Якщо ФОП пройшов реєстрацію поза місцем прописки: яка думка фіскалів
12 серпня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП
Для початку нагадаємо, що податковою адресою ФОП-єдинника (1-3 групи) вважається його адреса місцезнаходження, що фігурує в ЄДР. При цьому він може не відповідати його місцеві реєстрації, зазначеному у паспорті або довідці ВПО. Дане твердження знаходимо у консультації податківців, з якою ви можете ознайомитись за наступним посиланням.
Багато підприємців мігрують у сучасних реаліях на всій території України. З цього випливає, що може бути змінено місце проживання в процесі переміщення (не слід плутати з місцем проведення господарської діяльності). При цьому місце реєстрації, зазначене у паспорті, може і не зазнавати жодних змін. Однак, як ви розумієте, немає ФОП без податкової адреси. Якщо згадувати ФОП-єдинників, то до контролюючої інстанції за місцем податкової адреси, зокрема, надсилається звітність щодо ЄП, а також сплачується єдиний податок.Перейменування вулиці та РРО
При цьому, у ПКУ зазначено, з одного боку, що податковою адресою фізособи вважається її місце проживання, за якою останній був прийнятий на облік платником податків у ДПС (п. 45.1 ПКУ). З іншого боку – постановка на облік ФОП у фіскалів допускається за податковою адресою, яка фігурує в ЄДР (п. 65.1 ПКУ).
Робимо висновок, що податковою адресою ФОП вважається місце проживання, зазначене в ЄДР (місце перебування ФОП).
Багато ФОП цікавить питання, що буде якщо місце перебування, яке ФОП вказав у ЄДР, не перебуватиме відповідно до місця реєстрації, прописаного в паспорті/довідці ВПО.Фіскали вказують на те, що це не має вирішального значення. За будь-яких обставин податкова адреса визначатиметься за місцем перебування ФОП, що фігурує в ЄДР.
Далі розглянемо деталі.
Звідки виникло питання?
Раніше, коли фізособа приходила до держреєстратора або до ЦНАП для цілей реєстрації ФОП або коригування свого місця перебування, йому потрібно було пред'явити:
- відомості про прописку (у паспортних даних);Безпека бізнесу: заходи, рекомендації, цікава судова практика
- або довідку ВПО (ч. 6 ст. 7 Закону № 1706*).
Фактично тоді бачилося неможливим впровадження в ЄДР будь-якої іншої адреси, яка не вказана ні в паспорті, ні в довідці ВПО.
Однак після виникнення можливості проведення онлайн-реєстрації ФОП та необхідних змін через «ДІЮ», виявилося можливим прописати у графі «місцезнаходження» будь-яку із зручних адрес, не обов'язково місце прописки.
Важливо знати! «ДІЯ» не вимагає підтверджувати адресу ФОП жодною документацією.
Таким чином, на сьогоднішній день виявилося чимало ФОП, у яких у ЄДР у графі «місцезнаходження» зазначалася інша адреса, яка не збігається ні з пропискою, ні фактичною адресою з довідки ВПО.
Що ж робити з подібним ФОП? Яка позиція фіскалів?
Фігурально фіскали не вбачають проблеми в тому, що місцезнаходження, яке фігурує в ЄДР, не відповідає місцю реєстрації за паспортом/довідкою ВПО. Оскільки податкова адреса визначається саме за місцезнаходженням відповідно до ЄДР.
Вони надають цілком вагомі аргументи:
- ДПС беруть на облік ФОП за податковою адресою (місцем проживання), зазначеною в ЄДР (п. 65.1 ПКУ);
- Законодавство не обтяжує фіскалів вимогою додаткових документів на підтвердження місця проживання ФОП.
Приклад. Фізособа прописана у Полтаві, але переїхала до Львова та зареєструвала там ФОП за допомогою «Дії», вказавши місцезнаходження – свою Львівську адресу. У такому разі він прибуватиме на обліку саме у Львівській податковій, і сплачуватиме податки та подаватиме звітність ФОП буде у Львові, а не у Полтаві.
Раніше для такого рішення потрібно було змінювати прописку. До нашого тріумфу, сучасна реальність підштовхнула фіскалом усвідомити і погодиться з тим фактом, що місцезнаходження ФОП – це не прописка, де ФОП вже довгий час не проживає, – це фактична адреса, яка дає можливість вийти на зв'язок із ФОП.
Слід зазначити, що у категорії 116.12 БЗ є ще одна консультація з цього питання. І в ній фіскали справедливо виділяють нюанси, про які поговоримо далі.
Спеціально перевіряти не стануть
Фіскали згодні з тим, що центральне місце обліку ФОП та його податкову адресу слід визначати за місцезнаходженням, що фігурує в ЄДР. І співробітники ДПС не збираються перевіряти його на збіг із пропискою.
Навіть якщо виявиться, що прописка та місцезнаходження на відповідають один одному, вони не стануть засуджувати штрафи для ФОП: «...контролюючі органи... не застосовують штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у разі виявлення невідповідності отриманих даних про місцезнаходження з ЄДР наявними даними про місце проживання фізичної особи».
Важливо розуміти! Фіскали не стануть засуджувати штрафи для ФОП якщо його адреса прописки та місцезнаходження в ЄДР не збігаються з пропискою.
Чому важливо підтримувати актуальність адреси в ЄДР?
Фіскали стверджують, що адреса, зазначена у графі «місцезнаходження» ЄДР, має бути дійсною. Чому? Все просто. Місце перебування – це офіційна адреса, за якою ДПС контактує з ФОП, наприклад, надсилає поштою НУР про сплату штрафів, різні вимоги, запрошення на перевірку.
І навіть у разі не знаходження ФОП поштою за місцем перебування, податкова документація все одно зчитатиметься врученою. Тому своєчасна реакція на такі події вкрай важлива для уникнення неприємностей.Рахунок підприємця: в якому банку найвигідніше відкрити рахунок ФОП, як не платити комісію за обслуговування
Наприклад, у разі ненадання документації чи відомості на запит фіскалів можна нарватися на штраф завбільшки у мінзарплату (ч. 2 п. 121.2 ПКУ).
Не секрет, що ФОП може перевести весь цикл спілкування з фіскалами у віддалений режим. Для цього слід надіслати через електронний кабінет заяву з ідентифікатором F1391602 з бажанням отримання всіх документів за допомогою електронного кабінету.
Однак радимо все одно мати в ЄДР у полі «місцезнаходження» релейну та актуальну адресу ФОП: слід її коригувати при кожному переїзді.
А тим більше зараз все це дуже швидко та зручно можна провести за допомогою «Дії».
Важливо пам'ятати! Слід бути обережними. Скоригувавши в ЄДР місцезнаходження, ФОП-єдинник зобов'язаний направити фіскалам заяву та застосування спрощення з новою актуальною податковою адресою.
Тимчасовий рамки для подання таких заяв:
- для 1 і 2 груп – не пізніше 20 числа місяця, наступного за місяцем, в якому ФОП змінив свою адресу;
- для 3 групи – не пізніше останнього дня кварталу, у якому ФОП змінила податкову адресу.
За відсутності направлення подібної заяви фіскали загрожують скинути зі спрощенки (категорія 107.04 БЗ). Однак це вже перегин, але, щоб уникнути зайвих проблем, радимо все ж направити таку заяву.
Висновки
- Скоригувати та зареєструвати податкову адресу, що фігурує в ЄДР, можна за допомогою порталу «Дія», надіславши електронну заяву, авторизувавшись будь-яким зручним способом.
- Місце прописки або перебування за довідкою ВПО може не перебувати відповідно до податкової адреси. Важливо, щоб він був актуальним для підтримки зв'язку з ДПС.
- При зміні податкової адреси додатково потрібно направити заяву про застосування спрощенки у строки зазначені вище.