Групи єдиного податку для ФОП

22 жовтня 2019 Стане у пригоді для: Підприємці

Податки, звітність, умови роботи, використання РРО.

Умови роботи

На 1-й групі можлива тільки роздрібна торгівля на ринку й надання побутових послуг виключно населенню.

1-а група ЄП

На 2-й групі можна займатися виробництвом, продавати товари, вести ресторанний бізнес, надавати послуги. Останні можна надавати лише населенню і платникам ЄПЄдиний податок.

3-я група: виробництво і продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного бізнесу, надання послуг — будь-яким контрагентам.

Чим не можна займатися на єдиному податку

4-а група — ФОП-фермери. Вести діяльність на спрощеній системі можуть лише в межах фермерського господарства сімейного типу. Голова фермерського господарства — член сім'ї, визначений договором (декларацією) про створення такого господарства, він і реєструється ФОП.

Умови перебування на ЄП: площа сільськогосподарських угідь / земель водного фонду, що перебувають у власності та/або користуванні членів фермерського господарства, повинна бути не менше 2 га і не більше 20 га.

Займатися можна вирощуванням, відгодівлею сільгосппродукції, збором, виловом і переробкою продукції та її продажем. Тобто продавати тільки своє.

У ПКУ зазначено, що детальність здійснюють за місцем податкової адреси, продавати продукцію можна де завгодно.

Сплата єдиного податку

Група ЄП Ставка Періодичність сплати ЄП у 2020  Строк сплати Останній день сплати
1-а 10% від прожиткового мінімуму для працездатних осіб Раз на місяць 210,20 грн До 20-го числа поточного місяця 2020: 20.01, 20.02, 20.03, 20.04, 20.05,19.06, 20.07,20.08, 18.09, 20.10, 20.11, 18.12.
2-я 20% від мінімалки 944,6 грн
3-я 5% від доходу — неплатники ПДВ, 3% від доходу — платники Раз на квартал Протягом 10 днів після останнього дня подання декларації з ЄП
2020
за I кв. — 19.05
II кв. — 19.08
III кв. — 19.11
IV кв. — 19.02
4-я I кв. — 10 %;
II кв. — 10 %;
III кв. —50 %;
IV кв. — 30 %
Раз на квартал Самостійно обчислюєте суму податку станом на 1 січня. Протягом 30 к.днів після закінчення кварталу. 2020:
IV кв. — 30.01
за I кв. — 30.04
II кв. — 30.07
III кв. — 30.10
* Згідно з проектом Держбюджету прожитковий мінімум з 01.01.2020 г. — 2027 грн
** Мінімальна зарплата з 01.01.2020 г. — 4723 грн.

У ФОП-фермерів об'єкт оподаткування — земельні площі, база оподаткування — нормативна грошова оцінка землі з урахуванням коефіцієнта індексації.

Розмір ставок ЄП з одного га залежить від категорії та розташування сільгоспугідь або земель водного фонду (п. 293.9 ПКУ):

 • для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільгоспугідь в умовах закритого ґрунту) — 0,95;
 • для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах і на поліських територіях, — 0,57;
 • для багаторічних насаджень — 0,57, якщо вони розташовані в гірських зонах і на поліських територіях — 0,19;
 • для земель водного фонду — 2,43.

Фермери-єдинники звільняються від сплати земельного податку, але тільки за ділянки, які використовують у сільгосптоваровиробництві площею не більше 20 га. За решту земель земподаток вони сплачують.

Декларація з ЄП

Група ЄП 1–2-а 3-а 4-а
Періодичність подання Раз на рік Раз на квартал Раз на рік. Декларація за поточний рік
У які строки подати 60 днів після закінчення року з 1 січня до 1 березня (за 2019 р до 02.03.2020) 40 днів після закінчення кварталу Не пізніше 20 лютого

Декларація з єдиного податку за три квартали

Якщо останній день подання — вихідний або святковий, він переноситься на наступний за ним робочий день.

Податкова відпустка

Передбачена лише для 1-ї та 2-ї груп.

Група ЄП 1-а 2-а 3-а
Відпустка 1 місяць на рік 1 місяць на рік для ФОП без працівників Немає, оскільки ЄП платять від доходу, нема доходу — нема податку

Не платити ЄП у рамках податкової відпустки можна, тільки якщо ви не отримуєте в цей період доходу від підприємницької діяльності.

Як підприємцю оформити податкову відпустку

До початку відпустки подайте заяву в податкову і вкажіть дати відпустки.

ЄСВ підприємця

Підприємці-єдинники сплачують ЄСВ раз на квартал, навіть якщо не отримують доходу.

Мінімальний платіж із внеску — 22% від мінімальної зарплати, сплатити треба після закінчення кварталу протягом 19 днів. У 2020 році це — 3117,18 грн на квартал, або 1039,06 грн/міс.

Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

Для 4-ї групи в рамках програми підтримки фермерських господарств із 01.01.2020 р. діє пільговий порядок сплати ЄСВ для ФОП-фермера і членів фермерського господарства — доплата ЄСВ за рахунок держбюджету протягом 10 років і сплати податку на доходи фізосіб з орендної плати за земельні ділянки (паї) до місцевих бюджетів за місцезнаходженням таких земельних ділянок. 

Ліміти доходу

Для 1–3-ї груп єдиного податку встановлений ліміт доходу на рік, після перевищення якого треба перейти на «старшу» групу, а з 3-ї — на загальну систему (п. 291.4 ПКУ):

 • 1-а група — 1 млн грн;
 • 2-а група — 5 млн грн; 
 • 3-я група — 7 млн грн.

2-а група єдиного податку

Наймані працівники

Працівники для ФОП 4-ї групи під забороною, а членами фермерського господарства можуть бути члени сім'ї та родичі — мова про дружину, чоловіка, батьків, дітей, бабусь, дідусів, онуків, правнуків, рідних і двоюрідних братів і сестер тощо (ч. 3 ст. 3 ЗУ № 973). 

РРО

1-а група не використовує.

2-а та 3-я — після перевищення ліміту в 1 млн грн РРО використовувати зобов'язані.

Зараз незалежно від ліміту в 1 млн грн РРО обов'язково мають використовувати підприємці, які торгують пивом і сидром, складними побутовими товарами, товарами медпризначення й надають послуги в сфері охорони здоров'я.

РРО: кому використовувати і як зареєструвати

А за новими змінами в законодавстві, в 2020 р. не використовувати РРО / програмні РРО підприємцям 2–4-ї груп можна, якщо не перевищено ліміт в 1 млн грн, але це не стосується ФОП із такими бізнесами:

 • продаж товарів/послуг через інтернет;
 • торгівля технічно складними побутовими товарами, що підлягають гарантійному ремонту;
 • продаж ліків, медвиробів, надання послуг у сфері охорони здоров'я;
 • продаж ювелірних і побутових виробів з дорогоцінний металів і каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння;
 • торгівля вживаними товарами (у рамках КВЕД 47.79);
 • послуги із забезпечення стравами та напоями (це ресторани, послуги харчування, постачання готових страв, обслуговування напоями, діяльність у сфері громадського харчування), інша діяльність, ніж визначена п. 11 ст. 9 ЗУ «Про РРО»;
 • сфера турпослуг: турагентства і туроператори, бронювання та пов'язана із цим діяльність; готельний бізнес і подібні засоби тимчасового розміщення (КВЕД 55.10);
 • реалізація текстилю (крім продажу на ринках за готівку);
 • продаж деталей та приладдя для авто, при продажу яких застосування РРО є обов'язковим відповідно до переліку, який затверджує КМУ.

Якщо ліміт в 1 млн грн перевищений. Треба встигнути зареєструвати РРО й почати його використовувати з першого числа першого місяця кварталу, який настає за кварталом, у якому перевищили 1 млн доходу.

Підприємець на 3-й групі єдиного податку

Варіант зміни групи єдиного податку

Є кілька варіантів зміни групи єдиного податку:

 1. Єдинники 1–2-ї груп мають право перейти на «старшу» групу ЄП у разі перевищення допустимого обсягу річного доходу. Підприємці на 3-й групі такої можливості не мають.
 2. ФОП 3-ї групи можуть перейти на одну з «молодших» груп ЄП, 2-у групу можна змінити на 1-шу або 3-ю, а 1-шу — на одну зі «старших». Але треба відповідати вимогам обраної групи.
 3. ФОП 3-ї групи можуть перейти на 4-ту групу лише в тому разі, якщо відповідають умовам роботи фермерського господарства.
 4. З 4-ї групи можна перейти на 3-ю або на ЗСЗагальна система оподаткування, але треба сплатити ЄП у розмірі 25% річної суми податку за кожен квартал, протягом якого ФОП неправомірно перебував на 4-й групі (пп. 298.8.6 ПКУ).

Як змінити групу єдиного податку

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки