Бізнес ФОП: торгівля в Інстаграмі

25 вересня 2021 Стане у пригоді для: Підприємці

Базові речі, які має знати підприємець, якщо використовує Інстаграм для залучення покупців у свій офлайн- або інтернет-магазин чи продає через директ.

Робота без реєстрації

Продажі одягу, косметики, випічки та інших товарів в Інстаграмі — популярний бізнес.

Часто такі торговці працюють без реєстрації, роками отримують дохід як звичайні фізособи на особисту банківську картку. Така діяльність незаконна.

Систематична діяльність, яка приносить вам регулярний дохід, — це вже підприємництво, і потрібне юридичне оформлення (ст. 42 ЦКУ, ст. 1 ЗУ «Про підприємництво»). А це означає, що треба легалізуватися й зареєструвати ФОП.

Якщо продовжите вести бізнес без реєстрації, знайте, що за це передбачена адмінвідповідальність — від 17 до 34 тис. грн із конфіскацією зароблених грошей. На суму від 34 до 85 тис. грн вас оштрафують, якщо на торгівлі без реєстрації вас заскочать повторно протягом року (ст. 164 КпАП).

Як можна попастися: на вас можуть письмово поскаржитися ваші ж клієнти й конкуренти, а ще — можете не сумніватися — податкові інспектори моніторять ваші акаунти, особливо якщо це багатотисячники. Але податківці не можуть просто так взяти і прийти з перевіркою до звичайної фізособи, для цього повинні бути підстави.

Як повинні бути підстави і для того, щоб вам донарахували податки за весь час роботи без реєстрації, коли ви приймали оплати як звичайна фізособа.

Якщо зареєстрований ФОП показує не весь дохід, або людина отримує дохід без реєстрації ФОП і не платить податки, може бути кримінальна відповідальність за ст. 212 ККУ, якщо сума ненадходження грошей, що не надійшли в бюджет:

 • у значних розмірах — 1 млн 51 тис. грн;
 • у великих розмірах — 3 млн 153 тис. грн.

Можуть також заблокувати рахунки та заарештувати майно.

Вибір системи оподаткування

Підприємці прагнуть бути на спрощеній системі через простоту ведення обліку й привабливі ставки податку.

2-а група єдиного податку

1-шу групу торговець в Інстаграмі або власник шоуруму вибрати не може, на цій групі працюють ринкові торговці.

На 2-й групі ви будете платити 1200 грн єдиного податку на місяць. Обмеження для доходу — 5 млн 4 тис. грн на рік.

На 3-й — ставка ЄП 5% від доходу для неплатників ПДВ і 3% для платників. Обмеження для доходу — 7 млн 2 тис. грн на рік.

Підприємець на 3-й групі єдиного податку

На спрощеній системі оподатковується вся виручка підприємця, а на загальній — чистий дохід, тобто те, що залишилося після вирахування витрат на ведення діяльності.

На загальній системі вигідно працювати, якщо у вас багато підтверджених документами витрат — реклама, оренда, оплати постачальникам тощо.

Підприємець на загальній системі

Які податки треба сплачувати з чистого доходу: 18% ПДФОПодаток на доходи фізичних осіб, 1,5% військового збору й 22% ЄСВЄдиний соціальний внесок.

ЄСВ. Платять підприємці, і на спрощеній системі, і на загальній. З тією різницею, що єдинники зобов'язані сплачувати раз на квартал ЄСВ у мінімальному розмірі, навіть якщо не отримують дохід.

У 2021 році обов'язковий платіж з ЄСВ складатиме:

 • Із січня по листопад включно — 1320 грн (6000 грн × 22%), якщо платитимете раз на квартал — 3960 грн.
 • У грудні — 1430 грн (6500 грн × 22%).

На загальній системі ЄСВ сплачують від чистого доходу, якщо доходу немає внесок не сплачуєте.

Як підприємцю сплачувати ЄСВ за себе

Звітність і податки. Якщо будете працювати на 2-й групі ЄП, раз на рік треба подавати два звіти: декларацію з ЄП і Додаток 1 з ЄСВ.

На 3-й групі декларацію з ЄП треба подавати раз на квартал, навіть якщо в якомусь із кварталів дохід не отримували, Додаток 1 із ЄСВ — раз на рік.

На загальній системі раз на рік подаєте декларацію про майновий стан і доходи та звіт із ЄСВ.

Вибір коду КВЕД для торгівлі

Наступний крок — вибрати види діяльності. Реєструйте відразу кілька кодів КВЕД, залежно від того, чим займаєтеся. КВЕДи повинні вказувати на спосіб ведення діяльності й на те, чим конкретно торгуєте.

Як вибрати КВЕД для бізнесу

З огляду на те, що у власників сторінок в Інстаграмі часто є також наземні магазини, інтернет-магазини, розгляньте ці коди КВЕД:

 • 47.19 — «Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах»;
 • 47.71 — «Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах»;
 • 47.72 — «Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах»;
 • 47.75 — «Роздрібна торгівля косметичними товарами та туалетними приналежностями в спеціалізованих магазинах»;
 • 47.91 — «Роздрібна торгівля, що здійснюється фірмами поштового замовлення або через мережу Інтернет», у частині інтернет-торгівлі;
 • 47.99 — «Інші види роздрібної торгівлі поза магазинами»;
 • 47.76 — «Роздрібна торгівля квітами, рослинами, насінням, добривами, домашніми тваринами та кормами для них у спеціалізованих магазинах»;
 • 47.78 — «Роздрібна торгівля іншими невживаними товарами в спеціалізованих магазинах».

У спеціалізованих магазинах продають певну групу товару, наприклад взуття, у неспеціалізованих різні.

Якщо торгуєте товарами, які самі ж виробляєте, обов'язково зареєструйте відповідний КВЕД.

 • 14.39 — «Виробництво іншого трикотажного та в'язаного одягу»;
 • 14.14 — «Виробництво спіднього одягу»;
 • 14.19 — «Виробництво іншого одягу та аксесуарів»;
 • 14.13 — «Виробництво іншого верхнього одягу».

Чому важливо зареєструвати коди КВЕД, за якими вестимете діяльність на єдиному податку? Все тому, що на спрощеній системі отримтання доходу за КВЕДами, забороненими на ЄП, а також не внесеними в реєстр єдинників, вважається порушенням, через яке можуть перевести на ЗС.

Порушення на ЄП: за що можна вилетіти зі спрощеної системи

Як приймати оплати

Треба продумати, як приймати оплати від покупців і клієнтів. Ви має право працювати з готівкою та безготівковими розрахунками.

Але ви маєте знати, що на єдиному податку підприємці зобов'язані використовувати РРО, коли дохід за рік досягне 1 млн 320 тис. грн. А це означає, що на кожну покупку ви зобов'язані будете видавати чек РРО клієнту.

Можуть не використовувати РРО тільки підприємці, які працюють виключно з безготівковими оплатами, тобто не приймають готівку. Але це не перекази з картки на картку.

Для податкової безготівкові оплати — це оплата з рахунку покупця на рахунок продавця і через касу банку, або через ПТКСПрограмно-технічний комплекс самообслуговування (платіжний термінал)., який належить банку.

Клієнтам зручніше платити на банківську карту, ніж за реквізитами поточного рахунку, ще люди люблять купувати з післяплатою, особливо якщо отримують товар через службу доставки на кшталт «Нової пошти», «Джаст Ін» тощо.

Як правильно використовувати корпоративну і картку до рахунку ФОП

І тут підприємці припускаються помилки, коли для прийняття оплат дають номер картки фізособи.

Продавець включає до рахунка на оплату відсоток за зняття готівки

ФОП отримує оплати на особисту картку фізособи

Так роблять багато ФОП, і ви можете заперечити, що теж купу разів так робили, і вам нічого не було. Проте це незаконно. Підприємець не має права приймати оплати за підприємницьку діяльність на особисту картку.

Приймання оплат на підприємницьку картку і РРО

Як мінімум ви зобов'язані сплатити із цього доходу як фізособа 18% ПДФО й 1,5% ВЗ, а ще штрафи за недоплати.

Банки при відкритті підприємницького рахунку видають картку-ключ, яка дублює поточний рахунок. Якщо турбуєтеся про зручність клієнтів, а їм зручно переказати з картки на картку, можете давати їм номер картки для оплати. Гроші, які надходять на цю картку, відображаються на вашому рахунку.

Можна використовувати картку-ключ й для особистих розрахунків, наприклад при купівлі продуктів у супермаркеті, платити за послуги.

Якщо оплатите з картки-ключа іншому ФОП, ви маєте подати звіт, тому що це вважатиметься  виплатою доходу фізособі.

Що вам треба знати про РРО

ФОП на спрощеній системі. До 1 січня 2022 року ви спокійно можете працювати без РРО, але тільки якщо ваш дохід не перевищує 1 млн 320 тис. грн.

РРО/ПРРО не застосовують, якщо розрахунки за послуги проводяться виключно за допомогою банківських систем дистанційного обслуговування / сервісів переказу коштів. 

З 01.01.2022 р. РРО/ПРРО зобов'язані будуть використовувати всі ФОП, окрім тих, хто працює виключно з безготівковими розрахунками. Такі розрахунки можуть проходити згідно з рахунком-фактурою, договором тощо.

Як приймати оплати в інтернет-магазині

Зараз РРО незалежно від ліміту в 1 млн 320 тис. грн обов'язково треба використовувати, якщо торгуєте технічно складними побутовими товарами, які підлягають гарантійному ремонту, це стосується і вживаних товарів теж. Вичерпний перелік товарів є в Постанові КМУ № 231. Також РРО зобов'язані використовувати торговці лікарськими засобами й медвиробами.

Тобто ви зобов'язані видавати покупцю чек РРО, що підтверджує розрахункову операцію, на повну суму покупки, незалежно від того, як був платіж прийнятий — карткою чи готівкою.

Коли ліміт в 1 млн 320 тис. грн перевищуєте, але РРО використовувати не почали, ви маєте знати, як за це штрафують (п. 1 ст. 17 ЗУ «Про РРО»):

 • за перше прийняття оплат без РРО оштрафують на 10% вартості товару;
 • за кожне наступне — вже на 50% вартості проданих без РРО товарів (послуг).

Порушення можуть виявити податківці під час перевірки.

Часто сторінка в Instagram — додатковий канал отримання замовлень і залучення нових клієнтів для наземного або онлайн-магазину.

 1. У наземному магазині ви можете приймати оплати готівкою й платіжними картками, через POS-термінал і видаєте розрахунковий документ у момент купівлі.
 2. В онлайн-магазині — інтернет-еквайринг, післяплата, готівка кур'єру. Це всі випадки, коли гроші надходять на підприємницький рахунок. Чек РРО роздруковуєте на підставі банківської виписки при надсиланні товару, не пізніше. Відправити оплачений товар покупцю можна будь-яким способом: кур'єром, поштою, транспортною компанією.

Торговий еквайринг: підключення, комісія, абонплата й облік

У всіх цих випадках після перевищення ліміту в 1 млн 320 тис. грн вам треба буде використовувати РРО. 

Післяплата. Коли покупець буде отримувати посилку на пошті, він оплатить покупку, а пошта перерахує вам гроші. Розрахунковий документ покупцю видасть пошта.  Ви ж повинні вкласти в посилку видаткову накладну. У такому разі застосовувати РРО продавець не повинен, адже чек покупцю видає посередник — пошта.

Як вести облік

Рекомендуємо вам звернутися по допомогу до бухгалтера для ведення обліку. Звичайно, можете стартувати самостійно, але, коли бізнес росте, бажано найняти бухгалтера в штат або взяти людину на дистанційну роботу, щоб вона налагодила для вас грамотний облік і вчасно здавала звітність, стежила за лімітами.

Ваш підприємницький дохід — це оплати, які отримуєте від клієнтів. Якщо ви єдинник, ці суми ви включаєте до підприємницького доходу і фіксуєте в зручному для вас форматі.

Книга обліку і первинні документи у ФОП у 2021 році

На витрати ви свій дохід не зменшуєте. У вас повинні бути документи, що підтверджують дохід.

Первинні документи у підприємця

Загальносистемники враховують не тільки доходи, а й витрати.

Співробітники

Навіть якщо ви альфа і омега у своєму бізнесі, вам рано чи пізно знадобиться допомога. Продавець у шоурумі чи магазині не може працювати на умовах цивільно-правового договору, така людина постійно повинна бути присутня на точці торгівлі й обслуговувати покупців, тобто працювати за встановленим режимом. Такого співробітника треба приймати за трудовим договором.

Оформлення працівників: продавці, офіціанти, менеджери, дизайнери, прибиральники

ФОП оформляють продавців у магазин за договорами ЦПХ під виглядом консультантів, які працюють неповний робочий день. При перевірці Держпраці такі відносини визнають трудовими, і вас оштрафують.

Менеджера, який приймає замовлення, листується з клієнтами й працює за графіком, теж не можна оформити за ЦПД. Така людина потрібна, щоб відповідати на запити в певний час. Навіть якщо спілкується із клієнтами з дому, вона підпорядковується внутрішньому трудовому розпорядку, а тому не може працювати за договором ЦПХ.

Договори ЦПХ з фізичними особами

А от із людьми, які відповідають за фотоконтент, запуск реклами, ви спокійно можете співпрацювати за ЦПД.

Треба дотримуватися прав покупців

Навіть якщо ваш магазин існує виключно в Інстаграмі, ви все одно зобов'язані дотримуватися прав покупців.

Права споживачів: придбання і повернення

Продавати товар за заявленою ціною та не включати свої витрати на комісію банку в суму оплати: повернення або заміна неякісної/якісної покупки. Усі причини повернення описали в статті «Права споживачів: придбання і повернення» — прочитайте, ця інформація вас теж стосується.

Що підприємець має знати про права покупців

Список товарів, які обміняти або повернути не можна, містить парфумерію та косметику, дитячі іграшки, білизну (реклама білизни в Інстаграмі з використанням оголених тіл має бути пристойною), засоби гігієни. Весь перелік таких товарів — у Постанові КМУ № 172.

Поставте своє запитання

Усі питання

Будьте завжди в курсі

Підпишіться й щотижня отримуйте на пошту свіжі статті про ведення бізнесу
і дайджест з новинами.

Підбірки