Перекази з картки на картку: податковий контроль
22 липня 2025 Стане у пригоді для: Підприємці

Перекази з картки на картку для українців — буденна річ. Проте за зовнішньою простотою цієї фінансової операції можуть ховатися серйозні податкові ризики. Податкова все частіше звертає увагу на такі транзакції, а законодавчі вимоги до прозорості походження коштів продовжують посилюватися.
Саме тому варто розуміти, які перекази вважаються безпечними, а які можуть стати підставою для податкової перевірки.Як рахувати дохід ФОП на єдиному податку при заповненні декларації
Перекази з картки на картку: фінмоніторинг та податкова перевірка
Ст. 165 ПКУ визначені види переказів, які не підлягають оподаткуванню. Серед них, зокрема, пенсії, соціальні виплати, державна допомога, стипендії тощо. Можна не хвилюватися також за перекази коштів близьким родичам (чоловіку/дружині, дітям, батькам) – законодавством не обмежується їхня кількість при наявності підтвердження родинного зв'язку.
Що ж стосується будь-яких інших платежів, які здійснюються між фізособами, завжди є ризик того, що вони будуть підлягати перевірці. При переказі коштів чи отриманні платежу від сторонньої особи потрібно пам’ятати, що транзакція може перевірятися відділом фінансового моніторингу банку, який при будь-яких підозрах у незаконному походженні коштів чи в легальності фінансової операції може заблокувати переказ та вимагати від свого клієнта роз’яснення.
Але навіть якщо у працівників банку не виникло ніяких питань до переказу і кошти були зараховані, протягом 3 років може відбутися перевірка податково. При цьому строк давності для такої перевірки обраховується не з дати проведення платежу, а з дня, до якого особа мала cплатити податок з отриманого доходу — тобто аж до 1 серпня наступного року.
Наприклад, всі кошти, переказані у 2025 році, можуть оподатковуватись до 1 серпня 2026 року. І лише 1 серпня 2029 року сплине повний строк давності для перевірки переказів за 2025 рік.
Способи перевірки ДПС
Контроль за переказами коштів фізосіб ДПС здійснює різними способами, а доступних інструменів для перевірок в останні пів року стало значно більше.
Зокрема, податкова використовує наступні методи:
- Надсилання листів фізособам з пропозицією сплатити 18% ПДФО та 5% військового збору з отриманого доходу на підставі даних Нацбанку.
- Контроль через небанківські фінансові установи (наприклад, NovaPay) та подальше донарахування податків. Звертаємо увагу, що податківці керуються рішенням Верховного Суду, згідно якого три та більше продаж протягом року є ознакою підприємницькою діяльності.
- Отримання інформації про перекази від фінмоніторингу банків. Якщо банк запитує походження коштів і отримувач не можете його пояснити, його рахунок блокується, а інформація йде до Держфінмоніторингу, який вже передає її податковій.
- Розкриття банківської таємниці через суд (в 90% випадків суди дозволяють розкрити таємницю про стан рахунку фізособи).
Здійснення контрольних закупок. Податківці можуть купити товар у фізособи через онлайн-портал, оплатити на картку, отримати квитанцію з банку і далі йти в суд за розкриттям банківської таємниці та повною випискою по рахунку. - Реагування на скарги. Податкова може надіслати лист фізособі з вимогою надати документи та роз’яснення стосовно платежу на підставі отриманої скарги.
Станом на сьогодні перевірити будь-який неофіційний платіж — реально, тому здійснювати перекази коштів та отримувати платежі на картку потрібно з урахуванням всіх можливих ризиків.Праця домашніх працівників
Ліміти на грошові перекази та податки
З 1 червня 2025 року неможливо здійснити переказ коштів на суму понад 100 000 грн без підтвердження походження коштів.
Крім того, діють наступні ліміти на суми переказів та зняття готівки:
- Зняти готівкою в касі банку можна не більше 100 000 грн на день.
- Ліміт на оплату за кордоном — 100 000 грн на місяць з однієї гривневої картки.
- P2P-перекази валютною карткою — до 100 000 грн на місяць.
Проте варто пам’ятати, що дотримання лімітів і не перевищення дозволеної суми транзакції не гарантує, що податківці не зацікавляться тією чи іншою фінансовою операцією. Перевірки можуть проводитися при переказах на будь-які суми, значно менші за 100 000 грн.
Всі надходження коштів, згідно зі ст. 164 ПКУ, оподатковуються, якщо тільки вони не підпадають під види переказів, передбачені ст. 165 ПКУ або не здійснені між родичами 1-2 ступеня споріднення.
Поширеними переказами, які не підлягають оподаткуванню, є:
- повернення боргу;
- продаж вторсировини;
- продаж власновирощеної с/г продукції;
- повернення коштів за товар/послугу;
- переказ з рахунку ФОП.
При цьому навіть при «безпечних» переказах потрібно мати підтвердження того, що є підстави для звільнення від оподаткування. В іншому випадку можуть бути донараховані податки на дохід фізособи у розмірі 18% ПДФО + 5% військового збору.
Підводячи підсумки, зауважимо, щоб у податківців не виникало питань до переказів, перш за все потрібно, щоб платник вказував призначення платежу при перерахуванні коштів. Наприклад: «Переказ коштів дружині», «Повернення боргу за розпискою №…», «Повернення коштів за товар», «Оплата за с/г продукцію», «Аліменти на дитину» тощо. Також важливо мати документальне підтвердження, на підставі якого дохід не оподатковується. Це може бути свідоцтво про народження чи шлюб для переказів від родичів, довідка про наявність с/г ділянки для отримання платежів за продаж рослинницької продукції чи розписка про отримання боргу.ФОП-спрощенець та надання поворотної фінансової допомоги
Крім того, важливо знати вимоги законодавства щодо отримання навіть тих платежів, які не оподатковуються. Адже, наприклад, якщо взяти продаж с/г продукції, то не підлягає оподаткуванню дохід від продажу овочів/фруктів на суму до 12 «мінімалок» за рік, а від продажу продуктів тваринного походження (м’ясо, молоко) — до 50 «мінімалок» за рік. З доходу понад ці суми потрібно платити податки. Це ж стосується і боргу — якщо він повернутий в тому розмірі, який був наданий, то він оподаткуванню не підлягає, якщо ж з відсотками, то з суми відсотків необхідно буде сплатити податок.
Таким чином, щоб перекази не стали причиною донарахувань та штрафів, кожна транзакція має бути обґрунтованою та правильно оформленою.