Все про CRS (загальний обмін інформацією): чи потрібно закривати рахунки в Wise, Revolut, Paysera

30 травня 2023 Стане у пригоді для: Підприємці

З 2022 року Україна приєдналася до угоди CRS, яка передбачає автоматичний обмін інформацією про стан фінансових рахунків між країнами-учасницями.

Все про CRS (загальний обмін інформацією): чи потрібно закривати рахунки в Wise, Revolut, Paysera

Що варто знати про CRS та чи потрібно українським підприємцям закривати рахунки в Wise, Revolut, Paysera, розберемось далі в статті.

Що таке CRS

CRS (Common reporting standard) являється загальним стандартом звітності та єдиним підходом щодо перевірки та обміну інформацію стосовно фінансових рахунків фізичних та юридичних осіб.

На сьогодні 110 країн виконали відповідні вимоги та долучилися до МСАА – країн-учасниць, які підписали багатосторонню угоду компетентних органів про збір фінансової інформації та її обмін.Як самостійно відкрити компанію (LLC) і рахунок в банку в США

Україна приєдналася до CRS у серпні 2022 року. З того часу взяла на себе зобов’язання забезпечувати обмін даними, які стосуються фінансових рахунків платників податків.

Відповідно, податкова служба матиме право отримувати всі необхідні дані стосовно стану рахунків своїх громадян, ФОПів та зареєстрованих в Україні компаній – всіх підзвітних осіб, які були ідентифіковані як такі, щодо яких має здійснюватися обмін інформацією по їх рахунках.

У березні 2023 року ВРУ був прийнятий Закон № 2970-IX, яким було імплементовано  стандарт CRS та на підставі якого буде організовано здійснення автоматичного обміну інформацією.

Відповідно цього закону, з 1 липня 2023 року всіма підзвітними органами, до яких відносяться 4 типи організацій - депозитарні установи (банк, кредитна спілка), кастодіальні установи, інвестиційні компанії та визначені страхові компанії – повинна бути організована перевірка рахунків своїх клієнтів, та інформацію по підзвітних рахунках вони мають передати до податкової служби.Доходи ФОП в іноземній валюті на загальній системі оподаткування

Вже у вересні 2023 року має відбутися перший обмін інформацією між Україною та компетентними органами країн, які долучилися до CRS.

Таким чином, українська сторона відзвітує по стану рахунків з липня по кінець 2023 року. В свою чергу ДПС отримає інформацію по закордонних рахунках платників податків за весь 2023 рік.

Хто підпадає під перевірку CRS?


Згідно угоди CRS, перевірці підлягають:

  1. Рахунки фізосіб, навіть якщо на балансі всього лише 1 долар. Тому ФОП, які мають закордонні рахунки і отримують на них дохід, при цьому його не декларують, потрібно бути готовими до того, що податкова потребує пояснення та, скоріше за все, доведеться нести відповідальність за порушення податкового законодавства.
  2. Рахунки юросіб, на яких знаходиться більше 250 тис. доларів станом на 30 червня 2023 року.

Що стосується рахунків юросіб, на яких станом на 30 червня 2023 року буде сума менша 250 тис. доларів, то вони підлягатимуть перевірці тільки у випадку перевищення цього ліміту до кінця звітного року.

Звітність буде передаватися по рахунках нерезидентів країни, в якій знаходиться фінансова установа.Як зняти валюту з рахунку ФОП без втрати на курсі

Тобто, Україна передає фінансову інформацію стосовно податкових резидентів інших країн, які мають рахунки в українських фінансових установах.

В свою чергу отримувати ДПС буде дані про громадян України та українські компанії, які користуються рахунками, відкритими за кордоном.

Згідно алгоритму здійснення перевірки CRS, фінансові установи мають право вимагати у клієнтів всю необхідну інформацію, яка потрібна для визначення того, чи підпадають їх рахунки під категорію підзвітних.

Також власники рахунків повинні здійснювати самостійну оцінку та заповнювати відповідний документ, в якому мають міститися наступні дані:

  • ПІП;
  • адреса проживання;
  • юрисдикція податкового резидентства особи;
  • ІПН юрисдикції;
  • дата народження особи.

Українським законодавством передбачається накладення штрафу на осіб, які в документі самостійної оцінки себе чи своїх контролюючих органів вказали невірну інформацію, що впливає на визначення, являється рахунок підзвітним, чи ні.

Розмір штрафу в такому випадку у 2023 році складає 100 мінімальних заробітних плат – 670 тис. грн.

Після сплати штрафу особа все одно повинна подати документ самостійної оцінки, але вже із вірними відомостями.

Яка інформація буде надаватися українською стороною


Згідно Проекту застосування стандартів CRS, передбачається, що фінансові установи України повинні будуть передавати основні відомості про власника підзвітного рахунку (ПІП, ІПН) та залишок коштів на ньому станом на кінець року.Порівняння ФОП України з ФОП Польщі, особливості реєстрації та види систем оподаткування

Також деякими юрисдикціями практикується надання інформації про стан рахунку на початку року та ще за якийсь певний період, що дає можливість відслідкувати його активність.

Такий підхід дозволяє виявляти тих осіб, які перед кінцем звітного року закрили свої рахунки, щоб ухилитися від сплати податків. 

Wise, Revolut, Paysera: як бути власникам рахунків?


Платіжні системи, які користуються неабиякою популярністю в останні роки серед українських ФОПів і на рахунки яких багато підприємців отримує дохід від закордонних замовників, також дотримуються вимог CRS щодо обміну інформацією.

Зокрема, фінансові установи Wise та Revolut офіційно заявляють про це на своїх інтернет-ресурсах.

Що ж стосується Paysera, то керівництвом цієї фінустанови поки що ця інформація не підтверджена, але згідно алгоритму CRS, вона також має бути долучена до процесу автоматичного обміну даними.Як підприємцю завищити свій прибуток

Таким чином, особи, які планують закривати свої закордонні рахунки в Wise, Revolut чи Paysera, повинні розуміти, що інформація по них все одно буде передана ДПС, якщо вони будуть визначені як підзвітні. Тому на даному етапі доцільніше зайнятися питанням реєстрації доходів та сплати податків, щоб в майбутньому не виникло неприємностей з податковою службою.

 

 

Вперше швидкі банківські кредити для бізнесу онлайн

Подати заявку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки