для фізосіб-підприємців (ФОП) є важливий нюанс. Згідно з п. 292.1 ПКУ, у дохід ФОП не впроваджуються пасивні доходи, такі як відсотки, дивіденди, роялті, страхові виплати та відшкодування, доходи від бюджетних грантів, а також доходи від реалізації «рухомості» та нерухомості, яким володіє фізособа та застосовується до неї господарську діяльність.

Виникають побоювання щодо формулювання «страхові виплати та відшкодування».Податкові органи можуть заявити, що відшкодування збитків має оподатковуватись не ЄП, як дохід ФОП, а як дохід звичайної фізособи (ставка ПДФО 18 % + військовий збір 1,5 %), оскільки такі відшкодування оподатковуються відповідно до пп. 164.2.14 та 165.1.27 ПКУ.

Ці побоювання обґрунтовані. Раніше податківці дотримувалися більш сприятливої ​​позиції: отримане ФОП на ЄП відшкодування збитків (наприклад, за пошкоджений перевізником товар) не порушує умов спрощення, і така сума впроваджується у дохід платника ЄП (лист ГУ ДПС у Києві від 28.02.2020 № 858/ФОП/26) -15-33-18-12-ІПК).

Проте зараз дедалі частіше з'являються фіскальні роз'яснення. Наприклад, якщо ФОП-орендодавець отримує відшкодування комунальних платежів окремо від орендної плати, податківці вважають це доходом звичайної фізособи. 

У деяких роз'ясненнях вони просто цитують п. 292.1 ПКУ (лист ДПСУ від 27.11.2023 No 4350/ІПК/99-00-24-03-03 ІПК), в інших зазначають, що відшкодування комунальних послуг не пов'язане з наданням цих послуг (лист ДПСУ від 01.08.2023 No 2232/ІПК/99-00-24-03-03-06). Подібні ситуації розглядаються і в інших роз'ясненнях (БЗ 107.01.03), де відшкодування витрат за рішенням суду також не впроваджується у дохід платника ЄП, але оподатковується ПДФО та ЗС.

Хоча ці роз'яснення стосуються відшкодування видатків, а не шкоди, тенденція негативна.

Проблеми для сторони, що виплачує

Ці роз'яснення стосуються не тільки одержувача відшкодування, але й сторони, яка виплачує (винуватця), якщо вона є юрособою або ФОП. У разі фіскального трактування винна сторона розглядатиметься як податковий агент і зобов'язана утримувати ПДФО та ЗС.

На наш погляд, у п. 292.1 ПКУ йдеться лише про страхове відшкодування. Тому якщо ваш контрагент відшкодовує збитки за пред'явленою претензією, отримана сума має оподатковуватись ЄП, а не ПДФО та ЗС.

Відшкодування за рішенням суду

Якщо збитки відшкодовуються за рішенням суду, ПКУ містить важливе уточнення. Для цілей оподаткування ЄП передбачається два типи доходу: один визначення суми податку, а другий розрахунку можливості залишатися на спрощенці. Платник податків на ЄП помилки з оплатами: що потрібно робити і як справи з доходом

Перший тип доходу ми вже розглянули. Щодо другого, п. 292.15 ПКУ встановлює, що при визначенні обсягу доходу, що дає право зареєструватися платником ЄП або залишатися на спрощеній системі, не враховується дохід, отриманий у вигляді компенсації (відшкодування) за рішенням суду за попередні податкові періоди.

Таким чином, якщо відшкодування отримано за попередні періоди за рішенням суду, то з цієї суми потрібно сплатити ЄП, але до розрахунку лімітів для перебування на спрощенці ця сума не впроваджується. Йдеться про ліміти: 167 мінімальних зарплат для групи 1, 834 МЗП для групи 2 та 1167 мінімальних зарплат для групи 3 (п. 291.4 ПКУ).

Втім, з урахуванням тенденцій, описаних у попередніх фіскальних роз'ясненнях, податківці можуть стверджувати, що ця норма стосується лише юридичних осіб на єдиному податку групи 3, а для ФОП будь-які відшкодування можуть виводитися за межі єдиного податку.

Якщо винуватець не відшкодовує шкоду

Отримати відшкодування від винуватця буває складно. Нерідко винна сторона під різними приводами або без них не виплачує суму шкоди.Якщо сума збитку незначна, сторона, що потерпіла, може не звертатися до суду, щоб не витрачати час і гроші на судові процеси.

У разі потерпілий може або залишити суму заборгованості як дебіторську на рахунку 374, або списати (вибачити) її. Постає питання: чи вплине це на ЄП?

Ми вважаємо, що в жодному з цих випадків наслідків для ЄП не буде. За приписами п. 292.3 ПКУ, серед нематеріальних доходів, які включаються до доходу для платників єдиного податку, зазначаються лише безоплатно отримані товари (роботи, послуги) та суми кредиторської заборгованості, за якою минув строк позовної давності (для ЮО групи 3).

Потерпіла сторона безкоштовно нічого не отримувала, а заборгованість за претензією є дебіторською, а не кредиторською. Тому питань не має виникнути. Навіть якщо потерпілий вибачить цю заборгованість, це не вплине на його ЄП.Що вигадали фіскали? Витрати для підприємців на загальній системі

Висновок

  1. Отримання відшкодування за заподіяну шкоду не сприймається як вид діяльності, тому такі операції не поширюються ліміти, зафіксовані для платників ЄП.
  2. Сума відшкодування збитків запроваджується у дохід та оподатковується ЄП. Однак фіскальні органи можуть наполягати на тому, що такі суми повинні оподатковуватись як доходи звичайної фізособи (ПДФО + військовий збір).
  3. Якщо відшкодування збитків було отримано за рішенням суду, такі суми не впроваджуються до розрахунку доходу для визначення права на перехід або перебування на спрощеній.
  4. Якщо винна сторона не виплатила відшкодування збитків, це не впливає на оподаткування ЄП для потерпілої сторони.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки