Особливості праці позаштатних працівників

18 березня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

         Трудове законодавство України дозволяє використовувати декілька варіантів побудови трудових відносин.  Незважаючи на відсутність в Кодексі законів про працю жодної згадки про позаштатних працівників, роботодавці можуть використовувати й таку найману працю.

Особливості праці позаштатних працівників

Кого необхідно вважати позаштатним працівником?

Позаштатний працівник —  це особа, яка виконує разове замовлення  або  тимчасову  роботу, але при цьому вона не зараховується до штату підприємства (штатного розпису). Про це йдеться в листі Департаменту з питань державного регулювання заробітної плати та умов праці від 15.05.2008 р. № 105/13/116-08 «Щодо проблем застосування актів законодавства про працю». Кожне підприємство, установа чи організація самостійно визначають свою організаційну структуру, встановлюють чисельність працівників і штатний розпис, що підтверджується ч. 3 ст. 64 Господарського кодексу України.

Як свідчить практика, в Україні функціонують компанії (агентства), що надають для інших компаній трудові ресурси на умовах аутсорсингу, аутстафінгу та інших видів оренди персоналу. Саме тут відбувається процес працевлаштування та офіційного оформлення на робоче місце, відповідно до вимог законодавства України. В подальшому компанії знаходять, надають та пропонують працю позаштатних працівників, проте на умовах цивільно-правового договору. Застосовувати працю позаштатних фахівців є можливість й на умовах трудового договору.Трудовий договір з нефіксованим робочим часом як особлива форма трудового договору

Варто звернути увагу, що законодавством України передбачена можливість застосування праці позаштатних працівників на безоплатній основі, тобто на громадських засадах. Таку роботу можна виконувати у вільний час від основної зайнятості. З такими особами трудові договори не укладаються.

До речі, фрілансерів не можна вважати позаштатними працівниками.

Які умови праці для позаштатного фахівця?

Як зазначалося, позаштатні працівники можуть бути працевлаштовані на підставі цивільно-правового, так і на підставі трудового договору. В ситуації, коли підприємство знаходиться в пошуку спеціаліста, то можна звернутися за допомогою до відповідних компаній. Доведеться підписувати цивільно-правовий договір, так як позаштатна особа надаватиме послуги, то відповідно з такими особами укладається договір про надання послуг, відповідно до статті 901 Цивільного кодексу України. Виконавець, на підставі документа, зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу. Вона споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором. В замовника (роботодавця) немає необхідності вимагати під позаштатної особи документів, що потрібні перед працевлаштуванням.Як оподатковується дохід сумісників

В ситуації, коли роботодавець самостійно шукає та приймає на роботу позаштатного фахівця, то з такою особою потрібно укладати трудовий договір та дотримуватися всіх норм працевлаштування.

Незважаючи на вид договору, за яким виконуватиметься робота, сторони обговорюють розмір та систему заробітної плати, визначається тривалість роботи, місце роботи, результат та інші особливості співпраці. В будь-кому випадку, при виникненні потреби в позаштатному працівникові, роботодавцеві не потрібно вносити будь-які зміни до штатного розпису. 

Переваги найму позаштатних працівників

Використовувати працю позаштатного фахівця зручно та ефективно, коли є необхідність у виконанні роботи, що не є постійною. Зокрема, таких осіб роботодавець може знаходити для створення презентації, написання чи запуску проєкту, виконання клінінгових робіт приміщення після косметичного ремонту тощо. Роботодавець має можливість оцінити стан поточної роботи, провести аудит документів, ефективність виробництва чи проаналізувати перспективи майбутньої програми, залучивши позаштатного спеціаліста.Роботодавець може відмовити в наданні днів відпочинку

Якщо такий позаштатний фахівець виконуватиме роботу на умовах цивільного договору, то роботодавцеві не потрібно підписувати трудовий договір, повідомляти про випробувальний термін, ознайомлювати з локальними та іншими документами, що необхідні для роботи. Немає необхідності подавати відомості про такого працівника до Державної податкової служби та її територіальних органів. Все це вже зроблено компанією чи агенцією, що запропонувала позаштатного працівника.

Протягом строку, що необхідний позаштатному працівникові для виконання роботи, замовник (роботодавець) оплачує лише виконання завдання, що визначено договором. Не потрібно турбуватися про надання гарантій що пов’язані з щорічними основними чи додатковими відпустками, пільгами та додатковими гарантіями для окремих категорій працівників.  

Із  судової практики про позаштатних працівників

Діяльність судових органів влади формується та накопичується як наслідок застосування норм права для вирiшенні юридичних справ. Рішення суду є важливим джерелами права. Зважаючи на це, можемо ознайомитися з практикою ухвали судових рішень, що пов’язані з застосування праці позаштатних працівників. Мова йде про постанову Касаційного цивільного суду Верховного Суду в справі № 583/1631/21 від 30 листопада 2022 року. Позивач (працівник) звернувся до суду з вимогою визнати незаконним наказ роботодавця про скорочення його, як позаштатного працівника, адже громадяни мають наділені правовим захистом від  незаконного звiльнення та збереження місця роботи. За результатами розгляду, суд визнав таке рішення незаконним, а постанову остаточною, що оскарженню не підлягає.Працівника, який перебуває на навчальних військових зборах, не можна звільнити

Про виконання обов’язків позаштатного працівника йдеться в справі № 709/118/21 Чорнобаївський районний суд Черкаської області від 3 листопада 2021 року. Працівника за рішенням суду було поновлено на посаді, якої на момент винесення судового рішення не існувало в штатному розписі. Таким чином особа почала працювати як «позаштатний працівник», з чим не погодилася та вважала таке рішення помилковим. До речі, з працівником (позивачем) для такої роботи не укладався трудовий договір, а заробітну плату він отримував з вільних коштів роботодавця. Позов щодо поновлення працівника, стягнення заробітної плати за час вимушеного прогулу та інших видів виплат задоволено частково.

Незважаючи на вид договору, на підставі якого виконуватиметься робота, сторони будуватимуть майбутню співпрацю на положеннях актів законодавчої бази. Саме на цих документах формуватимуться їх зміст та особливості, що мають будуватися на з дотриманням норм законодавства України.

Наталія Киріченко,

фахівець з питань трудового законодавства та кадрового діловодства

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки