ФОП: колорист, бровист, перукар, майстер манікюру

03 лютого 2022 Стане у пригоді для: Підприємці

Чим загрожує робота перукаря вдома, яку групу ЄП обрати, КВЕДи, податки, звітність, приймання оплат.

Перукар удома

На практиці перукарі, майстри манікюру та інші фахівці сфери естетичних послуг часто обслуговують клієнтів удома — у своїй чи орендованій квартирі або виїжджають до клієнта.

Нерідко такі послуги майстри надають без відкриття ФОП, як звичайні фізособи, а це вже порушення закону. Адже діяльність рахується підприємницькою, якщо займаєтеся нею систематично та отримуєте регулярний дохід (ст. 42 ГКУ, ст. 1 ЗУ «Про підприємництво»).

Наша справа вас попередити, що за ведення підприємницької діяльності без держреєстрації адмінвідповідальність — від 17 до 34 тис. грн із конфіскацією зароблених грошей.

Про ваш «бізнес» легко може дізнатися податкова та інші органи, на вас можуть поскаржитися незадоволені клієнти, сусіди.

Отже, вам треба реєструвати ФОП.

Яку групу ЄП обрати

Для підприємців, які надають перукарські, естетичні послуги, послуги манікюру та інше, ідеально підходить спрощена система.

1-а група ЄП. Платити податок треба щомісяця, у 22022-м — 248,10 грн місяць.

Ліміт доходу — 1 085 000 грн на рік, якщо отримаєте більше — мусите перейти на «старшу» групу ЄП.

1-а група ЄП

Якщо надумаєте розширюватися, майте на увазі, що на 1-й групі не можна наймати працівників.

2-а група. ЄП у 2022-му — 1300 грн на місяць.

Ліміт доходу — 5 421 000 грн на рік.

Якщо плануєте також продавати косметику, є сенс обрати саме 2-гу групу. Але на 2-й групі треба використовувати РРО.

2-а група єдиного податку

Наймані працівники — максимум 10 осіб.

3-я група платить ЄП з доходу. ФОП підійде ставка 5% без ПДВПодаток на додану вартість . Якщо немає доходу, ЄП не платите.

Ліміт доходу — 7 585 500 грн на рік.

Відзначимо, що не вигідно працювати на 3-й групі ФОП, що надають послуги сфері краси.

Як платити єдиний податок у 2022 році
Ще ФОП усіх груп зобов'язані раз на квартал платити ЄСВ.

Нараховується внесок щомісяця, мінімальний розмір — 22% від мінімальної зарплати. 

У 2022 році мінімальний платіж з ЄСВ підприємця становитиме:

  • з січня по вересень — 1430 грн на місяць, або 3960 грн за квартал;
  • з жовтня по грудень — 1474 грн (оскільки мінімалка складатиме 6,7 тис. грн). Й 4422 грн в квартал.

Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

На спрощеній системі ви маєте вести лише облік доходів, тобто скільки грошей отримали від ведення діяльності. Витрати на витратні матеріали, обладнання, оренду тощо не враховуються.

Як правильно брати аванс, якщо ти стиліст

Який КВЕД обрати

КВЕД 96.02 «Надання послуг перукарнями та салонами краси»: у рамках нього можуть працювати перукарі, майстри манікюру, візажисти, косметологи, бровисти.

Є нюанс із наданням косметологічних послуг ФОП на 1-й групі в рамках КВЕДа 96.02.

Раніше полтавські податківці застерігали, що ФОП 1-й групи заборонено надавати косметологічні послуги. А із КВЕДа 96.02 їм дозволена тільки частина «надання послуг перукарнями». Оскільки в переліку побутових послуг (п. 291.7 ПКУ) зазначені «послуги перукарень» (лист ГУ ДФС у Полтавській області від 22.02.2017 р. № 294/16-31-13-01-24). 

Але є консультація в ЗІР, підкатегорія 107.01, де сказано: ФОП 1-ї групи із КВЕД 96.02 «Надання послуг перукарнями та салонами краси» також має право надавати послуги манікюру, педикюру, візажу, косметології та масажу обличчя.

Перукарі й косметологи часто на додачу до основного виду діяльності продають професійну косметику для догляду за шкірою та волоссям. Тут додатково треба зареєструвати ще кілька видів діяльності:

  • КВЕД 20.42 «Виробництво парфумних і косметичних засобів»;
  • КВЕД 47.75 «Роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах»;
  • КВЕД 47.91 «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу інтернет», якщо, приміром, будете продавати косметичні засоби он-лайн.

Правда, усі ці КВЕДи не можна використовувати, якщо працюєте на 1-й групі, адже таким підприємцям дозволяється торгувати тільки на ринку.

Якщо будете здавати в суборенду робочі місця в салоні, також зареєструйте КВЕД 68.20Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна. На 1-й групі заборонений такий вид діяльності, як оренда. Якщо ви на 1-й групі взяли в суборенду місце в салоні — так можна.

Майстер-класи. А от якщо надумаєте проводити майстер-класи, треба зареєструвати КВЕД 63.99 «Надання інших інформаційних послуг, н.в.і.у.».

Місце провадження діяльності

При заповненні заяви про застосування спрощеної системи, крім даних про ФОП, обрану групу ЄП, види діяльності, треба також зазначити місце ведення діяльності — це точна адреса приміщення, у якому працюватимете

Якщо згодом щось зміниться — ви орендуєте робоче місце в іншому салоні або візьмете приміщення в оренду — треба буде внести зміни до реєстру єдинників — повідомити податкову, подавши заяву й указавши нову адресу.

Подати можна через кабінет платника, форма — Заява про застосування спрощеної системи оподаткування.

Заповнити та подати заяву можна через кабінет платника. Щоб знайти форму заяви, перейдіть до «Введення звітності» — «Створити» — форма F0102003.

Поставте позначку навпаки — Внесення змін.

Звітність і податки

Якщо будете працювати на 1-й або 2-й групі ЄП, вам треба щомісяця платити єдиний податок, раз на квартал — ЄСВ і раз на рік подавати два звіти: декларацію з ЄП і додаток 1 до декларації.

Групи ЄП 1-ша 2-га 3-я
Декларація з ЄП

Раз на рік.

За 2021 рік треба подати до 1 березня 2022 року включно

раз в квартал, 40 днів після закінчення кварталу
Додаток 1 з ЄСВ Раз на рік, до 9 лютого включно. Останній день подачі звіту за 2021 рік — 9 лютого 2022 року.

Як заповнити декларацію за 2021 рік ФОП 1–2-ї груп ЄП

Що з РРО

На 1-й групі вимоги використовувати РРОРеєстратор розрахункових операцій (касовий апарат). немає.

А от на 2-й групі ви зобов'язані використовувати РРО або програмний РРО, якщо проводити з клієнтами розрахунки картками або готівкою.

Як ФОП використовувати РРО у 2022 році

Готівкові та безготівкові гроші

Ви можете приймати оплати від клієнтів готівкою і платіжними картами. Можете працювати тільки з готівкою — це не заборонено. Але ви ризикуєте втратити клієнтів, яким принципово платити картою.

Дорогий еквайринг, уникнення податків — основні причини, чому ФОП не підключають термінали або, підключивши, посилаючись на технічні проблеми, використовують його через раз. У законі немає вимоги, що всі підряд ФОП зобов'язані приймати оплати картками, термінал обов'язково має, якщо використовуєте РРО.

Якщо все-таки вирішили приймати оплати картками, у нас є стаття про еквайринг.

Торговий еквайринг: підключення, комісія, абонплата й облік

Спочатку вам треба відкрити підприємницький рахунок і укласти з банком договір еквайрингу.

Просити клієнта перекинути оплату на карту фізособи — ризиковано.

У салоні працює декілька ФОП. Немає потреби встановлювати кілька терміналів, можна налаштувати один на приймання оплат на декількох СПД, цей момент треба врахувати при укладенні договору еквайрингу.

МСС-код продавця — це категорія продавця, присвоюється точці під час налаштування POS-термінала, у вас це «краса і здоров'я». Банки всіляко заохочують клієнтів використовувати картки при оплаті покупок і повертають відсоток із покупок певної категорії товару у вигляді кешбеку.

Куточок споживача, ціни на послуги

Куточок споживача обов'язково повинен бути в перукарні, салоні краси, барбершопі, манікюрному кабінеті, щоб клієнти могли одержати інформацію про ФОП, послуги, які він надає, і ціни на них.

Куточок споживача в салоні краси

Працівники

Якщо бізнес розширюється і ви вирішили найняти помічників, їх треба оформляти за трудовим договором, на повний день або на півставки, як вам зручно. Річ у тому, що перукарі, майстри манікюру не можуть працювати з вами за договором ЦПХ, це стосується і адміністратора.

Підприємець дуже ризикує, коли оформляє з такими фахівцями не трудові, а цивільно-правові договори.

Оформлення працівників: продавці, офіціанти, менеджери, дизайнери, прибиральники

А от людину, яка буде відповідати за прибирання, можна оформити за цивільно-правовим договором.

ФОП на суборенді

Ви орендували приміщення салону і здали робоче місце або кабінет у салоні краси підприємцю-перукарю, косметологові, спеціалісту з манікюру — вам нічим це не загрожує. Вони платять вам орендні платежі, ви включаєте ці гроші в дохід.

Що важливо: щоб ви були мінімум на 2-й групі ЄП, а в договорі з орендодавцем приміщення була прописана можливість суборенди.

А от якщо здали місце звичайній фізособі, це завжди ризик для вас: а раптом перевірка і ваші відносини із суборендарем визнає трудовими — нібито це ваш найманий працівник, якого ви не оформили. 

Як здавати й орендувати нерухомість, якщо ти підприємець

Суборендар — ви. Подбайте, щоб у вас був на руках письмовий екземпляр договору.

Не варто домовлятися на словах, адже оренда без договору буде вважатися для вас отриманням безкоштовної послуги, а вартість безкоштовних послуг треба включати в підприємницький дохід.

Ви самі за себе ведете облік, приймаєте оплати готівкою або на підприємницький рахунок, платите податки і подаєте набряклість.

Повідомлення 20-ОПП

За законом після укладення договору оренди вам треба подати в податкову повідомлення за формою 20-ОПП. У цьому звіті ФОП повідомляє податківцям про майно, яке використовує в госпдіяльності. Оренда салону — саме такий випадок.

Щоправда, підприємці часто ігнорують цю вимогу або зовсім не знають про неї. 

Штраф за неподання — 170 грн.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки