Платник податків на ЄП помилки з оплатами: що потрібно робити і як справи з доходом
11 листопада 2024 Стане у пригоді для: Підприємці на ЄП
Намагаємося цього разу розібратися в тому, як відбуваються помилки в оплаті у підприємців на єдиному податку. Буває, що такому ФОП на ЄП помилково перераховані на рахунок суми чи навпаки, після чого відбувається повернення. Що відбувається з ЄП-прибуток у такому варіанті? Також розглянемо списання з боку банківських установ помилково комісій, які потім повертаються на рахунок. Усе це веде до досить заплутаним питанням щодо комісій і доходом, про що говоритимемо в цій статті.Як оподатковується дохід сумісників
ЄП та кошти, які перевели помилково
Що ж є такою операцією, яка була здійснена помилково чи не так, як слід? Це така операція, коли відбулося списання з рахунку коштів не того платника, який зобов'язаний був їх сплатити? або було зараховано такому одержувачу, що не мав їх отримати. Про це детальніше йдеться у підпункті 42, підпункті 69 пункту 1 статті 1 Закону №1591.
Також важливо розуміти:
- Помилковий одержувач - це така особа, яка без обумовлених законодавством причин отримала зарахування (пункт 43 статті 1 Закону №1591).
- Помилковий платник - це така особа, з чиїх рахунків безпідставно були списані кошти помилково або неправомірно (пункт 44 статті 1 Закону №1591).
Чому такі неправомірні зарахування відбуваються? Це відбувається через різні причини. Помилка може допустити банківська установа, а також платник.
Такі переклади мають бути повернуті. Але в таких випадках:
а) коли кошти були перераховані з вини установи, яка надає платіжні послуги, тобто банку та термін повернення коштів згідно із законом становить 3 календарні дні з моменту, коли буде подано заяву про помилкову операцію відповідно до пункту 1 статті 88 Закону №1591.
б) коли помилку припустився платник, який перерахував кошти неправильним чином, повернення потрібно проводити залежно від терміну виконання зобов'язань згідно з частиною 2 статті 530 Цивільного кодексу протягом семи днів з моменту надходження заяви з вимогою повернути гроші.
Однак ці терміни повернення не стосуються того, буде чи не буде визнано дохід ФОП на ЄП від даних коштів.
Яким чином визнається прибуток ЄП? Якщо ФОП на ЄП помилково отримує дохід, Податкова служба має певний алгоритм на такий випадок. Вони вважають, що головне - це питання того, чи був вчасно оформлений зворотний переказ перерахованих помилково коштів у визначені для цього терміни. Або ці операції проводилися у різні терміни.
Детальніше читайте у роз'ясненні від ДПСУ.
Разом, коли переказ та повернення помилково відправлених сум проводяться в одному звітному періоді, ці суми не додаються до прибутку платника ЄП.
Тут не йдеться про три чи сім передбачених днів або пізніші дати. Важливе саме повернення коштів у межах необхідного періоду, коли вони були помилково відправлені або отримані. Для ФОП третьої групи на ЄП – це стосується кінця кварталу.
Однак, коли повернення відбувається на черговий звітний термін, тоді в той, коли було надходження сум ці кошти включаються до оподатковуваного єдиним податком доходу. У перерахунок проводиться у періоді, коли кошти повернули.
Тут важливо визнання доходу навіть, коли його повернули в межах трьох - семи днів, передбачених законом для повернення сум, переведених помилково. Цей алгоритм у Податковій службі охоплює ФОП на ЄП та юридичних осіб на ЄП за тим самим механізмом, що діє повернення плати для клієнтів. Про це детальніше читайте у підпункті 5 пункту 292 Податкового кодексу.
Не відобразити чи не правити доходи з дозволу фіскалів можливо лише у разі письмового доказу того, що суми було переведено помилково. Це може бути роз'яснювальні документи від банків чи суб'єктів господарювання, які здійснили таку транзакцію.Чи є рахунки-фактури обов'язковими для ФОП на ЄП?
Зауважимо, аналогічно процес доказу помилкової транзакції застосуємо фіскалами і контролю ліміту доходів серед ФОП на ЄП. Ще одна причина, чому повернення краще здійснити в передбачені терміни.Адже в іншому випадку, коли відведений термін буде пропущено, а суми повернуться в черговому періоді, то фіскали розцінять ці кошти як ЄП-прибуток, зарахують його як такий, що перевищує ліміт щодо ЄП і заберуть у підприємця можливість перебувати на спрощеній системі оподаткування.
Наскільки законним є таке трактування ЄП-прибутку від помилкових транзакцій з боку фіскалів?
Безумовно, якщо були переведені неправильно будь-які суми на рахунок, вони не можуть бути засобами доходу. Однак Податкова служба має з цього приводу свою думку. Відповідно до пункту 292.1 Податкового кодексу, крім таких коштів, передбачених пунктом 292.11, всі інші суми, що надходять, розглядаються як доход. Тут немає жодного слова про трансакції, які були зроблені помилково. і тому ми звертаємось до підпункту 5 пункту 292.11 Податкового кодексу щодо стандартного ставлення щодо повернення коштів.
Як позначиться повернення коштів у єдиноподатковій декларації чи регістрі обліку? Тут ми маємо кілька важливих умов:
- Коли помилкова транзакція сталася з поверненням в один звітний термін, у нас у єдиноподатковій декларації не буде згадок про цю операцію.
Однак ФОП на ЄП у регістрі обліку доходів та типовій формі бажано додатково описати процес зарахування такого роду коштів та подальшого повернення. Немає чітких вказівок, що так потрібно робити, але для оплат помилково застосовують такі ж норми, як і для стандартних повернень і краще все ж таки їх підприємцям у подробицях відобразити; - Коли зарахування та повернення при помилковій операції вдалося здійснити у різні періоди, тоді маємо алгоритм дій як за стандартного повернення коштів. При отриманні у такому періоді відображаємо ЄП-прибуток у нашій декларації.
А при заповненні декларації в період повернення підправляємо прибуток, який раніше відображений у документі.
Також ми повинні знати:
а) ФОП на ЄП фіскали дозволяють знизити на суму повернутих коштів прибуток за звітний період, коли підприємець за фактом повернув хибну транзакцію, а не в той, коли її було отримано;Реалізація ФОП-єдинником групи 3 робіт: як скоротити дохід?
б) Юридичні особи на ЄП, за словами фіскалів, можуть у разі зарахування сум в один період, а повернення в інший, можуть перерахувати прибуток у тому, коли було повернення. З відповіді Податкової служби випливає, що процес проводиться через подання уточнень щодо поданої до цього декларації чи уточнення показників у ній за черговий податковий період. Ми маємо пораду щодо перерахунку прибутку під час фактичного отримання, а не повернення. Є пропозиція надавати декларацію з уточненнями за період, де відображено прибуток від перерахованого авансу або уточнено інформацію щодо такого періоду в поточній декларації шляхом внесення розділу IV «Визначення податкових зобов'язань у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок».
Як проводити бухгалтерський облік для юридичних осіб на ЄП. Щодо бухгалтерського обліку трансакція, проведена помилково не має впливу на прибуток. Такі кошти одержувач відображає текстом: Дп 311 - Кт 685. А повернення коштів показується зворотною проводкою операції Дп 685 - Кт 311.
Списання коштів помилково, а також їх повернення на рахунок
Повернемося до нашої проблеми. Другим поширеним варіантом помилок є неправильне списання сум. Це можливо як з подачі банківської установи, так і з боку підприємця. Розберемося з такою ситуацією, коли з рахунку ФОП на ЄП списали кошти та як їх необхідно повернути назад, а також питання: чи буде доходом повернена сума, яку раніше списали помилково?
Відповімо одразу, ні, така повернена сума не розцінюється як дохід ФОП. Ми беремо для порівняння операцію із стандартним поверненням коштів, яка ведеться згідно з підпунктом 5 пункту 292.11 Податкового кодексу. Коли сума оплати чи аванс повернувся покупцю продукції чи послуги, який одночасно сплачує ЄП, то такі кошти не додаються до його прибутку за ЄП. Це стосується повернення товарів, випадків коли розривається договір або є документ з вимогою повернути кошти.
Але й повернення помилкових транзакцій відбувається так само. Ми маємо документ про те, що певні суми були перераховані або списані помилково. А сума, що повернулася, не входить у прибуток ЄП такого підприємця.
У Податковій службі з таким підходом погоджуються. У відповіді на питання про включення доходу для платників податків ЄП вони роз'яснюють, що в рамках підпункту 5 пункту 292.11 Податкового кодексу якщо є документ, який доводить, що кошти були списані помилково, а після повернення, то вони не включаються до доходу.
Тут зауважимо, що підприємцям на ЄП немає потреби відображати операцію щодо повернення в регістрі обліку доходів та типової форми.
Бухгалтерський облік для юридичних осіб на ЄП позначиться проводкою Дп 377 – Кт 311, а повернення – Дп 311 – Кт 377.
Банківську комісію помилково списано, після чого вона повернулася на рахунок
Буває, що банківська установа помилково бере і списує з ФОП на ЄП комісію. Після цього вона повертається на рахунок. Як бути в такому разі і що й відображенням такої помилки щодо прибутку?
Варто не забувати, що у разі утримання банком комісії з перерахованих ФОП на ЄП коштів у будь-якому разі прибуток такий підприємець зобов'язаний визнати на всю суму без зниження її на різницю комісії. Такі пояснення фіскалів, з якими детально рекомендуємо ознайомитися тут і тут за посиланнями. А ось комісія, яка утримується в процесі надходження суми – це зовсім інша операція: плата за послуги платіжної системи (у юридичної особи вона відображена проводкою: Дп 92 – Кт 685). Такі операції не мають відношення до суми доходу за ЄП.
Банк утримує комісію з надходжень і вона у будь-якому разі відображається у прибутку ЄП підприємця, адже суму комісії він не вираховує із прибутку.
А у разі коли комісія була списана помилково, а потім повернулася, немає приводу її враховувати в прибутку ЄП.
Тут складається так як і пояснювалося раніше при поверненні списаних помилково сум. І є думка фіскалів, що у таких операціях немає прибутку ЄП.
Вам краще перестрахуватися та отримати від банку докази, що це було саме помилкове списання комісії та її подальше повернення.
Якщо вам потрібно буде пред'явити податківцям таку документацію, то піде просто виписка, а ще ви матимете докази того, що ця сума комісії була вже списана один раз і її не потрібно повторно відображати в прибутку ЄП.Рахунок підприємця: в якому банку найвигідніше відкрити рахунок ФОП, як не платити комісію за обслуговування
Висновок
Якщо банк помилково скинув вам кошти на рахунок, їх слід повернути протягом трьох днів, коли вам про це повідомили. Якщо сам підприємець помилився та переказав суму на такий рахунок, то повернути йому кошти мають через сім днів після звернення.
Як кажуть у Податковій службі, якщо ФОП на ЄП помилково отримав певну суму, то вона не вноситься до його прибутку, але за умови, якщо повернення відбулося протягом одного податкового періоду з надходженням. В іншому випадку, коли періоди різняться, то в періоді, коли сума була перерахована на рахунок, її вносять до ЄП прибуток. А далі, коли відбулося повернення, проводиться перерахунок.
У разі, коли підприємець отримує назад кошти, переведені ним помилково або списані помилково, то у таких випадках вони не розцінюються як ЄП дохід.
Найкращий спосіб підстрахуватися від претензій фіскалів - це мати документальне підтвердження, що такі кошти було переведено помилково.