4-а група ЄП: ФОП-фермери
15 листопада 2019 Стане у пригоді для: Підприємці
Умови роботи, звітність, податки, використання РРО, як перейти на спрощену систему та відмовитися від неї.
Зобов'язані дотримувати умов
Працювати на 4-й групі можуть не тільки юрособи-сільгосптоваровиробники, а й підприємці-фермери, і вони зобов'язані відповідати таким вимогам (пп. «б» п. 4 п. 291.4 ПКУ):
Фермерські господарства. Члени таких господарств мають бути родичами і членами однієї сім'ї, а це: чоловік, дружина, діти, батьки, брати і сестри, рідні та двоюрідні, бабусі, дідусі, тітки і дядьки та ін. (ст. 3 СКУ).
Голову фермерського господарства визначають договором (декларацією — використовується при створенні ФГ однією особою) про створення такого господарства, голова і реєструється ФОП (ч. 3 ст. 81 ЗУ «Про фермерські господарства»).
Типова форма договору (декларації) про створення сімейного фермерського господарства
Можна вирощувати, переробляти і продавати власну сільгосппродукцію (групи 1–24 УКТ ЗЕД).
Вирощувати сільгосппродукцію за місцем своєї податкової адреси, продавати — без обмежень щодо місця розташування землі, яка перебуває в користуванні ФГ (п. 2921.1 ПКУ). Але ви можете використовувати землі, які перебувають у вашій власності, так і в користуванні (приміром орендовані, а вони точно знаходяться не за податковою адресою ФОП.
А от площа сільгоспугідь або земель водного фонду у власності чи користуванні членів фермерського господарства має бути не менше 2 і не більше 20 га. На всі ділянки у вас мають бути документи, що підтверджують право власності або користування.
ФОП-фермерам заборонено наймати працівників за трудовими договорами. Тобто членами фермерського господарства не можуть бути наймані працівники — лише члени сім'ї без оформлення відносин. А от прямої заборони на співпрацю за договорами ЦПХ немає.
Як зареєструватися
Нові ФОП. Щоб працювати на 4-й групі, вам треба подати заяву про застосування спрощеної системи разом із документами на реєстрацію ФОП або до кінця місяця реєстрації (пп. 298.8.5 ПКУ). Єдинником ви будете вважатися з дня реєстрації ФОП.
Як зареєструватися підприємцем
Якщо ви вже зареєстровані підприємцем і вирішили перейти на 4-у групу ЄП, зробити це можете на початку року, заяву про застосування спрощеної системи, декларацію й додаток треба подати до 20 лютого (пп. 298.8.1 ПКУ).
Якщо переходите на 4-ту групу з інших груп ЄП, маєте відповідати критеріям. І у вас не повинно бути заборгованості з податків на момент подання заяви про перехід.
Заява про застосування спрощеної системи оподаткування — 2019
Скільки й коли платити ЄП
У ФОП-фермерів об'єкт оподаткування — земельні площі, база оподаткування — нормативна грошова оцінка землі з урахуванням коефіцієнта індексації (п. 2921.1 ПКУ).
Розмір ставок ЄП з одного гектара залежить від категорії й розташування сільгоспугідь або земель водного фонду (п. 293.9 ПКУ):
Ви самостійно обчислюєте ЄП станом на 1 січня по кожній ділянці й сплачуєте раз на квартал, протягом 30 календарних днів після закінчення.
- за I кв. — 10%, до 30 квітня;
- за II кв. — 10%, до 30 липня;
- за III кв. — 50%, до 30 жовтня;
- за IV кв. — 30%, до 30 січня.
Коли перший раз платити ЄП новим ФОП і тим, хто перейшов на 4-у групу. Протягом 30 календарних днів після закінчення кварталу, у якому вони стали єдинниками (пп. 295.9.3 ПКУ).
Куди сплачувати ЄП: до місцевого бюджету за місцем розташування ділянки (пп. 295.9.8 ПКУ). Реквізити для сплати шукайте в кабінеті платника, у розділі меню «Стан розрахунків з бюджетом».
Декларація з ЄП
Звітний період для 4-ї групи — календарний рік, декларацію з ЄП треба подавати раз на рік. За 2019 рік треба подати до 20 лютого 2020-го.
Перший податковий період для нових ФОП-фермерів починається з першого числа місяця, у якому зареєстрували ФОП (п. 294.4 ПКУ).
А перший раз після реєстрації на 4-й групі подати звітність треба протягом 20 календарних днів із дня подання заяви про застосування спрощеної системи (абз. 7 пп. 298.8.1 ПКУ).
Що подаєте: загальну декларацію й додаток № 1 до неї «Відомості (довідка) про наявність земельних ділянок». Здаєте в податкову, у якій перебуваєте на обліку як ФОП.
Якщо у звітному році відбулися зміни й площа земельної ділянки, угідь зменшилася або збільшилася, бо ви набули чи втратили право власності або використання, вам треба (пп. 295.9.5 ПКУ):
- Уточнити суму податкового зобов'язання з дати, коли зміни відбулися, до останнього дня року.
- Подати уточнюючу декларацію. Указати інформацію: площу ділянки, наявність земельних ділянок та їхню нормативну грошову оцінку. Строки подання: протягом 20 календарних днів місяця, який настає за звітним періодом.
Якщо здаєте сільгоспугіддя або землі водного фонду в оренду, їхню площу ви мате враховувати у своїй декларації.
Куди подавати декларацію: до податкової за вашим місцезнаходженням і за місцем розташування ділянки.
А за неподання звітності податківці можуть анулювати реєстрацію ФОП 4-ї групи ЄП (пп. 5 п. 299.10 ПКУ).
Як платити ЄСВ
ФОП-фермер сплачує ЄСВ за себе і не зобов'язаний сплачувати внесок за членів фермерського господарства. Вони мають робити це самостійно, щоправда, лише якщо не є платниками ЄСВ на інших підставах (оформлені як ФОП і сплачують внесок за себе, є найманими працівниками і ЄСВ за них сплачує роботодавець).
База нарахування — фермерський дохід, максимальна сума, з якої треба сплатити ЄСВ, — 15 мінімалок, це 62595 грн у 2019 році.
Якщо людина не одержувала дохід, ЄСВ усе одно сплатити зобов'язана в сумі не менше мінімального платежу — 22% від мінімальної зарплати, у 2019 році це 2754,18 грн на квартал.
Як платити: нараховується внесок щомісяця, сплачувати можна раз на квартал, включно до 19-го числа місяця, що настає за кварталом.
За законом можуть не платити ЄСВ пенсіонери, які отримують пенсію за віком / достроково на пільгових умовах, і підприємці з інвалідністю (консультація в ЗІР, підкатегорія 301.04). Це стосується і ФОП-фермерів і членів фермерського господарства.
Звітувати зі сплачених сум ЄСВ треба раз на рік, за 2019 рік подати звіт із ЄСВ за формою № Д5 треба до 10 лютого 2020 року включно.
Для 4-ї групи в рамках програми підтримки фермерських господарств із 01.01.2020 р. почне діяти пільговий порядок сплати ЄСВ для ФОП-фермера і членів фермерського господарства — доплата ЄСВ за рахунок держбюджету протягом 10 років.
Земельний податок
Якщо ФОП-єдинник використовує землю в госпдіяльності, земельний податок він не платить і звітність із нього не подає (п. 297.1 ПКУ).
А от якщо земельні ділянки в сільгоспдіяльності не використовуються, платити земельний податок потрібно.
Як підприємці платять земельний податок
Так, якщо у вас є земельна ділянка на 25 га і ви використовуєте 20 га в сільгоспвиробництві, — земельний податок за 20 га не платите, а за 5 га — платите.
Вам треба подати до ДПС за місцезнаходженням ділянок копію свідоцтва про право власності або користування ділянкою (консультація в ЗІР, підкатегорія 112.04).
Також ФОП-фермери звільнені від рентної плати за спецводокористування (п. 5 п. 297.1 ПКУ).
Використання РРО
Як і решта єдинників, ФОП 4-ї групи не використовують РРО, якщо протягом року не перевищили ліміт доходу в 1 млн грн (п. 296.10 ПКУ).
А з 1 січня 2021 року зобов'язані будуть використовувати РРО без прив'язки до доходу.
Як ФОП використовувати РРО в 2020 році
Якщо залишаєте 4-ту групу
Якщо ФОП не відповідає умовам перебування на 4-й групі, він зобов'язаний сплатити 25% річної суми ЄП за кожний квартал перебування на 4-й групі й перейти на 3-ю групу або на загальну систему.
Заяву про перехід треба подати не пізніше 20-го числа місяця, який настає за місяцем, коли критеріїв роботи на 4-й групі фермер не дотримав (пп. «б» п. 4 п. 291.4 ПКУ).
Як змінити групу єдиного податку
Якщо нічого не порушували, а вирішили змінити групу або систему оподаткування добровільно, подаєте заяву про перехід. Але обов'язково треба сплатити ЄП, розрахований виходячи з 25% річної ставки ФОП, за кожен квартал роботи на 4-й групі (пп. 298.8.7 ПКУ). Конкретні строки подання не прописані.
Повторно зареєструватися на 4-й групі ЄП такий підприємець зможе лише через два календарних роки після переходу (пп. 298.8.8 ПКУ).