Які перекази на картку не оподатковуються: найпоширеніші види переказів та умови їх оподаткування

26 травня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці

Які перекази на картку не оподатковуються: найпоширеніші види переказів та умови їх оподаткування

В Україні грошові перекази між фізичними особами є звичним явищем. Але не кожен замислюється, які з них можуть привернути увагу податкової чи банківського фінмоніторингу. Адже, згідно податкового законодавства, отримувачі коштів повинні сплачувати ПДФО з отриманого доходу.

У цьому матеріалі розберемо, які перекази на картку не оподатковуються, що важливо вказувати в призначенні платежу і які документи варто мати на випадок перевірки. Як ФОП-єдиннику декларувати цивільні доходи

Перекази від близьких родичів

Перекази коштів між родичами першої та другої лінії (батьки, діти, брати, сестри, чоловік/дружина) не оподатковуються. Це передбачено ст. 180, 202 і 265 Сімейного кодексу України, якими визначений обов’язок рідних утримувати один одного.

При цьому навіть великі суми, у тому числі і отримані з-за кордону, не підлягають оподаткуванню, якщо є підтвердження родинного зв’язку між отримувачем коштів та тим, хто здійснив переказ (свідоцтво про народження, шлюб тощо).

Щоб як у працівників банку, так і у податкових інспекторів не виникли зайві питання, в призначенні платежу варто вказати, що гроші перераховуються комусь з родичів: «Допомога мамі», «Переказ коштів дружині», «Фінансова допомога брату» тощо.

При цьому потрібно мати на увазі, що перекази родичам, які не належать до 1 чи 2 лінії, підлягають оподаткуванню на загальних підставах. В таких випадках можна пошукати рішення, щоб і гроші перерахувати, і уникнути податкового навантаження законним шляхом.

Наприклад, якщо є потреба, щоб чоловік надіслав кошти тестю, то можна зробити це через дружину, яка є родичем 1 лінії обом сторонам.

Проте навіть перекази між близькими родичами можуть стати об’єктом підвищеної уваги відділу фінмоніторингу банку.  Особливо, якщо мова йде про регулярні платежі на суму понад 30 000 грн (банк може попросити надати документи, які підтверджують родинні зв'язки та походження коштів).

При переказі коштів на суму понад 400 000 грн банк в обов’язковому порядку вимагатиме у відправника підтвердження джерела походження коштів.

Поширені перекази, які не оподатковуються

Ст. 165 ПКУ визначений перелік доходів із понад 160 позицій, які не підлягають оподаткуванню.

Найпоширеніші з них:

  • пенсія з України або з-за кордону;
  • страхові виплати при втраті працездатності;
  • добровільне страхування;
  • виплати з недержавних пенсійних фондів;
  • стипендії учням, студентам, аспірантам, курсантам;
  • державна допомога (при народженні/усиновленні дитини, малозабезпеченим сім’ям, людям з інвалідністю тощо);
  • відсотки за держоблігаціями (військові ОВДП, облігації місцевих позик, боргові зобов'язання НБУ);

Також не оподатковуються кошти, отримані від продавця за повернення товару. Але при цьому потрібно зберегти чек на покупку та заяву про повернення, а в призначенні платежу відправник повинен вказати: «Повернення коштів за товар».ФОП 2 групи: вимоги до діяльності у 2025 році

Крім цього, не підлягають оподаткуванню аліменти, незалежно від того, виплачуються вони за рішенням суду чи за добровільною угодою сторін. Важливо, щоб в призначенні платежу вказувався вид виплати — «Аліменти». Це ж стосується і вартості майна, отриманого при розподілі після розлучення.

Отримання коштів за продаж речей

Багато хто продає вживані речі чи речі, які не підійшли після покупки (телефон, велосипед, одяг), через різні онлайн-сервіси, як-то OLX, Prom тощо. Важливо розуміти, що кошти, отримані від таких продаж, оподатковуються як дохід фізосіб. До того ж, цей дохід повинен бути задекларований.

Якщо раніше перевірці підлягали рахунки, на які регулярно надходили значні суми коштів, то наразі і нерегулярні надходження коштів все частіше привертають увагу податківців. Вони надсилають платникам податків листи-повідомлення про необхідність з’явитися в територіальний відділ ДПС для з’ясування причин отримання платежів. Це стосується навіть випадків, коли мова йде про поодинокі надходження на рахунок фізособи на незначні суми.

Якщо отримувач коштів не зможе підтвердити, що отриманий дохід належить до неоподаткованого, йому можуть загрожувати штрафні санкції за незареєстровану підприємницьку діяльність та є ризик блокування карти банком.

Продаж с/г продукції

Що стосується продажу сільськогосподарської продукції, то не треба сплачувати податки за вирощенні на власній землі овочі, фрукти, зерно, сума від продажу яких не перевищує 12 мінімальних зарплат на рік в розмірі, встановленому на початок року.

Продукція тваринного походження (м’ясо, молоко, яйця) не оподатковується, якщо протягом року її було реалізовану на суму не більше 50 мінімальних зарплат.

Є важливий нюанс: для рослинницької продукції (овочі, фрукти, зернові) потрібно мати довідку про наявність земельної ділянки, видану місцевою радою — 3-ДФ.

Для продукції тваринництва довідка не потрібна — до суми доходу в 50 мінімальних зарплат. Якщо ж сума перевищує цей ліміт, потрібно підтвердити, що продавець самостійно виростив продану продукцію. У випадку, коли підтвердити це неможливо (немає документів або свідків), доведеться сплатити податки на загальних підставах.

Варто мати на увазі, що якщо було продано с/г товарів на суму, що перевищує визначені ліміти, то оподатковується сума, отримана понад 12 чи 50 «мінімалок».

Наприклад, якщо дохід від продажу фруктів становить 200 000 грн, а мінімальна зарплата на 1 січня 2025 року — 8000 грн, то 12 мінімальних зарплат — це 96 000 грн. У такому разі податки сплачуються лише з суми 104 000 грн.

Благодійна допомога, поворотна фінансова допомога та повернення боргу

Благодійна допомога не оподатковується, якщо вона:

  • цільова (наприклад, на лікування);
  • надана постраждалим від війни, аварій, стихійних лих;
  • надана міжнародними організаціями чи благодійними фондами.

Повернутий борг не вважається доходом і не оподатковується також. Це ж стосується і отриманої поворотної фінансової допомоги, яку необхідно буде повернути. Однак, якщо борг повертається з відсотками — ці відсотки вже підлягають оподаткуванню.

Слід мати на увазі, що коли банки бачать велику кількість транзакцій із поворотною фінансовою допомогою чи поверненням боргів, вони можуть розцінити це як зловживання і просто заблокувати рахунок, не приймаючи жодних пояснень.

Перекази на власну картку з рахунку ФОП

Якщо особа здійснює підприємницьку діяльність і зареєстрована як ФОП на єдиному податку, то її дохід від бізнесу оподатковується в рамках спрощеної системи. За умови виконання податкових зобов’язань підприємець має право як перераховувати отримані кошти на свій рахунок, так і знімати їх готівкою. Повторно платити з них податки не потрібно.

Проте це стосується лише доходу в межах діяльності ФОП, отриманого по зареєстрованих КВЕД. Додаткові надходження, не пов’язані з підприємницькою діяльністю, оподатковуються на загальних підставах.

Оподаткування подарунків і призів, обмін валют

Подарунок не оподатковується, якщо його вартість не перевищує 25% мінімальної зарплати, встановленої на 1 січня відповідного року.

В той час грошові призи та виплати оподатковуються у повному обсязі, незалежно від суми.

З суми доходу, отриманого від операцій з валютою, податки сплачувати не потрібно.Договірна робота як фундамент правової стабільності бізнесу

Наприклад, якщо було придбано 1000 доларів по курсу 35 грн, а через певний час продано їх по 46 грн — податки не сплачуються. Але потрібно, щоб був доказ, що гроші отримані заме за таку операцію, тому варто зберігати чеки або квитанції.

Це правило стосується лише готівкової валюти. Якщо ж мова йде про цінні папери в іноземній валюті — доходи з них можуть оподатковуватись за іншими нормами ПКУ.

Підводячи підсумки, наголошуємо, що дуже важливо визначати, до яких видів відносяться платежі, отримані на рахунок — тих, що підлягають оподаткуванню, чи тих, з яких податки можна не сплачувати.

У випадку, якщо отриманий дохід є таким, що не оподатковується, важливо правильно оформляти призначення платежів і зберігати документи для підтвердження походження коштів. Це дозволить уникнути непорозумінь із податковими органами та зберегти спокій під час можливих перевірок.

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки