2-а група єдиного податку

26 вересня 2020 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП

Ліміт доходу — 5 млн грн на рік, сплата єдиного податку — 944,6 грн на місяць, контрагенти: фізособи та платники ЄП.

Чим можна займатися

На 2-й групі ЄПЄдиний податок можна торгувати на ринках, у магазинах, в інтернеті, займатися ресторанним бізнесом і торгувати пивом, надавати побутові послуги, виробляти товари й займатися фрілансом. Можна навіть здавати в оренду нерухомість за КВЕДом 68.20Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.

Податківці надають перелік видів діяльності, якими можна займатись на 2-й групі.

Не можна займатися видами діяльності, забороненими на спрощеній системі.

Чим не можна займатися на єдиному податку

Працюєте за схемою: реєструєте КВЕД — і тільки потім отримуєте за ним дохід. Зареєструвати можна скільки завгодно КВЕДів, головне, щоб вони були дозволені на 2-й групі.

Із ким можна працювати

Надавати послуги, у тому числі побутові, ви можете тільки населенню й єдинникам —підприємцям і юрособам. Не можна здати приміщення під склад ФОПФізична особа — підприємець на загальній системі, тому що податківці прирівняли оренду до послуги; не можна укласти агентський договір з юридичною особою на ЗСЗагальна система оподаткування, тому що посередництво — послуга також.

Якщо уклали договір про надання послуг із фізособою, акт підписала ця фізособа, а оплату отримали від юрособи — неплатника ЄПЄдиний податок, це не порушення. Порушення — це коли послугу надали не єдиннику, він її оплатив і підписав акт (консультація в ЗІРЗагальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс податкової, підкатегорія 107.01).

Візьміть собі за правило завжди просити у контрагента підтвердити статус єдинника.

Ви можете отримувати послуги за договорами ЦПХДоговір цивільно-правового характеру від інших ФОП, це можуть бути як єдинники, так підприємці на ЗС.

А от якщо займаєтесь ресторанним бізнесом, торгівлею, виробництвом — можете продавати товари загальносистемникам й іноземними контрагентами. Якщо отримаєте оплату від ФОП на ЗС або на рахунок надійде валютний платіж від клієнта із Німеччини чи Польщі за ваші товари — це не порушення правил роботи на 2-й групі.

Групи єдиного податку для ФОП

Обмеження щодо доходу

За умовами роботи на 2-й групі ЄП ви можете отримати 5 млн грн доходу за календарний рік.

Старий розмір ліміту — 1,5 млн грн, діяв протягом 92 з 366 календарних днів, з 1 січня по 1 квітня 2020 року включно.

Новий, 5 млн грн, протягом 274 календарних днів: з 2 квітня по 31 грудня 2020 року:

1,5 млн грн × 92/366 к. д. = 377 049,18 грн

5 млн грн × 274/366 к. д. = 3743 169,4 грн.

Ліміт на весь 2020 рік: 4 млн 120 тис. грн.

Як вести облік

На спрощеній системі ведуть лише облік доходів — це вся ваша готівкова і безготівкова виручка, а не дохід мінус витрати.

Тобто якщо на закупівлю товару витратили 12 тис. грн, а продали його за 20 тис. грн, у дохід включаєте саме 20 тис. грн, а не 8 тис.

За кожен день, коли у вас був дохід, ви робите запис у книзі обліку доходів, додаєте виручку за день, окремо готівкову й безготівкову.

Що вважається доходом підприємця-єдинника

Саме на підставі книги обліку заповнюється декларація з єдиного податку, дані мають збігатися.

А ще суми доходу в книзі обліку повинні підтверджуватися первинними документами, їх під час перевірки можуть попросити контролюючі органи, а ви зобов'язані надати, щоб підтвердити суми в книзі.

Використання РРО

Якщо за календарний рік підприємницький дохід більше 1 млн грн — зобов'язані використовувати РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат)..

Коли починаєте використовувати РРО: з першого числа першого місяця кварталу, який настає за кварталом, у якому перевищили ліміт.

РРО: кому використовувати і як зареєструвати

Продовжите працювати без РРО — вас оштрафують. За перший продаж без касового апарата — на 1 грн, за наступні — на 100% вартості операцій, проведених без РРО.

Сміливо можете отримати більше 1 млн і не використовувати касовий апарат, якщо працюєте тільки безготівково, приймаєте оплати на рахунок — це коли клієнт платить зі свого рахунку або через касу банку.

Якщо торгуєте пивом, сидром і перрі або складними побутовими товарами, ви зобов'язані використовувати касові апарати.

Готівкові й безготівкові доходи

Ви можете працювати як лише з готівкою, так і з безготівковими оплатами, а можете використовувати ті й інші.

Дохід у валюті від іноземних контрагентів отримувати можна.

Наймані працівники

За умовами роботи на 2-й групі дозволено найняти не більше ніж 10 працівників. Мова про тих, із ким уклали трудові договори.

Якщо захочете перейти на 2-у групи з 3-ї або із ЗС і працівників більше 10, вас не переведуть.

А якщо на 2-й наймете більше 10 осіб — це порушення, і вас позбавлять реєстрації єдинника.

Також ви можете отримувати послуги за договорами ЦПХДоговір цивільно-правового характеру з фізособами, але в загальну кількість працівників їх не включаєте.

Як стати ФОП 2-ї групи

Коли реєструватиметеся ФОП, подайте заяву про застосування спрощеної системи, вкажіть, що будете працювати на 2-й групі, і ставку ЄП 20%.

Після подання заяви ФОП 2-ї групи ви станете тільки з 1-го числа наступного місяця. Наприклад, якщо зареєструвалися ФОП і подали заяву на ЄП 5 квітня, єдинником станете з 1 травня.

Нові ФОП: як заповнювати декларацію про доходи

За період, коли ви вже підприємець, але ще не єдинник, ви вважаєтеся ФОП на ЗСЗагальна система оподаткування. Вам треба подати квартальну декларацію про майновий стан і доходи. Якщо був дохід, відобразіть його, не було — подайте з нульовими показниками (консультація в ЗІР, підкатегорія 104.09). Коли подати: протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу, в якому ви вважалися ФОП на ЗС.

Перейти на 2-гу групу можна з 1-ї, 3-ї груп або із загальної системи.

Перейти коли заманеться не можна — лише з початку кварталу за заявою. 

Як змінити групу єдиного податку

Скільки і коли сплачувати ЄП

На 2-й групі ставка ЄП — 20% від мінімалки (п. 293.2 ПКУ). У 2020 році треба платити 944,6 грн на місяць.

Платити ЄП слід щомісяця, останній день сплати — 20-е число поточного місяця, тобто за травень маєте сплатити податок до 20 травня включно, за червень — до 20 червня тощо.

Останній день сплати може бути вихідним, тоді треба встигнути сплатити податок у попередній робочий день. Так, останній день сплати єдиного податку за квітень — 19 квітня.

Якщо не платите ЄП або сплатили пізніше, ніж треба, податкова нарахує штраф — 50% місячного платежу (п. 122.1 ПКУ), це 472,30 грн.

Податківці стежать за платежами і надсилають боржникам повідомлення-рішення із сумою, яку слід сплатити, — це сам податок, штраф і пеня. Пеня нараховується з першого робочого дня, що настає за останнім днем ​​граничного строку сплати ЄП (пп. 129.1.1 ПКУ).

Платити ЄП треба, навіть якщо не отримуєте доходу.

Коли перший раз платити ЄП новим ФОП. Єдинником ви вважаєтеся з 1-го числа місяця, який настає за місяцем внесення ваших даних в реєстрі платників ЄП.

Зареєстрували ФОП і подали заяву про застосування спрощеної системи 16 квітня — справжнім єдинником ви станете з 1 травня, і вперше платити ЄП вам треба буде за травень, до 20 травня.

З 16 по 30 квітня ви вважаєтеся підприємцем на ЗС, і якщо отримаєте дохід, зобов'язані сплатити з нього ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб й військовий збір.

Як законно не платити ЄП

Податкова відпустка. Якщо немає працівників, можете отримати звільнення від сплати єдиного податку на один календарний місяць на рік. Але працювати в цей місяць і отримувати дохід ви не можете.

До початку відпустки треба подати заяву в податкову, де перебуваєте на обліку, і вказати дати.

Як підприємцю оформити податкову відпустку

Лікарняний. Хворієте місяць і довше — можете отримати звільнення від сплати єдиного податку.

Є умови:

 1. У вас не повинно бути працівників.
 2. Є лікарняний лист, який підтверджує, що хворіли 30 днів або довше.
 3. Діяльність не вели і дохід не отримували ні готівкою, ні на рахунок. Отримати аванс чи оплату за раніше проданий товар — можна.
 4. Після хвороби подали заяву до податкової.

А от якщо займаєтеся роздрібною торгівлею і під час відпустки чи хвороби отримували дохід — це підтвердження того, що діяльність велась, а тому від сплати єдиного податку ви не звільняєтеся (лист Міндоходів № 832).

Лікарняний підприємця

Відкрутитися, що вам допомагала дружина чи чоловік, не вийде, бо Держпраці наполягає, що навіть родичів потрібно оформляти як працівників за трудовим договором. А якщо є працівники, звільнення від сплати єдиного податку за станом здоров'я не передбачено.

Як платити ЄСВ на 2-й групі

Мінімальний платіж із ЄСВЄдиний соціальний внесок — 22% від мінімальної зарплати:

 • З січня по серпень 2020 року це — 1039,06 грн на місяць, або 3117,18 грн на квартал
 • З 1 вересня — 1100 грн на місяць, бо мінімалку підвищили і вона складає 5 тис. грн.

ЄСВ треба платити, навіть якщо ви не ведете діяльності, не отримуєте доходу, перебуваєте на тривалому лікарняному чи в декреті.

Можуть не платити ЄСВ лише підприємці — пенсіонери за віком і ФОП з інвалідністю.

Внесок нараховується щомісячно, обов'язково потрібно сплатити квартальну суму ЄСВ включно до 19-го числа місяця, який настає за календарним кварталом.

За I квартал 2020 року ЄСВ треба сплатити до 20 квітня включно, адже 19 припадає на вихідний, а коли останній день сплати ЄСВ випадає на вихідний або свято, він переноситься на наступний за ним робочий день.

Як оштрафують, якщо прострочили сплату чи зовсім не платили єдиний соціальний внесок. Треба буде сплатити борг із внеску: штраф — 20% від суми боргу та пеню — 0,1% суми недоплати ЄСВ за кожен день прострочення платежу (ч. 10 ст. 25 ЗУ «Про ЄСВ»).

Тільки зареєстрували ФОП — перший раз платити ЄСВ треба за місяць держреєстрації, повну суму. Навіть якщо зареєструвалися 25 вересня, заплатити за квітень треба мінімум 1100 грн.

Останній день сплати і мінімальна сума ЄСВ у 2020 році:

 • за I квартал — 2078,12 грн, до 20 квітня включно;
 • за II квартал — 1039,06 грн, до 20 липня;
 • за III квартал — 3178,12 грн, до 19 жовтня;
 • за IV квартал — 3300 грн, до 19 січня 2021 року.

Яку звітність подавати

Раз на рік ФОП на 2-й групі подають за себе:

 1. Декларацію з ЄП за 2020 рік слід подати до 1 березня 2021. Заповнюєте розділ II, де показуєте сплачений єдиний податок і підприємницький дохід за рік.
 2. Звіт з ЄСВ за формою Д5 до 10 лютого. У ньому звітуєте, скільки заплатили ЄСВ за рік.

Є наймані працівники або працюєте з фізособами за договорами ЦПХ — треба подавати звітність:

 1. Податковий розрахунок 1ДФ подаєте тільки за квартали, в яких виплачували дохід фізособам і підприємцям. Строк подання — протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу.
 2. Звіт з ЄСВ за формою Д4 подають щомісяця до 19-го числа. Вказують дохід, виплачений працівникам і фізособам-контрагентам, і сплачений із цього доходу ЄСВ.

Як подавати звітність

Радимо отримати безоплатно в АЦСК податкової ключ ЕЦПЕлектронний цифровий підпис і здавати звітність онлайн. Теж безкоштовно, через кабінет платника. Знайти потрібний звіт можна в пункті меню «Ведення звітності».

Звіти можна заповнювати і на папері й носити в податкову особисто. 

Куди платити податки. Дізнатися правильні реквізити для сплати єдиного податку та ЄСВ ви можете на сайті податкової своєї області або в тому ж кабінеті платника, в розділі «Стан розрахунків з бюджетом».

Коли прощаються з спрощеною системою

Реєстрацію єдинника анулюють, якщо порушите правила роботи на ЄП.

Перейти на ЗС і сплатити 15% ЄП вам доведеться з доходу, який:

 1. Отримали від заборонених на єдиному податку видів діяльності.
 2. Отримали за КВЕДом, який не зареєстрували в реєстрі платників єдиного податку.
 3. Отримали від видів діяльності, заборонених на 2-й групі.
 4. Використовували негрошові розрахунки, наприклад бартер. Вартість такої операції оподатковується 15% ЄП.

Граничний строк, коли треба подати заяву про перехід на ЗС, — за 10 календарних днів до кінця кварталу, в якому було порушення (пп. 298.2.1 ПКУ).

Перехід: із загальної системи на спрощену, з єдиного податку на ЗС

Якщо перевищили ліміт доходу в 5 млн грн, теж потрібно сплатити із суми перевищення 15% єдиного податку.

Щоправда, на ЗС переходити не обов'язково — можна подати заяву і перейти на 3-ю групу ЄП не пізніше 20-го числа місяця, що настає за календарним кварталом, у якому було перевищення. Із заявою подають і декларацію за квартал, у якому перевищено дохід, — протягом 40 днів після закінчення кварталу.

Якщо ліміт перевищили, але добровільно не залишили спрощену систему, податківці можуть перевести вас на ЗС заднім числом.

Перевищили ліміт на найманих працівників. Якщо уклали трудові договори більше ніж із 10 співробітниками — це порушення, і треба переходити на ЗС із першого числа місяця нового кварталу, який іде за кварталом, у якому було порушення.

Борг із ЄП два квартали поспіль. Податківці самі переведуть вас на загальну систему.

Зміна групи ЄП

Ви можете змінити групу єдиного податку. Але параметри вашої діяльності мають відповідати вимогам нової групи.

Так, якщо у вас є наймані працівники, а ви хочете працювати на 1-й групі, працівників треба заздалегідь звільнити.

Як змінити групу єдиного податку

Заяву про перехід слід подати не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку нового кварталу (пп. 298.1.5 ПКУ).

Вирішите змінити групу з нового року, заяву про перехід треба буде подати не пізніше 15 грудня.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки