1-а група єдиного податку
04 січня 2024 Стане у пригоді для: Підприємці 1-2-га групи ЄП
РРО на 1-й групі не використовують, ліміт доходу — 1 185 700 грн на рік, а платіж з ЄП — 302,8 грн на місяць.
Як зареєструватися
Коли будете реєструватися ФОПФізична особа — підприємець, одночасно з реєстраційною заявою подайте заяву про застосування спрощеної системи оподаткування.
На 1-у групу можна перейти зі «старшої» групи й навіть із ЗСЗагальна система оподаткування, головне, щоб показники діяльності відповідали вимогам роботи на 1-й групі.
Так, якщо в заяві вкажете види діяльності, якими не можна займатися на 1-й групі, єдинником вас не зареєструють.
Розмір доходу
Для кожної групи ЄП діє обмеження щодо розміру доходу, який можна отримати протягом року.
У 2024 році ліміт доходу для 1-ї групи — 167 розмірів мінімальних зарплат, це 1 185 700 грн.
Чим займатися на 1-й групі
Торгувати в роздріб із торговельних місць на ринках. Якщо це магазин, навіть на території ринку, — не можна (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 107.01).
Надавати побутові послуги виключно населенню (пп. 1 п. 291.4 ПКУ).
У п. 291.7 ПКУ перераховані види послуг, які вважаються побутовими та дозволені на 1-й групі.
Якщо захочете займатися новими видами діяльності, спочатку дізнайтеся, чи дозволений цей КВЕД на вашій групі, якщо так — реєструєте його в держреєстратора, а потім вносите до реєстру єдинників.
Ще є ряд видів діяльності, заборонених на єдиному податку.
Чим не можна займатися на єдиному податку
З якої дати ви єдинник
При реєстрації на 1-й групі є нюанс: єдинником ви вважаєтеся лише з першого числа наступного місяця.
25 березня зареєстрували ФОП і подали заяву на спрощену систему — платником ЄПЄдиний податок станете з 1 квітня, й перший раз податок треба платити вже за квітень.
Інакше кажучи, підприємцем ви вважаєтеся з 25 березня, а єдинником — з 1 квітня.
Раніше за місяць реєстрації треба було подавати декларацію про доходи (в нашому прикладі це сім днів березня), але в минулому році цю вимогу скасували, тепер декларацію про доходи треба подати за підсумками року.
Якщо був дохід у цей період — ви вкажете його в цій декларації й сплатите ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб і військовий збір за правилами для загальносистемників. Строк подання такої декларації — 40 календарних днів після закінчення звітного року.
Ставка ЄП
Ставка ЄП на 1-й групі — до 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб. У 2024 році це 302,80 грн на місяць (це 10% від від прожиткового мінімуму - 3 028,00 грн).302,80 грнна місяць — платіж з ЄП у 2024 році
Прожитковий мінімум змінюється кілька разів на рік, але для розрахунку ЄП беремо розмір, який діє на 1 січня.
Для 1-ї групи ставку ЄП встановлюють місцеві ради, залежить вона від видів діяльності й у вашому місті чи селищі може бути нижче, ніж 10%.
У які строки платити ЄП
Сплачувати ЄП треба щомісяця, до 20-го числа поточного місяця авансом — наперед. До 20 січня — за січень, наприклад, і т. д.
Ви можете сплатить податок за весь звітний рік наперед, але не більше ніж до кінця календарного року.
Останній день сплати може випасти на вихідний або свято, значить сплатити ЄП треба встигнути в робочий день, що йде перед ним. Приміром, 20 лютого — неділя, це означає, що останній день сплати — 18 лютого.
Навіть якщо доходу немає, платити ЄП треба.
Штраф за прострочення й несплату ЄП — 50% від ставки податку (п. 122.1 ПКУ), у 2024 році це 151,40 грн, якщо платите за ставкою 10%.
Пеню платити треба, якщо заборгованості більше 90 днів. Вона нараховується з першого робочого дня, що йде за останнім днем граничного строку сплати ЄП (пп. 129.1.1 ПКУ).
Буде заборгованість із ЄП два квартали поспіль — і податкова анулює вашу реєстрацію єдинника й автоматично переведе на загальну систему.
Як законно не платити ЄП
На 1-й групі можна взяти податкову відпустку на один календарний місяць у році. Просто заздалегідь подайте до своєї податкової заяву. Важливо, щоб місяць був календарний — з 1-го по 30-е або 31-е.Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе
Якщо хворієте місяць або більше, теж можна отримати звільнення від сплати ЄП, але обов'язково має бути лікарняний.
Заяву про звільнення від сплати ЄП треба подати відразу після хвороби.
І звичайно, не можна працювати й отримувати дохід.
Види діяльності на 1-й групі — роздрібна торгівля й дозволені послуги — не передбачають можливості отримувати дохід під час відпустки або хвороби. І якщо все-таки виручку в цей період ви отримували, від сплати ЄП не звільняєтеся (лист Міндоходів № 832).Розмір ЄП та ЄСВ у 2024 році
Декларація з ЄП
Раз на рік єдинники 1-ї групи подають декларацію з ЄП, у ній вони вказують дохід, який заробили за рік, і суму сплаченого податку.
Строк подання — до 60 днів після закінчення року.
Якщо останній день подання декларації припадає на вихідний, кінцева дата переноситься на наступний за ним робочий день.
Так, декларацію за 2023 рік треба подати до 29 лютого 2024 року. Які є адреси ФОП
Якщо прострочите подання, буде штраф — 340 грн .
ЄСВ
Нараховується внесок щомісяця, мінімальний розмір — 22% від мінімальної зарплати.
У 2024 році мінімальний платіж з ЄСВ підприємця становитиме:
— 1562 грн (оскільки мінімалка складатиме 7,1 тис. грн). Й 4 686 грн в квартал.
У 2024 році ЄСВ зміниться 2 рази: з 1 січня та з 1 квітня.
Формула для розрахунку ЄСВ у 2024 році така: МЗП - 22%.
Таким чином, ФОП на спрощеній системі у 2024 році сплачують ЄСВ в розмірі:
- з 1 січня - 1 562 грн на місяць або 4 686 грн на квартал;
- з 1 квітня - 1 760 грн на місяць або 5 280 грн на квартал.
Можна платити ЄСВ і з більшої суми, ніж мінімалка, але база нарахування не повинна перевищувати суму 15 мінімальних зарплат.
Платити ЄСВЄдиний соціальний внесок можна раз на квартал. Останній день сплати — 19-е число місяця, що йде за кварталом, за який його сплачують (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 301.04.02).
Якщо останній день сплати випав на вихідний, він переноситься на наступний за ним робочий день.
Якщо внесок не платити або заплатити пізніше, маєте також сплатити (п. 2 ч. 11 й ч. 10 ст. 25 ЗУ «Про ЄСВ»):
- штраф — 20% несплаченої суми ЄСВ;
- пеню — 0,1% суми недоплати ЄСВ за кожен день прострочення платежу.
Не платять ЄСВ підприємці — пенсіонери за віком та інваліди (ч. 4 ст. 4 ЗУ «Про ЄСВ»).
Звітувати з ЄСВ слід раз на рік, до 1 березня.
Штраф за неподання або несвоєчасне подання — 340 грн.
Коли платити підвищену ставку ЄП
Якщо отримали дохід понад 1 185 700 грн, із суми перевищення треба сплатити підвищену ставку ЄП — 15%. Але можна перейти на 2-гу чи 3-ю групу.
Ще 15% ЄП сплачують підприємці-порушники з доходу, який отримують за забороненими операціями:
- Отримали дохід від заборонених на ЄП або на 1-й групі видів діяльності.
- Отримали дохід за кодом КВЕД, який не внесли до реєстру платників ЄП.
- Використовували негрошові форми розрахунків — бартер, взаємозалік тощо.
Це все серйозні порушення, якщо їх допустили, доведеться добровільно відмовитися від спрощеної системи й подати в податкову заяву про перехід на загальну систему не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового кварталу, що йде за тим, у якому допущено порушення (пп. 298.2.1 ПКУ).
Перехід: із загальної системи на спрощену, з єдиного податку на ЗС
Зміна групи ЄП
Щоб перейти на одну зі «старших» груп ЄП, треба подати заяву в податкову не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового кварталу (пп. 298.1.5 ПКУ).
Так, якщо хочете з II кварталу змінити групу, заяву потрібно подати до 17 березня.
Якщо переходите на «старшу» групу тому, що перевищили ліміт у 1 185 700 грн, до податкової треба подати:
- заяву про перехід не пізніше 20-го числа місяця, що йде за календарним кварталом, у якому було перевищення. Якщо дохід перевищено в I кварталі, заяву маєте подати до 19 квітня;
- декларацію за квартал, у якому перевищено дохід. Строк — 40 днів після закінчення кварталу.
Дохід фізособи
На 1-й групі багато обмежень, список заборонених видів діяльності значно довший, ніж дозволених. Наприклад, як ФОП ви не можете здавати в оренду нерухомість, але можете робити це як звичайна фізособа й платити з такого доходу ПДФО й військовий збір.Відкрили ФОП на спрощеній системі: які наступні дії
Якщо ж отримуєте дохід за КВЕДами, забороненими на 1-й групі, як ФОП у рамках ставки 10% ЄП — це порушення, коли це з'ясується, вас оштрафують і анулюють реєстрацію єдинника.
Наймані працівники
Ще вас можуть позбавити реєстрації єдинника, якщо укладете договір із найманим працівником. На 1-й групі трудові відносини під забороною.
Але якщо вам потрібна послуга, ви можете оформити з фізособою договір ЦПХДоговір цивільно-правового характеру.Договори ЦПХ з фізичними особами
Якщо потрібен продавець чи помічник, який має виконувати роботу щодня за графіком, ЦПД не підходить. Щоб не ризикувати й не вхопити штраф, краще перейти на 2-гу групу й узяти працівника офіційно.
Як вести облік
З 2021 року вести книгу обліку доходів не обов'язково, але це не означає, що взагалі не потрібно вести облік.
ФОП 1-ї групи дозволили вести облік у довільній формі, у зручному форматі, у паперовому або електронному вигляді, вносити записи про отримані доходи (лист ДПС № 16).Первинні документи ФОП
Що робити з книгою, яку вели раніше — якщо не плануєте продовжувати вести книгу, не поспішайте позбуватися її: зберігати книгу треба три роки з моменту закінчення звітного періоду, у якому був зроблений останній запис.
Якщо хочете продовжувати вести книгу обліку. Якщо книга закінчується, але ви бажаєте продовжити вести облік у звичному форматі, купіть нову, реєструвати в податковій з 2021 р. її не потрібно.
Документи, що підтверджуюсь ваші доходи: продаж підтверджують товарний чек або розрахункова квитанція, один екземпляр ви зобов'язані віддати покупцю, а свій екземпляр зберігати три роки з дати подання декларації, у якій використовували ці дані.
Готівка і безготівкові розрахунки
Ви можете працювати лише з готівкою або відкрити підприємницький рахунок, поставити POS-термінал і приймати безготівкові оплати теж. Обмежень немає.
РРО
1-а група звільнена від використання РРО.